Schengen Vizesiyle İlgili Akla Takılan Belli Başlı Sorulara Temiz Cevaplar

Sözlük yazarı "goddard", Schengen vizesine dair merak edilen birkaç soruyu yanıtlamış. Bir sıkıntı yaşamamak adına bilmekte fayda var diyerek o cevaplara göz atalım.
Schengen Vizesiyle İlgili Akla Takılan Belli Başlı Sorulara Temiz Cevaplar
iStock


tek girişli ile çok girişli schengen vize farkı 

tek girişli schengen vizesi bulunduğunuz yerden herhangi bir ab ülkesine sadece 1 kereliğe mahsus gidip dönmek için verilen vizeyken turist vizeleri hem süre olarak çok kısa hem de böyledir. çok girişli schengen vizeleri ise daha özel söz gelimi ticari amaçlı yapacağınız gezilerde hem uzun süreli hem de birden fazla kullanımı olan vizelerdir. söz konusu schengen ülkesine giriş yaptıktan sonra vizeniz ister tek girişli ister çok girişli olsun vize bitiminize kadar aynı vizeyle istediğiniz ab ülkesine geçiş yapabiliyorsunuz. 

bir diğer konu da "x ülkesinden almış olduğum vize ile y ülkesine girebilir miyim" sorunsalı 

bu aslında çok muallakta kalmış bir konu ve tamamen o esnada giriş yapmış olduğunuz sınır görevlisiyle alakalı. söz gelimi bir kere ben almanya sınırında beklerken önümde fransa vizeli yaşlı bir türk teyze vardı ve sınır polisi de kendisine sadece "buradan giriş yaptıktan sonra fransa'ya mı devam edeceksiniz?" diye sormuştu. söz konusu teyze de "evet" diye cevapladıktan sonra bir şey demeden kendisini almanya'ya almıştı. aynı şekilde başka x ülkesinin vizesini alaraktan y ülkesine giriş yapma hikayesini çokça duydum hatta bir keresinde seneler önce elimde bir ispanya turist vizesi varken italya'ya giriş yapmıştım ama bir çok otorite bunun her zaman geçerli olmayacağını, bir sakatlık çıkmaması açısından ilk girişin vizenin alındığı ülkeden yapıldıktan sonra gidilmesi amaçlanan ülkeye transit olarak geçilmesini tavsiye ediyorlar..

pasaport kontrolü

ab içerisinde dolaşırken ise her ne kadar sınır kalkmış sınırda kontrol diye bir şey yok diye söyleniyor olsa da bu araba gezileri için geçerli olmakla beraber, uçakla yaptığınız seyahatlerde sadece check in'de pasaportunuza ve vizesine şöyle bir göz atılıyorkene trenle yaptığınız seyahatlerde birçok zaman pasaport kontrolü var. kontrol, o esnada sınır polisi olarak adlandırılan kimsenin sınır durağında lönk diye trene dalması ve pasaportlarınız lütfen diye sormasıyla gerçekleşiyor ama bu da enteresandır ki her zaman olmuyor birazcık sınır görevlilerinin keyfi doğrultusunda gerçekleşen bir durum. 

söz gelimi almanya fransa arası hızlı tren thalys'de bir kerecik olsun pasaport kontrolünün k'sına denk gelmemişken almanya'dan danimarka'ya geçişte (ve dönüşte), fransa'dan ispanya'ya geçişte (sadece gidişte vardı dönüşte nedense yapmadılar) ve arada bir de olsa almanya'dan hollanda'ya giden ice treninde (ve diğer trenlerde) pasaportlarınıza bakılıyor ve polis prosedür yerine gelsin diye size şöyle "nereden geliyorsun nereye gidiyorsun ey yolcu?" türünden "bakalım neyin nesisin" tavrında sorular yöneltebiliyor.. 

benzer şekilde bir keresinde almanya'dan avusturya'ya giden gece treninde yine kontrol yok iken dönüşte (dönüş treni böyle daha ucuz pespaye bir macar treniydi) sabaha karşı koltukta iki seksen yatmış vaziyetteyken alman polisinin omzuma şöylecene bir dokunmasıyla uyanıp pasaport göstermiş ve polisin "almanya'da ne yapıyorsunuz?" sorusuyla karşılaşmıştım. böyle bir durumda telaşa mahal vermeden rahat bir şekilde orada ne yapıyor olduğunuzu polise tek bir cümleyle özetlediğiniz vakit pasaporta şöyle birazcık daha göz gezdirip teşekkür edecek ve gidecektir ama işte genellikle siz orada schengen vizesi içeren pasaportlu bir türk olduğunuz için öyle ya da böyle pasaportunuzu inceleyen polis size prosedür icabı bir veya birkaç soru yöneltecektir; hatta ve hatta uçakla yapacağınız ilk girişte dönüş biletinizi görmek isteyen sınır görevlileri dahi olabilir..