Sarhoşluğu Yok Eden Taş Olarak Bilinen Ametist Taşı ve İlginç Faydaları

Mor renkli bir kuvars türü olan Ametist taşı, yaydığı iyi enerjiyle ün yapmış durumda.
Sarhoşluğu Yok Eden Taş Olarak Bilinen Ametist Taşı ve İlginç Faydaları
iStock

ametist taşı nedir?

ametist; kuvars ailesinin tatlı bir üyesi olan, menekşe-morumsu bir renge sahip, kişiye gaz ve cesaret veren, üçüncü gözün üzerine konduğunda geçmişte unutulan pek çok şeyin hatırlanmasını sağlayan mucizevi bir taş

ametist, eski çağlarda "sarhoşluğu yok eden taş" olarak bilinirdi. o zamanlarda bir kısım kadeh, çanak, kap gibi şeylerin birçoğu ametistten yapılmaktaydı. ametist; endoktrin ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, kanı temizler ve enerji verir. bilinç seviyelerini aktive eder, yatıştırıcı etkisi vardır. meditasyon için en ideal taşlardandır. astrolojide de başak burcu insanının taşı olarak da bilinir.

ametist taşı, ruhsal alemle bağlantılı olan birkaç taştan biri olarak kabul edilir 

ay taşı gibi. genelde kişiler ametisti kabus görmemek için yastıklarının altına koyup uyurlar ve karmaşık rüyalar görürler. nedeni, ametistin tepe çakra dediğimiz çakrayla bağlantılı olmasıdır. mor renk zaten tepe çakranın rengidir. kişini tepe çakrası kosmosla olan bağın merkezidir. bu merkezi aktif ettiğinizde evren ile direkt bağlantıya geçersiniz. dolayısıyla bütün gece yatağınızda ametisti bulundurmak yerine yatmadan 1-2 saat önce yanınızda taşımanız yeterli olacaktır. 

mesela çok yaygın olmasada bazı medyumlar trans halindeyken yanlarında küçük birer ametist bulundurur. hem ruhsal boyutu daha iyi kavramak hem de kendilerini korumak için. uyku halindeyken beyin dalgaları farklı dalga boyutuna geçtiği için bu taşın etkisiyle bu tarz deneyimlerin, karmaşık rüyaların, huzursuzluğun olması normaldir. takılarda kullanıldığında bu taşı sık sık temizlemek gerekir çünkü gün içersinde ister istemez birçok enerji alanı içerisinde yer alırsınız ve taşınız bu enerjileri emer. bir süre sonra taş nötrleşir ve sizi ferahlatmak yerine tam tersi hisler uyandırabilir. takılarda kullanılacaksa buna dikkat etmek gerekir.

ametist taşının hikayesi

günlerden birinde bir ölümlü, dionysos ile dalga geçince buna çok sinirlenen tanrı, tapınağının önünden geçecek ilk ölümlüden intikamını almayı kafasına koyar. ilk geçen ölümlüyü parçalamaları için kaplanlar çağırır. bu sırada, genç ve günahsız amethyst (ametist), tanrıça artemis'e şükranlarını sunmaktan evine dönerken dionysos'un tapınağının önünden geçmek zorunda kalır. kaplanların saldırdığını gören artemis, genç kızı korumak için onu kaplanların pençelerinin çizemeyeceği kadar sert bir kristale dönüştürür.

öfkesinin genç ve masum bir ölümlüye getirdiği zararı gören dionysos, genç kız için şaraptan gözyaşlarını akıtır ve kristal, tanrının şarap rengi gözyaşlarının rengini alır.

Amatör Bir Koleksiyoncunun Anlatımıyla: Değerli Taşlara Dair Merak Edilen Her Şey