Şeytanın Sayısı 666'nın Kökeni Neden İmparator Neron'a Dayanıyor?

Gerçek adıyla Lucius Domitius Ahenobarbus, sonradan edindiği adıyla Nero Claudius Caesar Drusus Germanicus ve bizim bildiğimiz adıyla Roma İmparatoru Neron'un 666 sayısıyla direkt olarak ilgili olması epey ilginç bir mevzu.
Şeytanın Sayısı 666'nın Kökeni Neden İmparator Neron'a Dayanıyor?

şeytanın sayısı 666 olarak bilinir. bunun sebebi roma imparatoru neron'dur. neron tarihte zalim birisi olarak anılır. bir komployla tahta geçmiş, küçük kardeşini, annesini, hamile olan ilk karısını öldürtmüştür. tam bir narsisist olan neron'un kendisine çok benzediği için kölesini hadım ettirip onunla evlendiği bile rivayet edilir. kendisi hakkındaki rivayetlerden bir diğeri de roma'yı yaktırması ve roma yanarken sarayının balkonuna çıkıp keman çalmasıdır. bu tip rivayetlerin neron'un üzerine yapışıp kalmasının en büyük sebebi kendisinin kötü bir insan olmasıdır. imparatorluğu döneminde çok fazla insan öldürtmüş ve ilk hristiyanlara da oldukça zulmetmiştir. işte dananın kuyruğunun koptuğu nokta da burasıdır. 666 rakamı hristiyanlara yaptığı zulüm neticesinde ortaya çıkmıştır. 

ibranice'de her harfin sayısal bir karşılığı vardır. roma imparatoru nero claudius caesar augustus germanicus'un, yani nero caesar'ın ibranice teleffuzu neron kesar'dır. ve bu harflerin sayısal ifadesi de 666'ya denk gelir. harflerin sayısal karşılığı şu şekildedir:

n:50 e:0 r:200 o:6 n:50
k:100 e:0 s:60 a:0 r: 200
toplam: 666

yani ilk hristiyanların neron'a duyduğu nefret sebebiyle o dönemde incil'de deccal'in sayısının 666 olarak geçmesi sağlanmıştır. işte incil'deki 666 sayısıyla özdeşleşen canavar yani şeytan aslında neron'dur.

kitabı mukaddes'in vahiy bölümünde yuhanna'ya birisi tarafından şeytanın sayısının 666 olduğu ve bir kişinin bunu simgelediğinden bahsedilmiştir. vahiy'in bazı bölümlerinde deccal'in isminin 666 olarak geçmesinin sebebi budur. vahiy'de şöyle der: "işte bilgelik. bırak anlayanlar canavarın sayısını hesaplasınlar. insan için sayısı 666'dır". (13:18) yuhanna aslında dışardan duyduğu bir rivayeti yazmıştır. yani kısacası 666 sayısı aslında neron'un harflerinin sayısal karşılığıdır. ve bu sayı incil'e kendisinden intikam almak isteyenler tarafından sokulmuştur. durum intikam almak istenmeyecek gibi de değildir. çünkü o dönemde hristiyanlara uygulanan şiddetin dozu iyice kaçmıştır. hatta bu şiddet durumunu betimlemek için vahiy'de yuhanna roma için şöyle der: "onların, kutsalların ve isa'ya tanıklık etmişlerin kanıyla sarhoş olduklarını gördüm". ayrıca pavlus ve petrus'un da bu dönemde öldürüldüğü düşünülmektedir.

ayrıca ilginç bir not; friedrich engels de zamanında bu konuya merak salmış ve vahiy kitabı adlı yazısında bu konuya uzunca bir şekilde değinmiştir. hatta daha da ileri gitmiş ve ferdinand berany'yi referans göstererek ve yine neron ismi üzerinden hesaplama yaparak gerçek sayının 666 değil 616 olması gerektiğini vurgulamıştır. aşağıdaki linkte engels'in bu konuyla ilgili yazdıklarını bulabilirsiniz:

http://beytselam.blogspot.com/…rich-engels.html?m=1

ayrıca şeytanın sayısının 616 olduğuna dair başka kabuller de mevcuttur. mesela incil'in en eski nüshası mısır'ın oxyrhynchus kentinin çöplüğünde bulunmuş ve yapılan incelemelerde de oradaki sayının 616 olduğuna kanaat getirilmiştir. yine 2005 yılında birmingham üniversitesi'nden david parker ve ekibi de sayının 616 olduğunu tespit etmiştir.

(https://www.independent.co.uk/…ish-616-5349692.html )

sayının 666 ve 616 olarak değişik şekillerinin bulunması latince ile ibranice arasındaki tercüme farklılıkları yüzündendir. zaten engels de bunu yukarıda linki verilen " vahiy kitabı" adlı yazısında oldukça iyi bir şekilde açıklamıştır. ancak sayının 666 veya 616 olması her iki sayının da kaynağının neron olduğu genel kabulünü değiştirmemektedir. sonuçta korku filmlerinde rastladığımız bu 666 sayısına öyle çok da mistik anlamlar yüklemenin pek de anlamı yoktur. ortada zalim bir imparator ve onu şifreli olarak kayda geçirip unutulmamasını sağlamaya çalışan insanlar vardır. çünkü dönemin şartlarında ellerinden gelen budur. ancak bu konuda epey başarılı oldukları da yadsınamaz bir gerçektir. hollywood bile hala bu sayının ekmeğini yemektedir.

666 sayısının kökeniyle ilgili olarak morgan freeman'ın yer aldığı bir national geographic belgeseli de mevcuttur. kısa bir tanıtımı:


Sanatçı Olmak İsterken Mecburen Roma'ya İmparator Olan Neron'un Dramatik Hayatı