Seveni Kadar Sevmeyeni de Çok: iPhone'dan Nefret Etme Sebepleri

Dünyanın en ünlü telefonu iPhone'un seveni kadar sevmeyeni de var. Peki sevmeyenler neden sevmiyorlar?
Seveni Kadar Sevmeyeni de Çok: iPhone'dan Nefret Etme Sebepleri
iStock.com / RossHelen

(bkz: planned obsolescence)

yani apple'ın taş gibi telefonları herhangi ciddi bir yenilik sunmadığı halde update bahanesiyle yavaşlatıp çöpe çevirmesi, sadece yeni telefon satma motivasyonuyla hareket etmesı, yaptığı her yenilik görünümlü olayın ticari güdümlü safsata olması, eskitmenin yenilik algısı yaratacağını sanmaları

bunun haricinde google ile ezeli rakip modunda takılma aptallığı, bu çağda open source değil de apple sistemi içinde kalma takıntısı, itunes vb mac-ipad-iphone-ipod arası sync efsanesi çağının bitmiş olması ve apple'ın bu tutuculuğunun artık başka yazılım ve uygulamalara köstek olmaya başlaması. yani anti kullanıcı dostu diyebiliriz.

innovatif ve kullanıcı dostu apple için ilk akla gelenlerdi. şimdi bunların tam tersini temsil ediyorlar.

not: 3-4-5 kullanmıştım. 6'da kurtuldum.

telefon içinde fotoğraflar hariç dosya kontrolüne izin vermiyor oluşu.

ayrıcalığım olsun derken, bir bakmışsın aynılaşmışsın.. bence bu yeterli bir sebep.

iStock.com / Prykhodov

bir arkadaşımın şöyle özetlediği sebepler;

1) artık her ergenin dilinde olan "abi ayfonun ram'i düşük ama işletim sisteminin stabilliğinden ötürü hiç sıkıntı olmuyo" geyiği.
(bkz: cahil farkındalık)

2) iphone'a olan ilginin artık fetişizm boyutuna ulaşmış olması ve insanların evini barkını satıp iphone'a yatıracak kadar şartlan(dırıl)mış olmaları.
(bkz: bunlar hep kapitalizm)

3) apple'ın aksesuar yönünden ultra cimri davranması ve en gerekli aksesuarları bile ticari fırsat olarak değerlendirmeye çalışması.
(bkz: usb-c to usb adapter)

(edit: konu usb-c to usb adapter'ın iphone'da kullanılıyor olması değil, onun temelde mac aksesuarı olduğunu 3 yaşındaki çocuk biliyor zaten. konu apple'ın ticari fırsat uyanıklığının usb-c to usb adapter'da olduğu gibi iphone aksesuarlarında da kendini gösteriyor olması)

4) apple'ın müşteri portföyünü yolunacak kaz olarak görüp bu durumu "inovasyon" kavramının arkasına saklamaya çalışma gayreti.
(bkz: iphone se)

5) markanın bu kadar çok övülmesine rağmen kimi iphone etkileşimli ürünlerin güncellikten çoook uzak olması.
(bkz: apple watch)

itunes. başlı başına kanser sebebi.

yeni sürümler yüklendiğinde ölen pil ömrü.

bir süre sonra büyük çoğunluğu bozulan orta tuş

çok teknolojiden anlayan bi adam değilim ama özellikle son zamanlarda beni bile illet etmişti. androide geçiş yaptım birkaç gün önce. bakalım bu nasılmış.