Sideways Filmi ile Uyarlandığı Gerçek Hikayede Olup Bitenler Arasındaki Farklar

En İyi Uyarlama Senaryo dalında Oscar'ı evine götüren 2004 tarihli Sideways filmi, Rex Pickett'ın kendi hayatından esinlenerek yazdığı kitaptan uyarlanmış bir film. İşte film ile kitap arasındaki farklar ve yazar Pickett'ın gerçek hayatından detaylar.
Sideways Filmi ile Uyarlandığı Gerçek Hikayede Olup Bitenler Arasındaki Farklar

uzun zamandır yazmak istediğim fakat bugüne kısmet olan bir yazı... filmin orijinali, fanların da bildiği gibi rex pickett'in sideways isimli romanıdır. sanırım romanın türkçesi yok. okumaya fırsatı olamayanlar için film ile kitap arasındaki farklılıkları yazmak istedim. buyrun.

bu kısım film-kitap arasındaki farklılıkları içerir

* filmde maya ve stephanie isimli karakterler kitapta maya ve terra'dır. maya esmer ve terra ise sarışındır. filmdeki gibi asyalı bir karakter değildir.

* filmde miles kitabına yayıncı bulmaya uğraşan bir öğretmen ve romanını yayınlatmaya uğraşan bir yazardır fakat kitapta kendisi film yazarıdır aynı şekilde romancıdır ve kitabının basılması için uğraş vermektedir.

* miles ve jack kitapta otelin barında tanıştıkları bir ayı avcısıyla gece ayı avına giderler eğlence olsun diye. fakat az daha avcı tarafından yanlışlıkla vurulma gibi bir macera yaşarlar. filmin havasına pek uymadığı için bu bölüm çekilmemiş.

* filmde miles ve jack'in maya ile ilk konuştukları ve jack'in maya ile ilk tanıştığı sahne restoran sahnesidir. maya'nın çalıştığı restoranda geçer. kitapta ise miles ve jack (filmde tam otelin karşısında olan bilardo salonu havasındaki bar, miles'in tek başına şarap içerken jack'in yanına geldiği) maya ile bar'da karşılaşırlar ve jack maya ile orada tanışır.

* filmde miles ve jack akşam stephanie'nin evine giderler. kitapta ise hepsi beraber bölgedeki yüksek bir dağın yamacında olan termal bir otele giderler ve jakuzi keyfi yaparlar.

Oyunun Broadway uyarlamasında bu sahneye sadık kalınmış.

* filmde maya ve miles, stephanie'nin mutfağında şarap içerek konuşurlar ve aralarında bir yakınlaşma olur fakat miles cesaretsizdir ve mutfağın yerini sorup her şeyi berbat eder. sonrasında maya'yı öpmeye çalışır fakat geceyi çoktan bok etmiştir. romanda ise ikisi mutfakta geçen sohbetin ardından birbirlerini öperler ve gece beraber windmill otele giderler, sabah beraber uyanırlar. maya onunla güzel bir gece geçirdiğini fakat gece seks yapmak istemediğini söyler ve sabah otelden ayrılır.

* filmde miles ve jack sandiego state college'dan oda arkadaşıdır ve tanışıklıkları bu şekildedir. aslında kitaptaki tanışıklıkları jack'in miles'ın yazdığı bir filmde oynamasıdır.

* kitapta maya ile miles'ın seks yapması için aslında jack karakteri maya'ya $1000 dolar gibi bir ücret ödeyerek onun elindeki en değerli şarabı miles için açmasını istemiştir. miles için çok anlamlı bir harekettir bu ve sonrasında sevişirler. tabii ki birbirlerinden hoşlanıyorlardır, sadece para ve şarap için değil. filmde ise sevişmelerinin tek sebebi tamamen normal bir gidişat. herhangi bir para ya da özel şarap açma meselesi yok.

* filmde jack los angeles'a geri döner ve evlenir. kitapta ise jack'in düğünü bölgenin biraz daha kuzeyinde fakat çok yakın bir bölgede kır düğünü tarzındadır.

* filmin sonunda miles maya'nın kapısına gider ve kapıyı çalar, film biter. kitapta ise maya jack'in düğününe gelir ve miles'a "haydi miles gidelim, biz buraya ait değiliz" der ve onu alıp gider.


yazacağım bu ikinci kısım film ya da kitaptan ayrı

* film aslında romanın yazarı olan rex pickett'ın bir nevi otobiyografisidir.

* kendisi aslında film yazarı olan rex pickett 90'lı yıllarda ekonomik sıkıntılar içerisindeyken ayda 1 defa olmak üzere ev sahibinden kaçmak ve kirayı erteleyebilmek için 2.5 saat kuzeydeki bu şarap vadisine gelip 20-30 tl diyebileceğimiz bir miktar karşılığında bütün gün golf oynar. kafasını toparlar vs.

* filmdeki gibi windmill inn otelinde $29.99 gibi bedava bir fiyata ve $25 gibi bir fiyata la purisma'da golf oynar. akşamları biraz şarap içmek ve bir şeyler yemek icin hitching post'a gider.


* ilerleyen zamanlarda farklı arkadaşlarıyla bu hafta sonu kaçamağını bir şarap gezisi haline getirir ve roy isimli yakın arkadaşıyla yaptığı bir gezi sonrası miles ve jack karakteri oluşur.

* kitabı toplamda 9 haftada yazmış olmasına rağmen başından geçen tüm olaylar, gezileri vs. ile aslında 7-8 senelik bir anılar bütünüdür.

* yani film ve kitaptaki miles karakteri rex pickett, jack karakteri ise arkadaşı roy'dur. fotoğraf pickett'a ait.


* film çekime başladığı sırada hitching post restoranının sahibi olan frank ostini bir şekilde filmin senaryosunu tamamen okur ve ortalığı birbirine katarak vadi'de filmin çekiminin durdurulması için elinden geleni yapar. sebebi miles karakterinin aşırı içki tüketen ve hafta sonu bölgeye seks için gelmiş gibi bir hava yaratılmasından ötürüdür. vadinin tanıtımının kötü yapıldığını düşünür. fakat film sonrası milyoner olur çünkü vadiye gelen herkes ilk olarak yemek yemeye onun restorantına gider. evet, ben de gittim.

Frank Ostini

* sideways sonraki rex pickett vertical ve sideways 3 (chile) isimli 2 devam romanı daha yazdı. fakat filmleri çekilmedi. kitaplar gayet hoş, mutlaka tavsiye ederim.