Sektörün İçinden Biri Anlatıyor: Süt Zammı Piyasayı Nasıl Etkileyecek?

Ulusal Süt Konseyi, normalde 31 Aralık'a kadar geçerli olacak olan çiğ süt alım fiyatını son dönemde yaşanan ekonomik dalgalanma nedeniyle 3.20 TL'den 4.70 TL'ye çıkardı. Bir süt üreticisinden dinliyoruz.
Sektörün İçinden Biri Anlatıyor: Süt Zammı Piyasayı Nasıl Etkileyecek?
iStock

açılın konunun uzmanı geldi

torku'ya yaklaşık günlük 1200 lt süt veriyoruz, dönemine göre 300 litre civarı da yavru buzağılarımıza süt veriyoruz. bizim köyün toplam süt miktarı 5 bin litre civarı. torku bize litresine 3 tl ödüyordu 1.5 senedir. piyasayada 5 tl'den satıyorduk litresini. piyasa derken de köye gelmişsinizdir ve dönüşte eve 5 litre süt götüreceksinizdir, 25 tl veriyorsunuz yani.

bu aralar şarküteriler, mandıralar çiğ sütte bayağı ilerlediler. her yerde 3 ve 5 litrelik petlerde satılıyor litresi 6-7 tl civarı.

şimdi konuya döneyim

torku şimdi bize litresine 4.5 tl ödeyecek, siz ise köyden gelip benden alırsanız tahmini 7 tl'den alacaksınız, mahallenizdeki şarküteri veya mandıradan 10 tl'den alacaksınız. marketten 1 litrelik pastorize sütü ise 14-16 tl arası fiyata alacaksınız.

ortalama %45 zam geldi. demek oluyor ki 40 tl'ye aldığınız peynirin kilosunu (çok vicdanlılarsa eğer üretenler) 58 tl'ye alacaksınız bundan sonra. ama asgari ücret zammı, yakıt ve lojistik maliyetlerinin son aylarda nasıl arttığını biliyorsunuz. bundan ötürü en dandik 40 tl'lik peyniri 60 tl'ye alacaksınız. ha derseniz klasik ezine sert peynir alalım, fiyat 100 tl.
neden 100 tl, çünkü tarımın ve hayvancılığın getirildiği noktadan dolayı.

bu süt zammı yetmez, neden yetmez?

yeme bir sene içinde %200 zam geldi, aynı şekilde elektrik, yakıt, veteriner hizmetleri, ilaçlar, vitaminler... hepsine zam geldi. çoğusu artık hayvanını kesime götürüyor. köylü için zor artık, para kazanmıyor, üstüne litre başı 50-70 kuruş zarar ediyor. ilk etapta bunun önüne geçmeye çalıştılar ve bu sebeple zammı yaptılar, muhtemelen bir 6 ay sonra tekrar zam yapılacak.