Semavi Dinlerin Hepsinde Kendine Yer Bulan Gizemli Sembol: Yaşam Çiçeği

Yaradılışın bütün sırrını ve bilgisini barındırdığına inanılan geometrik sembol Yaşam Çiçeği (Flower of Life) hakkında bilgiler.
Semavi Dinlerin Hepsinde Kendine Yer Bulan Gizemli Sembol: Yaşam Çiçeği

yaradılışın kaynağını, varlığın özünü, kadim sırları, evrenin oluşumunu vs. barındırdığı öne sürülen, kutsal geometri adıyla anılan 19 çemberli küresel bir figürdür yaşam çiçeği. 

mısırlılar, sümerler, aztekler vs. ne kadar etnik kültür köken varsa, bu kadim bilginin kendileri tarafından korunduğu ve bugünlere ulaştırıldığı, hatta mirasının atlantis'e kadar dayandığı rivayet edilir. 

meyveye benzerliği sebebiyle 7 çemberli göbek kısmı yaşam tohumu olarak anılır. bu figürü taşıyan, bulunduran kişilerin hayatlarına denge, dirlik ve düzen gireceğine; figürün, yaşamı da tıpkı kendi şekli gibi, kusursuz geometrik bir sisteme oturttuğuna inanılır.

güzel, zarif bir figür kendisi. günümüzde mücevherat piyasasında model olarak yerini bulmuş durumda.  hikmeti vs. bilemeyiz, kendisini boynumda severek taşıyorum.

enteresan bir şekilde dünyanın çok farklı coğrafyalarındaki (güney amerika, anadolu, orta doğu, mısır, asya, uzak asya, afrika) arkeolojik çalışmalarda örneklerine rastlanmıştır yaşam çiçeğinin.  ben de tesadüfen burdur müzesinde bir lahit kapağında, manisa müzesinde, hacıbektaş veli türbesi'nde bir çeşmenin üstünde ve efes antik kentinde denk geldim bu sembole. 


sembolün anlamıyla ilgili bilimsel bir bilgi yok elimde fakat evrenin ve yaşamın tüm kodunun ve başlangıcının bu sembolde gizli olduğuna inanılmakta.  drunvalo melchizedek, "yaşam çiçeğinin unutulmuş sırrı" isimli kitabında bu sembolün atlantis zamanında bilindiğini ve atlantis'in çöküşüyle unutulmaması için eski mısır'a taşındığını söylemektedir. ayrıca da vinci'nin de sembolü kullandığını anlatır. 

bildiğim kadarıyla geçtiğimiz senelerde gaziantep'te bir kazıda sembole tekrar rastlandı. kısacası yaşam çiçeği sırrını koruyor.