Selfie'lerden Eksik Etmediğimiz Zafer İşareti Aslında Nereden Geliyor?

Fotoğraflarda sürüyle gördüğümüz bu el işaretinin nereden geldiği hakkında farklı görüşler olsa da hikayenin aslı büyük ihtimalle daha önce duymadığınız bir olaya dayanıyor. Sözlük yazarı "akenatons"a bağlanalım.
Selfie'lerden Eksik Etmediğimiz Zafer İşareti Aslında Nereden Geliyor?
iStock.com

işaret ve orta parmakları kaldırıp zafer işareti yapmak ile ilgili pek çok rivayet vardır. kimisi bunun ingilizce victroy'den geldiğini beyan eder. kimisi ingiliz okçularından dem vurur. oysa bu işaretin tarihi çok daha eskilere dayanmaktadır.

532'yılında bizans'ta araba yarışlarında maviler ve yeşiller olarak bilinen 2 takımın borusu ötüyordu. yeşiller, justinianos'un yasaları çiğnediğini, tutuklanan üyelerinin serbest bırakılmasını söylediler. hükümdarla aralarındaki yakınlığa rağmen maviler de yeşillerin taleplerini sahiplendi. iki grup hükümete karşı ortak bir ayaklanma gerçekleştirdiler. idama götürülen bir kaç asiyi kurtarmak için iki grubun taraftarları da silaha sarıldı.

İmparator I. Justinianos

idama götürülenler kurtarıldıktan sonra hapishaneler basıldı ve bütün tutsaklar serbest bırakıldı. hükümet üyeleri öldürüldü. kent merkezindeki binalar ve konstantinopolis'in zengin mahalleleri ateşe verildi. bir çok zengin, boğazı geçip anadolu şehirlerine kaçtı. imparatorluk sarayı, justinianos, karısı theodora ve birkaç senatör içindeyken kuşatıldı. konstantinopolis halkının ayaklanma sırasındaki sloganı "zafer" anlamına gelen "nika" idi. bu slogan ayaklanmanın adı oldu. ayaklanma 30.000 kişinin öldürülmesi ile güçlükle bastırılabildi.

nikanın yazılışı ise "vikn" şeklindedir. isyancılar ellerini zafer anlamına gelen bu kelimenin baş harfini simgeleyen şekilde işaret ve orta parmaklarını kaldırarak sokaklarda bağırıyorlardı. yani bugün bizim zafer işareti olarak bildiğimiz bu simge, tarihin bilinen ilk holiganizm hareketinden doğmuştur.


edit: yunanca zaferin tam yazılışı için google translate'teki haline bakabilirsiniz. ham haliyle attığımda ???? şeklinde çıkıyor, arkadaşlar uyardı ve düzelttim.