Seks ve İnsan Evrimini Uzun Uzun Düşündüren Tespit: Tüm Hayvanların Erken Boşalması

Erken boşalmak bir hata değil de insanın daha çok ve daha hızlı üreyebilmesi için gerekli bir şey olabilir mi yoksa?

kafi miktarda belgesel izlendiğinde edinilen bir tespit.

ayısı, aslanı, kaplanı, kuşu, fili, atı fark etmez. sokar sokmaz akıtıveriyor. o kadar belgesel izlerim hiçbir hayvanda şöyle zevk alarak, pozisyon değiştirerek sevişeyim arzusu görmedim. sok, akıt, çek git. olay bu.

insanı kahırlandıran vaziyyet.

üreme ve evrim konusunda güzel bir fikir.

hayvanların hepsinde olmasa da, çoğu türde gerçekten çiftleşmeyi çok kısa süre içerisinde sonlandırırlar; dolayısıyla da erkek olan taraf erken boşalır. zaten bu türler zevk alma değil, soyunu devam ettirme eğilimindedirler.

bonobo maymunları ise, zevk için cinsellik yaşayan enden türlerden biridir ve çiftleşmeleri sırasında, insanlar gibi pozisyon değiştirirler. çiftleşme süreleri de göreceli olarak daha uzundur.

biz insanlarda erkeklerin kadınlardan hızlı tatmin olması da aynı sebepledir. hızlıca dişisini dölleyip yoluna devam eden atalarımız daha kolay çoğaldıkları için erkekler kadınlardan daha kolay tatmin olacak şekilde evrimleşmiş.

yani modern hayatta istenmeyen bir şey olsa da, evrimsel olarak erkeğin erken boşalması büyük bir avantaj.

brendan zietch adlı bir doktorun şurada belirttiği üzre erkeklerin uzun süre penetrasyonda bulunmasının sebebi "penisin şekli"dir. nasıl yani?

2003'te yapılan bir araştırmaya göre penisin ucundaki "çıkıntı" (bizde sünnet edilen bölüm) vajinada önceden bulunan başka erkek spermlerini temizleyecek ve bu bölgeye kendi spermini iletecek şekilde evrimleşmiştir. bu da er kişinin kendi neslini devam ettirebilmek adına döllenme şansını artıracaktır. bu yüzdendir ki boşalma öncesi aktivite bu kadar uzun sürer (teorik olarak) .

bu arada antechinus adlı avustralya keseli hayvanı 1 hafta boyunca kör olup ölme pahasına çiftleşmesine devam etmektedir. çıngıraklı yılanların da bir gün boyunca çiftleştikleri gözlemlenmiştir.

tüm hayvanlar değil de çoğu memelinin diyelim, o da olumlu. 

çoğu memeli, yukarıda denildiği gibi erken boşalır ama ona göre ya da dişisine göre erken değildir bu. yaptıkları çiftleşmenin amacı türün devamı olduğundan, bir işi ne kadar çabuk halledersen o kadar başarılısındır ve eğer dişiyi dölleyebilirsen başarmışsındır. erkendi, geçti kimsenin umurunda olmaz. gelelim insan denen memeliye. insan, yaptığı sex'in %90'ını üremek için değil de zevk için yaptığından bu bir yükümlülük değildir cangıldaki gibi. zevk alarak yaptığın bir eylem de erken bittiğinde ister istemez bir tatminsizlik baş gösterir. buna da erken boşalma diyoruz.

sözün özü, aslında tüm hayvanların erken boşaldığı falan yok. onlar tam da zamanında boşalıyor.

Bu içerik de ilginizi çekebilir