Scooby Doo Hayranlarını Üzecek İddia: Scooby Doo'daki Çarpık Hiyerarşik Yapılanma

1969'dan beri yayınlanan Scooby Doo adlı çizgi film, pek çoğumuzun malumudur. Peki ya çocukluğumuzun saf duygularıyla izlediğimiz bu çizgi filmdeki çarpık hiyerarşik yapılanma? İşte onu pek sanmıyoruz.
Scooby Doo Hayranlarını Üzecek İddia: Scooby Doo'daki Çarpık Hiyerarşik Yapılanma

scooby doo hayranlarını üzecek çarpıcı, bir o kadar da üzücü bir iddia bu. iddia diyorum; çünkü bu iddiayı yazımın ilerleyen kısımlarında sunacağım argümanlarla mantıklı bir temele oturtacağım.

öncelikle bu ekip kimlerden oluşuyor? tamamen objektif bir sıralamayla

- shaggy
- scooby doo
- velma
- fred
- daphne

ve farklı serilerde karşımıza çıkan

- scrappy doo


şimdi kendi aralarındaki hiyerarşik düzende bu karakterlerin nasıl sıralandığına bakalım

- fred
- daphne
- velma
- scooby doo

bonus 

- scrappy doo
- shaggy

unutmadan şunu söyleyeyim ben kimseye bilenmiş değilim ya da başka bir canavar firmasının yetkili servisinde falan çalışmıyorum fakat bu monsterns inc. isimli şirketteki bu çarpık hiyerarşik düzen bir hayli canımı sıktı.

şimdi bu yağlı saç fred'e bakalım

ekibin başındaki beyin olarak karşımıza çıkan bu şahıs, ekibin tüm saha içi hareketlerinden sorumlu. filmlerde, bu adamın çizgi film serilerinde nasıl her başarının üzerine çöreklendiği çok güzel şekilde kinayeli bir biçimde işlenmiştir. aynı çiçek taksi'deki gevrek gülüşlü kenan gibi bu adama da oldum olası ayar olurum. shaggy bundan daha mı az adam ya da velma daha mı az takıma katkıda bulunuyor? bu fred piçinin yaptığı tek bir şey var; o da her bölüm ortasında çıkıp, salakça bir cümle kurup zaten bölümün başında belli olan suçludan şüphelenmesi.


daphne dediğimiz kadın zaten malumunuz fred'in manitası

bu kadının bırakın herhangi bir canavar yakalama şirketinde çalışmasını, eline hiper optik lazerli silah dahi tutuşturulması başlı başına akıl tutulmasıdır. kendisinin başarılı olacağı en iyi alan kapı kapı dolaşarak kozmetik ürünleri satmaktır. yoksa kendisi ne canavarlar ya da hayaletler hakkında bir bilgiye sahiptir ne de bu konu hakkında bir yeteneği vardır. tamamen güzelliğinin ekmeğini ve fred piçinin forsu sayesinde bu çarpık hiyerarşik düzende kendisine yer edinebilmiş.


velma... vah benim ugly betty'im, vah benim mamudom

işte sağda, solda bir adaletsizlik, hukuksuzluk arayacaksanız şayet ilk önce velma'nın hakkını arayacaksanız sayın yazar arkadaşlarım. işte bu kadın, bu ekibin hem beyni, hem argesi, hem de ruhu. şayet bu velma, basiretsiz ghost busters ekibinde olsaydı manhattan'da ne hayalet kalırdı ne de başıboş gezen ruh. fakat ne alakaysa bu başarılı, çalışkan, zeki kızımız bu fred ve daphne'nin oluşturduğu sinsi hiyerarşik düzende 3. sırada yer almakta. o da tamamen kendi inisiyatifim doğrultusunda gerçekleşmiştir.


shaggy'e gelelim

mesela bu arkadaşa fred ve daphne ikilisi diyor ki; sen çok korkaksın, sen çok pısırıksın, sen şöylesin, sen böylesin. be şerefsizler, lan insanın evrimleşme sürecinde buraya kadar ulaşmasını sağlayan içindeki korku değil miydi? hadi onu siktir edin, lan kim korkmaz paranormal olaylardan, ruhani yaratıklardan? tamam bu canavar, hayalet yakalama işinde korkunun yeri olmamalıdır fakat korku gayet de gösterilebilir. her bölümde shaggy ve scoob hor görülür, itin götüne sokulur. fakat işte kaderin cilvesi ya her bölüm sonunda da canavarların, hayaletlerin yakalanmasını sağlayacak ipucunu, ya da fantastik hareketleri bu ikili sergiler. shaggy, itilmişlerin sesi ve resmidir.


scooby doo

işte bu arkadaş bu yukarıdaki dörtlünün adının sanının duyulmasına vesile olan, ekibin yüzü ve ruhu. fakat, shaggy dışında herkes bu garibanın yediği bisküvilere takar, laf söyler. bırakmazlar bu scooby doo'nun yakasını. fakat hem izleyici hem de ekip biliyor ki scooby doo şayet bir bölümde oynamasın yalnızca bir bölüm, ve o bölümde cırtlak sesiyle '' sukubiiiiii dubiiiiii dubi duuuuuuuuuuuu'' demesin o kurdukları şirketin, ne de ödedikleri verginin bir anlamı yoktur. aslında bu ekibin yüzü ve ruhu scooby ise hiyerarşik düzende sırf insan olmadığı için en aşağıda yer alması bu şerefsizlerin ayıbıdır.


bu durum hususunda olması gereken hakkaniyetli ve doğru hiyerarşik sıra şöyle olmalı

- scooby doo
- velma
- shaggy
- fred
- daphne

Taş Devri'nde Dost Görünen Fred ve Barney Arasındaki Müthiş Kopukluk

Bayan Rottenmeier'ın Aslında Heidi Hakkında Haklı Olması

Bizim Aile Filminin Reisi Yaşar Usta, Burjuva Düzeninin Truva Atı mı?