Sedat Peker'in 6. Videoda Anlattıklarının Özeti

Son günlerde YouTube kanalından paylaştığı videolarla ülke gündeminin tepesine oturan Sedat Peker, bu sabah 6. videosunu yayınladı. 1 saat 11 dakikalık bu videoda anlatılanların özeti.
Sedat Peker'in 6. Videoda Anlattıklarının Özeti

- bildiğimiz üzere, bu videosunu bakan soylu'nun trt yayınından önce çekmiş olduğunu, soylu'ya cevabını pazar günü vereceğini söylemişti sedat peker.

- video çektiği masasında bu kez yılmaz özdil'in son cüret isimli kitabı var.

- videoya ''tüm bu süreç (yani video çekme süreci) nasıl başladı?'' diye soranlara yanıtlar vermeye başladı.

- peker ilk olarak hakkında, ''yeterince güçlenirse eğer erdoğan sonrası türkiye'nin kaderini o belirler'' diyenleri (ilk diyen kişi iddiasına göre michael rubin adındaki komplo teorileriyle meşhur eski pentagoncu) ve buna inananları ruh hastaları olarak niteledi. ilk olarak bu şekilde mimlendiğini söyledi. bahsi geçen oda tv haberleri şu ve mesela şu.

- yeni bir karakter açtı arkadaşlar videonun girişinde; demirören için pamukören (pambıkören) adını taktı ve isminin bir süre boyunca videolarda geçeceğini söyledi.

- peker bu sürecin ikinci kırılma noktası olarak şunu anlattı: elazığ'da şehit ailelerinin daveti üzerine miting yapmaya gidecekmiş, sonrasında ağar bunu aramış ve iptal etmesini söylemiş eften püften sebeplerle. ağar sonrasında bir şekilde valilikten yazı çıkartıp elazığ mitingini iptal ettirmiş. ''beni tahakküm altına almaya çalıştılar'' dedi.

- ''nedir bu akılcılık?'' diye soranlara mustafa kemal atatürk'ün geliştirdiği stratejilere örnekler vererek nasıl bir deha olduğundan bahsediyor. 'öyle hemen atarlanmadı, akılcı davrandı' minvalinde şeyler söyledi.

- şu an 16. dakikadayım, adam machiavelli'den, akılcılıktan falan bahsediyor halen amk. tamam aga anladık, sadede gel.

- 17. dakikadan sonra gazetecilere kızmaya başladı yine. ''bana suç örgütü lideri falan diyorlar halen. lan suç örgütü liderleri olmasaydı neyin ne olduğunu kimden öğrenecektiniz, cami hocaları mı anlatacaktı size bunları?'' dedi ve ''şu kadarcık beyniniz var'' ifadesini kullandı iki parmağının aralığıyla beyinlerinin büyüklüğünü gösterirken. 

- dakika 19'da yılmaz özdil'in ''ben cezaevindeyken annemin cenazesine gitmeme izin vermediler, tüm bunlara bir tek yılmaz özdil ses çıkardı'' dedi ve onu dik adam olarak niteledi.

- açıklamalarından sonra süleyman soylu ve ekibinin kendisine bot hesaplarla saldırdığını iddia etti.

- dakika (farazi) 20 ile 28 arasında nazım hikmet ve atatürk arasında geçen bir hikayeyi anlatıyor ve 'dik adam' nedir ne değildir onu anlatmaya çalışıyor. bunu anlatmasının sebebi 'namusları maaşları kadar olan gazeteciler' olarak nitelediği kişiler. hadi özışık vakasını hatırlatarak ''benimle aranızda geçenleri yalanlamaya çalışmayın, rezil ederim!'' dedi.

- dakika 29'da demirören grubuna giydirmeye başlıyor. iddiasına göre''senin gazeteyi ben bastırttım dedi (bahsettiği saldırı sanırım bu) ''bana bunu yapmamı söyleyen akp'li bir milletvekili oldu, adını şimdi vermeyeyim ayıp olur, telefon sinyalinden bulunur'' dedi. ''senin oturduğun koltukta benim emeğim var ulan, namussunuz!'' dedi. yani iddiasına göre bu olayla birlikte gazeteyi demirören'in almasını sağlamış.

- ''uluslararası ölçekte suç örgütleri var, ahtapot gibiler, birçok dünya ülkesine çöreklenmişler ve tayyip abinin bunları göreceğine ben inanıyorum'' dedi.

- bu hürriyet gazetesine saldırma olayıyla ilgili abdurrahim boynukalın'ı hedef göstererek ''savcılar hani kanıt arıyorsunuz ya!'' dedi. o zamanlardan kalma bu olayla ilgili birkaç kayıt bırakayım olayı bilmeyen dostlar için. hürriyet önünde konuşan boynukalın ve hürriyet gazetesi'nin suç duyurusu

- dakika 34'te süleyman soylu'ya geliyor konu. soylu'nun peker'i fetö ile ilişkilendirmesine çok sinirlenmiş. islam tarihinde anlatılagelen ebu süfyan'ın olaylarını anlatarak soylu'yu ona benzetti ve ''vallahi seni mahvedeceğim'' dedi. ''lan senin oturduğun yerde benim emeğim var'' dedi.

- süleyman soylu ve ekibinin peker açıklamaları sonrasında 613 kişiye dinleme kararı çıkarttığını iddia etti. ''beni fetö'yle ilişkilendirmeyin, devlet aklı bir var. fetö sorgulamalarının cılkını çıkardınız, insanların fetö ile mücadeledeki inancını kırdınız, şüphe düşürdünüz'' minvalinde söylemlerle isyan etti. ''sedat peker örgütü açın ama bana fetöcü demeyin'' dedi.

yeni bir iddia ekledi: ''resul var; organizeden sorumlu emniyet genel müdür yardımcısı, senin operasyon adamın'' diye girdi konuya. öncelikle bakalım bu iddiasına konu kişi kimmiş diye. bu kişi sanırım şu kişi. bu kenarda dursun.

sonrasında bakan soylu'nun epeyce bir pr'ının yapıldığı şu operasyonu işaret etti. bu da kenarda dursun.

yeniköy motors'un sahibi olan nevzat kaya'nın bahsini açtı. iddiasına göre bu kişi operasyondan 10 gün öncesine kadar soylu'nun oğluna ait bir plakayla dolaşıyormuş (ayrıcalıklı yani, durdurulmuyor falan) operasyon olacağı için soylu, oğlundan bu plakanın ihtisasının iptalini istemiş. sonrasında iddiasına göre bakan soylu'nun oğlu engin soylu, nevzat kaya'ya şantaj yapmış; ''5 milyon dolar verirsen bu operasyondan senin ismini çıkarırız'' gibi şeyler söylemişler. resul holoğlu'nun ise tüm operasyonu yürüttüğünü iddia etti.

fakat peker, operasyonda uyuşturucu falan yakalanmadığını iddia etti; bu operasyonun şantaj operasyonuyla para toplama operasyonu olduğunu ima etti. ''cumhuriyet tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonunda yarım kilo uyuşturucu yakalanmaz mı ya?'' diye sordu.

- ''hani delil istiyorlar ya?'' diye sordu. yeni bir iddia daha ekledi: erdal aras diye birinin ismini verdi ve kendi adamı olduğunu söyledi. ''ya sabıkalı bir adam olan benim adamımı genel başkan seçildikten sonra mkyk'ya sen üye yapmadın mı?'' diye sordu bakan soylu'ya. ''en az 10 kez müebbet yiyeceksin!'' dedi. (ekşi sözlük yazarı bir arkadaşımız bana ulaştı ve erdal aras - bakan soylu bağlantılarıyla alakalı birkaç haber linki paylaştı: haber 1, haber 2)

- hadi özışık davası için ''onlarla kaç kez görüşmüş olduğunun kayıtlarını alıp dosyana koyarlar merak etme, kaçamazsın bu şekilde'' minvalinde şeyler söyledi bakan soylu'ya. ''nasılsa adamın resul var değil mi? bunlar sorulmaz falan, ama zamanı gelecek'' gibi şeyler söyledi.

- 1. saatte yeniden ibrahim kalın'ın bahsini açtı. süleyman soylu'nun ibrahim kalın'ı ve onun özel kalem müdürünü takip ettirdiğini iddia etti. (vallahi bu videoda en çok şaşırdığım iddia sanırım bu oldu)

- videonun sonlarına doğru tekrardan savcılara seslendi: ''bu bilgileri ben değil de bakkal mı verecek?'' dedi ve bu video da bu şekilde sona erdi. önemli olan her şeyin tamamını özetledim. sevgiler.