Sevgilinizin Telefonunuzu Karıştırmak İstemesi Normal Bir Şey mi?

Yılların kadim sorunsallarından birini, Sözlük yazarlarının yorumlarıyla kurcalayalım biraz.
Sevgilinizin Telefonunuzu Karıştırmak İstemesi Normal Bir Şey mi?
iStock

sevgilinin telefonu karıştırmak istemesi insanı yiyip bitiren bir istek olacaktır

öncelikle bir insanın telefonunu karıştırma amacınız varsa o ilişkide ciddi güven sorunu başlamış demektir. telefonu saate bakmak gibi şeylerle almayı kast etmiyorum burada. özelikle bir şeyleri okumak ya da kontrol etmek için elinize alıyorsanız o ilişkide kuşkularınız var demektir ve bir ilişkide kuşkuların olması ilişki devam ettiği müddetçe onunla yaşamak anlamına gelir ki bu da insanı eninde sonunda tüketir. güven yoksa bir ilişkide insan sürekli kendi cebinden yer.

ikinci olarak ise bu hayatta hiçbir şey gizli kalmaz. ne kadar zaman alırsa alsın mutlaka ortaya çıkar. eğer karşınızdaki kişi bunu yapıyorsa zaten tedbir alacaktır ve sizin kontrol istekleriniz bir işe yaramayacaktır. sürekli kontrol ederseniz karşınızdaki kişi de başka yöntemler geliştirir. asıl önemli olan karıştırmadan ilişkiye güvenmektir. söylediğim gibi zaten mutlaka ortaya çıkıyor bu durum.

eski sevgilimin telefonunu hiçbir zaman karıştırmadım. fakat telefonunu yanımda unutup lavaboya gittiği zaman ve annesinin ısrarla aradığı ve benim telefonu meşgule alıp mesaj atmam gerektiği zaman durumu anladım. ben kontrol etmediğim için karşımdaki kişi tedbir almaya bile gerek duymadı ve işler öylesine denk geldi ki ben durumu öğrendim. yani demem o ki kafanızda soru işaretleri varsa o ilişkiye devam etmek ve karşıdaki kişiyi kontrol altında tutmak günün birinde sizi tüketir. kuşku varsa mutluluk olmaz ve böyle bir durumda en iyisi kendine saygını kaybetmeden ilişkiyi bitirmek olur. çünkü yapacak insan ne olursa olsun yapacaktır.

"bu istek normaldir" diyen bir görüş

sevgilinin telefonu karıştırmak istemesi eğer ciddi bir ilişkiniz varsa gayet normal bir taleptir. gerçi her şeyiniz ortadaysa sevgili size böyle taleple gelmeyecektir. ben kendimden örnek vereyim: sevgilim benim telefon şifremi bilir, ben de onunkini. hatta acil durumlar için benim onun telefonunda parmak izim kayıtlıdır, telefonu hızlıca açabilmek için. telefonlarımız hep ortadadır kimse de kimsenin telefonunu alıp karıştırmaz. ama... yok özel alanım, yok ilişkide en önemli şey güvendir, size güvenmeyene yol verin, yok telefonunuzu karıştırmasına da izin vermeyin diyenlerin alayı sevgililerinden bir şey saklıyordur. onun görmesini istemediği şeyler vardır telefonunda. bunun acil durumu var, ola ki sizin birgün başınıza bir şey gelse en yakınınız telefon şifrenizi bilmiyor mesela, ne üzücü bir durum.

sevgilinin telefonu karıştırmak istemesi dümdüz sınır ihlalidir

telefon, e-posta kutuları, ajandalar vs bunlar kişisel şeylerdir adı üstünde. kişiye ait. ilişkinizde güven sağlamak için telefon karıştırmayı şart olarak görüyorsanız bu bir sıkıntı, üzgünüm. nasıl oluyor şimdi, ben güvenmek istiyorum, ver telefonunu. aldın, whatsapp’a girdin, mesajlara girdin, galeriye girdin, posta kutularına girdin, resmen babanın çiftliği gibi geziniyorsun başka bir bireyin kişisel eşyasında... hangi sıfatla? ne hakla?

telefonumun şifresi yoktur ve her zaman ortalık yerdedir, fakat o telefona sırf meraktan ya da güven duymak bla bla bahanesiyle bir el uzanırsa çok ama çok rahatsız olurum. olayın şekline göre de çok büyük olay çıkar.

hepimizin sınırları var, olmak zorunda. bu sınırları sırf karşımızdaki sevgilimiz, eşimiz diye ortadan kaldırmak mecburiyetinde değiliz. buna gerek de yok zaten. annem babam 35 yıldır evli, bugün annemin telefonu çalsa ve babamın yakınında olsa telefon, ekrana bakmadan götürür anneme verir. annem bana bir eşyasını, gözlüğünü filan verse ve benim çantamda kalsa, gidip çantamın içinden almaz ya beni çağırır ya çantamı getirir ben çıkarıp veririm içinden. bu işler böyle olur. ben böyle gördüm, böyle talep ederim.

biriyle bir ilişkiniz var diye sanmayın ki o kişinin üzerinde tahakküm kurma hakkına sahipsiniz. güven duyamıyorsan, şüphe aklını kemiriyorsa çık git, ne kendini ne de karşındakini tüket çünkü inanın hayat böyle geçmiyor.

alternatif bir görüşle bitirelim

bunu açık açık isteyen kişi, tamamen masum olsanız da telefonunuzda uyuz olabileceği illaki bir şey bulabilecek ve o günü ve günleri size dar edecek potansiyeldedir, kesinlikle izin vermeyin. asıl tehlikeli ve stratejik grup ise siz uyurken, banyodayken telefonu karıştıranlardır ki bunlar gerçekten bir terslik bulana kadar renk vermezler. tuş kilit şifresini sık sık değiştirerek bunu da bir şekilde savuşturabilseniz de aklına koyan bir kadın/erkek o telefonu karıştıracaktır, bu sizi rahatsız edecekse yavaştan yol verin, çünkü bu huyu değiştirmeniz mümkün değil.