Seyahat İçin Valiz Hazırlarken İşinizi Kolaylaştıracak Harika İpuçları

Bavul/valiz nasıl hazırlanır? Kırışmadan valiz hazırlama nasıl yapılır? Valiz hazırlama konusunda size yardımcı olacağını düşündüğümüz 13 güzel taktik.
Seyahat İçin Valiz Hazırlarken İşinizi Kolaylaştıracak Harika İpuçları
iStock

1) ihtiyacınız olacak şeylerin listesini yaparsanız zor bölüm bitmiş olur.

2) çoraplarınızı topak yapıp ayakkabılarınızın içine koyabilirsiniz.

3) gittiğiniz yerde ütü probleminiz olmayacaksa ya da buruşuk giydiğiniz için söylenecek bir anne ya da kız arkadaşınız yoksa tişörtlerinizi rulo yaparak yerleştirin valizinize. çılgınlar gibi tişört sığdırdığınızı göreceksiniz. bunlar valizin en altında ayakkabılarınızla beraber durabilir. (ayakkabılarınızı tekerleklere yakın olan tarafa koyarsanız tişörtleriniz daha az ezilir.)

4) aynı şekilde faniladır, içliktir; bunları da rulo yapın.


5) bunların üzerine ince bir bez ya da havlunuzu örtün ve fotoğraf makinası, gözlük gibi hasar görmesini istemediğiniz eşyalarınızı valizin orta kısmına yerleştirin. hatta kilitli poşetler kullanabilirsiniz.

6) kemeriniz varsa bunu valizin iç duvarlarına temas edecek şekilde dikdörtgen yaparak yerleştirin.

7) çamaşırlarınız için yine kilitli poşet olur, buzdolabı poşeti olur; bunları kullanabilirsiniz. yassı hale getirip valize yerleştirin.

8) kotlar ve buruşmasını istemediğiniz elbiselerinizi en üste yerleştireceğiz. şimdi burada dikkatli oluyoruz. teknik, hırs ve konsantrasyon isteyen bir aşamaya geldik;

kotlarımızı ya da pantolonlarımızı, valizin uzun eksenine paralel olacak şekilde valize yerleştiriyoruz (paçası valizin kısa kenarına temas ederek yerleşmiş olacak, kalan kısım valizin dışında durucak şimdilik. yani olduğu gibi pantolonu yatırıyoruz.) aynı işlemi diğer pantolonumuzla paçası karşıt kısa kenara denk gelecek şekilde yerleştiriyoruz. böylece elimizde valizin iki yanından sarkan 2 pantolon başı olmuş oluyor. bunları henüz katlamıyoruz.  

yine elbisedir, bluzdur; bunları da benzer şekilde, yan yana ve sırayla karşılıklı (bir sağdan bir soldan) olacak şekilde valize yerleştiriyoruz. tüm kıyafetlerimiz tamamsa bir sağdan bir soldan dışarı sarkmış olan pantolonları, elbiseleri sağ sol yapa yapa valizin içine katlıyoruz.


9)
eğer kıyafetlerinizin tapsık tapsık, kıyır kıyır kokmasını istemiyorsanız valizin bir köşesine kağıt peçete koyabilirsiniz.

10) terliklerinizi, tabanları temas edecek şekilde üst üste koyun ve varsa valizin dışında kalan fermuarlı kısma yerleştirebilirsiniz.

11) sürekli yer değiştirecekseniz paketlenmiş şampuanları kullanabilirsiniz. şampuanı kullandıkça paket incelir ve az daha yer açılmış olur.

12) yanınızda toz bezi yapmayı planladığınız tişörtlerinizi götürüp kirlenenleri atabilirsiniz. (sefil sefil seyahat edenlerdenseniz on numara yöntemdir, avrupa'da bazı şehirlerde insanların kullanmadığı eşyalarını ve giysilerini bağışladığı pazarlar olur. ihtiyacı olanlar da para ödemeden alırlar. kullanmayacağınız kıyafetleri oralara da bırakabilirsiniz)

13) bulabilirseniz eğer vakumlu poşetler cana can katar.

Tatile Çok Para Ayıramayanlar İçin Amme Hizmeti: Ucuza Yurt Dışı Tatil Rehberi