Seks Yalnızca Zevkten mi İbarettir Yoksa İhtiyaç mıdır?

Seksi yalnızca keyfi sebeplerden ötürü mü yapıyoruz yoksa buna gerçekten ihtiyacımız mı var? İhtiyacını tanımını yaparak bu konuya biraz kafa yoralım.
Seks Yalnızca Zevkten mi İbarettir Yoksa İhtiyaç mıdır?

öncelikle ihtiyacın tanımını yapmamız gerekiyor. ihtiyacın (need) genel tanımı "a need is something that is necessary for an organism to live a healthy life." şeklindedir. bir organizmanın sağlıklı bir yaşamının olması için olması gereken şey şeklinde ifade edilebilir. buradaki sağlıklı yaşam kısmı çok önemli; dikkat ederseniz sadece yaşamak demiyor, sağlıklı yaşamak.

psikologların çocuğunluğunun birleştiği ortak tanım ise "need is a psychological feature that arouses an organism to action toward a goal, giving purpose and direction to behavior." şeklindedir. çevirmek gerekirse, ihtiyacın bir hedefe yönelik adımlar atmasının altında yatan uyaran şeklinde özetleyebiliriz. bu aslında konumuzla daha alakalı bir tanım. devam edelim.

maslow ihtiyaçların hiyerarşisini oluştururken en temel ihtiyaçlardan (yemek, su vs) en özel ihtiyaçlara (kendini kanıtlama) şeklinde bir şema kurmuş olup, seksi bu iki ucun ortasına (psikolojik ihtiyaçlar; arkadaşlıklar, aşk vb.) koymuştur. yani anlayacağınız maslow'a göre seks, ya da bir arkadaşın (companion) desteği prestij, başarı ihtiyacı, kendi rüştünü kanıtlama gibi ihtiyaçlardan da önce gelmektedir.

genel tanıma göre organizmanın sağlıklı yaşayabilmesi için mutlu olması gerekir. seks, bilindiği kadarıyla biyolojik olarak en çok uyarımı yaptığı için (orgazm, climax) sağlıklı yaşam için çok önemli olduğu sonucuna varabiliriz. aslında seksin ihtiyaç olduğunu belirtirken bakılması gereken önemli başka bir nokta da, yokluğunda organizmanın hayatını ne şekilde idame ettirdiğidir. birey libidosunu sağlıklı bir şekilde boşaltamıyorsa (spor, dans, seks ve benzeri fiziksel aktiviteler) bu enerji fazlalığı bir noktadan sonra yorgunluğa dönüşür. dahası, seks yapmayan kişiler (aseksüel değillerse, yani sadece sekse ulaşmakta güçlük çekiyorlarsa) hepimizin bildiği üzere tehlike arz edebilmektedirler. düzenli olarak fiziksel olarak ilgi duyduğu ve zevk aldığı bir cinsel yaşamı olan bir erkeğin tecavüze kalkışması düşük bir ihtimaldir; nitekim motivasyonu yoktur, tecavüzün sonunda alacağı hazzı halihazırda başka bir şekilde alıyordur. (burada tecavüzden dominasyon olarak zevk alan psikolojik hastaları hariç tutuyorum)

son olarak, ihtiyacı "olmadığında titrediğiniz, öldüğünüz şey" olarak görürseniz oksijen haricinde hiçbir şeye ihtiyacınızın olmadığını göreceksiniz. ekmek ihtiyaç mıdır? hayır, ekmeksiz yaşayanlar var. su ihtiyaç mıdır? su ihtiva eden ama bilinen anlamda su olmayan şeyleri içerek yaşamınızı sürdürebilirsiniz. barınma ihtiyaç mıdır? evsizler de yaşamına devam edebiliyor. bakış açınız bu şekilde olursa, ihtiyaç yalnızca olmadığında sizi öldüren şey olacaktır, bu da bildiğim kadarıyla oksijenden(hadi çok zorlamayalım bir de sudan) başka bir şey olamaz. tanımlarınızı düzeltirseniz, daha doğru düşüncelere sahip olabilirsiniz.

Aseksüel Birinin Gözünden Birçok İnsanın Hayret Ettiği Cinsel Yönelim: Aseksüellik