Şenol Güneş, Euro 2020'de Türkiye'ye Nasıl Bir Oyun Oynatmalı?

FIFA Avrupa Futbol Şampiyonası'na sayılı günler kala Şenol hocanın hazırlık maçlarında oynattığı futbolu ve takıma yararlı olabilecek birkaç taktiği konuşalım.
Şenol Güneş, Euro 2020'de Türkiye'ye Nasıl Bir Oyun Oynatmalı?

şenol güneş euro 2021'de, 25 mayıs'taki türkiye azerbaycan hazırlık maçında oynattığı 3-4-2-1'de ısrar edecekse bence daha doğru oyuncu tercihleri yapması gerekiyor.

bu sezon avrupa liglerinde orta-alt takımların üst seviye takımlar arasında var olma mücadelesinin formülü olan 3-4-3 türevleri iyice tabana yayıldı ve vasat kadrolara sahip bazı hocalar bu şekilde oynatarak beklentilerin üstüne çıktılar. ligue 1'de 3 puan farkla avrupa biletini kaçıran rc lens, belçika ligi'nde avrupa playoff'larına kalan kv oostende, rusya ligi'ni rubin'le arasındaki ikili averaj yüzünden 5. bitirip avrupa biletini kaçıran sochi, türkiye'de şumudica kovulana kadar gaziantep fk...

şenol güneş de belli ki bu trendden yürümek, en azından eleme maçları boyunca oturan 4-2-3-1'e alternatif görmek istiyor. ama bence 3-4-2-1 için doğru tercihler yapılmalı:

sağ stoper kaan ayhan zaten stoper/sağ bek özellikleriyle joker bir oyuncu, üstüne bir de önlibero oynamasını da bildiği için topu kullanma konusunda da takımın elini rahatlatıyor. ancak aynı şeyi sol stoperdeki çağlar söyüncü için söyleyemiyoruz; bu çok ilginç zira çağlar bu sezon leicester'da da zaman zaman böyle oynadı, ama belli ki oturmuş bir pratiği henüz yok, özellikle topu oyuna sokma/rakip sahadaki oyuna destek verme konusunda.

merkezde de bir uyum yok, evet orkun kökçü - taylan antalyalı ikilisi birbirlerini bile ilk kez görüyorlardır, ama isterseniz 50 maç oynatın yine de olmaz. bu oyun kenar stoperlerin zaten oyuna katkısını fazlasıyla gerektiren bir oyun, dolayısıyla orkun ve taylan gibi teknik özellikleri ağır basan elemanlar yerine daha ısırgan, mücadeleci bir ikili gerekiyor bence. yoksa euro'da stoperlerimizi ve kanatlarımızı öne attığımız zamanlarki her top kaybında, rakipler azerbaycan'dan çok daha fazla tehlikeli gelir. o yüzden okay, ozan, dorukhan rotasyonu buna daha uygun.

bu top kayıplarının ana sebeplerinden biri de; sol forvet arkasında sol ayakla oynayan halil akbunar. halil buranın adamı değil; onu bu sezon yükselten ve skorerliğini arttırdığı bölge sağ kanat-forvet. iç enerjisi öyle yüksek ki her an patlayacak gibi; geniş alan bulduğunda zaten çok hızlı, ama dar alanlarda da beklenmedik işler yapabiliyor; topu ayağına yapıştırıp tehlikeli noktaya getiriyor ve kendine şut açısı/orta açısı yakalıyor. ama dediğim gibi bunları sağda oynarken yapabiliyor anca. dolayısıyla buraya hakan çalhanoğlu'nun monte edileceğini varsayarsak çok kritik bir konu değil. o yüzden halil, ancak cengiz'in sağ forvet arkasındaki rotasyonu olabilir bu düzende, ki böyle bir durumda irfan can kahveci biraz tempo yapabilmesi halinde zaten daha iyi bir seçenek.

halil'in bu düzende en iyi kullanılabileceği yer, gol aranan dk'larda sol kanat. tamamen aynı mantıkla efecan karaca da sağda kullanılabilir. böylece birer adamın olacağı kanatlarda tam 3'er seçenek olacak. şenol güneş'in neden caner değil de rıdvan yılmaz'ı kadroya aldığı buradan da belli oluyor zaten, kanadı boydan boya katedecek, kanadın her bölgesinde aktif olabilecek elemanlar istiyor. solda rıdvan ve halil bunu enerjiyle, sağda mert ve efecan bunu oyun aklıyla öne çıkarak yapabilir. zeki ve umut da hem 4'lünün as bekleri, hem de 3'lü savunma oynarken kanatta oynayabilecek seçenekler zaten.

3'lü savunma oynayan takımlar için 4 stoper az görünse de okay yokuşlu veya mahmut tekdemir gibi stoper oynamasını bilen, zeki çelik gibi zor anlarda sağ stoper oynayabilecek birini de eklersek pratikteki yedekler de hazır oluyor.

forvette zaten burak'ın yanı sıra halil'in sırtı dönük oynama kabiliyeti, enes'in dinamik oyunuyla iyi kötü bu düzene ayak uydurur diyebiliriz, bence en büyük soru işareti kenan karaman olur çünkü en önde birinci tercih olmayacak, sağ veya sol forvet arkasında oynaması ise işi çift forvete döndürme olasılığı taşıyor. yani kenan'ın 3-4-2-1'deki 2'den biri olmasıyla, eleme maçlarında izlediğimiz 4-2-3-1'in sol kenarında oynaması farklı sonuçlar verir, o kadar esnek bir oyuncu değil. ama her türlü kadroda duracak zaten, demirbaş.

yani bu üçlü düzeni 26 kişilik bir kadroyla işletmek için bana mantıklı gelen rotasyon şu


aynı 26 kişinin, elemelerden bu yana oturan esas düzeni işletmesi için


dolayısıyla yine şurada söylediğim yere çıkıyor


ve yine gökhan, kerem, ve taylan eleniyor. abdülkadir ömür belki o gün söylediğimin aksine kadroda kalabilir, ama form düzeyine bakacak olursak bence gereksiz olur. tabi son kararı şenol güneş verecek sonuçta, ama bu 3-4-2-1'i de repertuara ekleyecekse, dediğim gibi bu oyuna uygun stilde oyuncuları kadroda tutmalı bence.