Seveni Oldukça Fazla Olan Yeni Araba Kokusunun Sebebi Nedir?

Yeni bir araba satın almanın en güzel yanlarından biri de arabanın yeni iç kokusu şüphesiz. Parfümleri dahi çıkan bu kokunun sebebini kısaca açıklayalım.
Seveni Oldukça Fazla Olan Yeni Araba Kokusunun Sebebi Nedir?

arabanın iç kısmında kullanılan plastik parçaların üretilmesi esnasında kullanılan plastik malzeme karışımının akışkanlığını arttırmak için içerisine katılan plastikleştiricilerin, parçanın üretimi tamamlandıktan sonra reaksiyona girmeden bünyeden buharlaşıp uçması sebebiyle oluşan kokudur yeni araba kokusu.

insanda tazelik hissi uyandıran "parlak" bir kokudur bu. işin garip kısmı; her araç markası için kendine has, yeni araba alırken müşteriler tarafından ele alınan 200 metrikten biridir. nefes darlığı ve baş dönmesine de sebep olur.

genellikle araçtaki yapıştırıcılar, plastiklerden, deriden, organik uçuculardan dolayı oluşur. (asetaldehit, benzen, formaldehit, stiren.) fiat'ın, bu kokunun müşteriler üzerindeki etkisini inceleyen bir ekibi var.

kültürel olarak da insanlarda farklı etki bırakır yeni araba kokusu. abd ve japonya'da kokuya dair şikayetler önemsenmeyecek kadar az iken, çin'de bu oran bunun 10 katı. çünkü dünyanın en çok kömür kullanıp küresel ısınmayı yelleyen çinliler hava kalitesine önem verdikleri için arabalarında hiçbir kokunun olmamasını istiyor.

yeni araba kokusu, sağlığa zararlı bir kokudur aynı zamanda. bir sürü zehirli kimyasal maddenin karışımından oluşmaktadır. uzmanlar ilk 6 ay çok daha zararlı olduğunu iddia etmektedirler. bebekli ve küçük çocuklu aileler için sıfır araba kullanımı bu nedenle tavsiye edilmemektedir.

kaynak