Shameless'ın Türkiye Uyarlaması Bizim Hikaye'nin İlk Bölümündeki Gariplikler

Shameless dizisinin Türkiye uyarlaması Bizim Hikaye, dün akşam 1. bölümüyle FOX ekranlarında görücüye çıktı. Shameless'ı hiç izlemeyenlerin sorun edecek bir şey bulamayacağı 1. bölümde, Shameless izleyenlerin takılabileceği çok şey vardı.

Shameless'taki Kev, bar işletiyordu ve dizinin önemli bir kısmı burada dönüyordu.


Kendine has özellikleriyle dizinin en sevilen karakterlerinden biri olan Kev, dizinin adının hakkını verenlerden.

Bizim Hikaye'deki Kev ise kahvehane işleten bir Tufan Abi.

İnsan yorum dahi yapamıyor. Umuyoruz ki Steve Howey kazara falan görmez uyarlamasını.

Kev'i ve karısı V'yi Shameless'ta rahatlığı ve genişliğiyle biliriz.

Bizim Hikaye'de ise durum biraz farklı. V rolündeki hanımefendi, kına gecesine gidebilmek için eşinden zor izin aldığını belirtiyor.

Tabii ki birebir aynısı yapılsın demiyoruz fakat bu kadarına da pes doğrusu.

Bilenler bilir; Lip ve Karen'ın ders çalışırkenki oral seks sahnesi, Shameless tarihinin en unutulmaz sahnelerinden biridir.

Bizim Hikaye'de ise bu meşhur sahne yanaktan bir öpücükle geçiştirildi.

Daha önce de söylediğimiz gibi; her şey zaten aynı olamaz fakat bu tarz durumlar dizinin orijinalini bilenler için hakaret gibi bir şey.

Shameless'taki Frank, kızının sevgilisine kondom veren, onunla parti yapan biri.

Bizim Hikaye'deki Frank ise çocuğu evden kovacak kadar namus bekçisi.


Bir diğer gariplik Shameless'taki Ian karakteriyle ilgili. Biliyorsunuz kendisi eşcinsel.


Kültürümüze uygun olmadığı için Bizim Hikaye'deki Hikmet eşcinsel değil fakat evli bir kadına aşık.

Buradan anlıyoruz ki evli bir kadına aşık olmak < eşcinsel olmak. (!)

Dizinin ilk bölümündeki bu olaylar Ekşi Sözlük yazarlarının da tepkisini çekti. İşte onlardan bazıları.

hikmet'in gay olması kültürümüze uygun olmazdı ama hikmetin evli kadınla ilişki yaşaması kültürümüze uygun aynen.

rtük nedeniyle çılgın, türk televizyonlarında gösterilemeyecek derece şeyler olmayacağı tabii ki belliydi, ancak bu kadarına da insan hayret ediyor. bunun içinde beni en çok rahatsız eden kısım dizideki yoğun ataerki atmosferi oldu. 

normal bir türk dizisi olsa bunu garipsemeyeceğim, ama shameless uyarlamasında koymayıver? bak yapacağın tek şey koymamak. rtük olayı falan da değil bu yani. dizideki bütün dişli kadınlar başını öne eğen karakterlere, komplekssiz erkekler de tam tersi salon agasına çevrilmiş. sonlara doğru cidden bunaltı geldi.

keşke hiç telif parası ödenmeseydi elin amerikasına. zira bu hikayeyi herkes uydurur.

keşke internet dizisi olarak çıksaydı, hatta fi dizisi örnek olarak verilebilir. televizyonda yayınlanması malesef ki pek çok ayrıntının hiçe sayılmasına sebep olmuş. internette yayınlansaydı özgürce istedikleri gibi uyarlanabilir, dizinin uyarlandığı yapımın aslına daha çok sadık kalınabilirdi diye düşünüyorum. umarım ileri ki dönemlerde dediğim olur ve televizyon yerine internet üzerinden yayınlanmaya geçilir. puhu tv göreve diyorum :)

yalnızca 3 dakika katlanabildiğim dizi.

hani dalga dahi geçemedim. utandım bu nasıl uyarlama diye, sırf bu sebepten dizinin adını utanmazlar yapabilirlermiş .

amerika böyle bir dizi çekebildi, evet muhteşem bir ülke falan demiyorum ama senaristler resmen dizinin orjinalini türkiye'ye ve rtük'e göre ayarlamaya çalışırken ortaya sosyolojik tez konusu koymuşlar ki ben dizinin yalnızca küçücük bir kısmını izledim ve hakkında 3-5 tweet okudum ve bunu rahatlıkla söyleyebiliyorum. bu uyarlama aynı zamanda, türkiye'de aile içi şiddetin seksten daha gösterilesi olması, eşcinselliktense evli bir kadınla beraber göstermenin daha uygun olduğu gibi unsurları da içeriyor.

bas dramı; steve'le fiona, fiona'nın çalıştığı fastfood restoranında tanışmış olsunlar, kev kıraathane işletsin, araya zaten biplenecek yalandan iki küfür sıkıştır, oyna zengin-fakir hikayesinin üzerine... nasıl olsa başta izleyenler çıkacak, daha sonra da dizi hasbelkader tutarsa zaten televizyon bağımlısı ne versen izleyecek olan kitle ve shameless'dan daha önce hiç haberi olmamış muhafazakar kitle çekirdek çitleyerek adını feriha koydum izler gibi izleyecekler düşüncesi hakim sanırım.

hayır her şeyi geçtim shameless us versiyonundaki kahvaltı masasındaki tatlı koşuşturmaları bile uyarlayamamışlar. türk lip "bakın şimdi şovlu çay koyucam:dd" diyor türk fiona "ay masayı pisleticeksin naptın:))" falan diyor.

son tanım: olur da tutup devam etmesi halinde izleyicilerin bol bol ıslak köpek bakışlı içi boş dramatik oyunculuk göreceği türk televizyonlarının uzun zamandır görmüş olduğu en beter yapım.