Sektörün İçinden Birinden: En İyi Yoğurt Markası Hangisi?

Uzun yıllar yoğurt sektöründe çalışmış bir Ekşi Sözlük yazarının, en iyi yoğurt markası hangisi sorusuna yanıtı.
Sektörün İçinden Birinden: En İyi Yoğurt Markası Hangisi?

yıllarca sektörün içinden biri olarak yoğurt hakkında birkaç bilgi vermeye çalışalım.

öncelikle, gıda yönetmeliğimiz (kodeks) yoğurtlarda, herhangi bir katkı maddesine izin vermiyor. geçmiş yıllarda, yoğurtlara eklenen bazı katkılar (jelatin, koruyucu vb.) raf ömrünü, lezzetini, katılığını, kuru madde miktarını etkiliyordu. artık merdiven altı birkaç cesur üretici hariç herkes, yoğurdu süt ve yoğurt kültürü ile yapıyor. dolayısıyla, mantıken tüm yoğurtlar aynı formül, aynı lezzet olmalı.

lezzeti etkileyen faktörlere bakacak olursak...  farklılık; yağ oranı, kuru madde miktarı ve zevke göre kaymaklı, kaymaksız olması. 

kuru madde miktarı sütten uçurulan su oranıyla ilgili. olay tamamen, 1 litre sütten 800 gram yoğurt, 900 gram yoğurt üretilmesi ile ilgili. 


diğeri yağ miktarı. yarım yağlı yoğurt %1,5 yağ oranına sahipken, tam yağlı yoğurtlar %2,5-%3,3 arası yağ oranında oluyor genelde. tava yoğurtlar, gurme yoğurtlar, altın kaymaklı v.b. yoğurtlar ise %4-%5 gibi yağ oranına sahip oluyor. kaymaklı yoğurtlar her zaman daha yağlı olacak gibi bir kural yok. bazı homojenize yoğurtlar daha yağlı olabiliyor. 

yoğurdun kaymaklı olması, onu daha iyi ve lezzetli yapmaz. hatta bir sır vereyim. homojenize (kaymaksız, yağı içine homojen şekilde dağıtılmış) yoğurtlar hijyen konusunda daha güvenilirdir. sanayide bu tip yoğurtlar kapalı ve kontrollü ortamda üretilirken, kaymaklı yoğurtlarda, kaymak oluşumu için, insan müdahalesi gerekir. kaymaksızlar kapalı ortamda yapılıyorken, bunlar da açık üretim yapılır. bu nedenle kaymaklı yoğurt içinde, çok cüzi miktarda olsa da kıl, tüy, yabancı cisim gibi riskler olabilir.

sözün özü; tüm yoğurtlar hemen hemen aynıdır. değişen sadece, yağ oranı ve kuru maddedir. dolayısıyla en iyi yoğurt markası, kişiden kişiye değişiklik gösterecek bir seçimdir.

itimat iyidir, kuru maddesi yüksektir. çoğunlukla kendi satış noktalarına üretim yaptığı için kaymaklı yoğurtları daha özenli olabilir.