Sigara Sektörünün Zamanında Tıp Camiası ve Doktorları Reklamlarında Kullanması

Garip ama gerçek: Sigaralar, yakın zamana kadar zararlı olduğu bilinen şeyler değildi. Daha da garibi, sigara sektörü doktorlardan onay alıyor ve bunu reklamlarında kullanıyordu. Dahası için buyrunuz aşağıya.
Sigara Sektörünün Zamanında Tıp Camiası ve Doktorları Reklamlarında Kullanması
20.679 hekim, "Luckies"lerin daha az rahatsız ettiğini söylüyor.

araştırmalar sigaranın kansere sebep olduğunu net bir şekilde ortaya koymadan önce sigara şirketleri, reklamlarında tıp camiasını uzunca bir süre kullanmış. nasıl mı?

1930 ve 1940'lı yıllarda, sigara içmekle akciğer kanseri arasında kesin bir ilişki belirlenememişti henüz ve açıkçası birçok doktor sigara kullanıyordu. dolayısıyla sigara şirketleri, sigara hakkındaki iddialarını meşrulaştırmak için doktorların otoritesine başvurdu.

1940'lı yıllarda akciğer kanseri vakalarında ve bağlantılı ölüm oranlarında muazzam bir artış oldu

ancak kimse bunun sigaradan kaynaklandığını bilmiyordu. sigaranın o dönemde sadece öksürmeye ve boğaz ağrısına sebep olduğu düşünülüyordu ki sigara şirketleri bu argümanı bile lehlerine kullandılar. hangi sigara şirketine sorsan kendi markalarının içilmesi durumunda öksürük ve boğaz ağrısı azalacaktı. doktorları reklamlarına ilk dahil eden "lucky strike" oldu. reklamda şöyle diyordu: "20.679 hekim, lucky strike sigaralarının daha az rahatsız edici olduğunu söylüyor". bu sayıyı yakalamak için firma, tonla doktora karton karton sigara göndermiş ve diğerlerine göre rahatsız edici olup olmadığı konusunda fikir istemiştir.

1930 tarihli reklam.

philip morris bu, altında kalır mı?

işi bir derece öteye taşımış ve 1937 senesinde yayınladığı reklamında kendi sigaralarının "burun ve boğazdaki gıcığı giderdiğini ve tıp otoritelerinin de bunu onayladığını" söylemiştir. tabii ki bu doktorlara sponsor olduğunu reklamlarda belirtmemiştir. tüm bunlar, penisilinin keşfi ile 1940'lı yıllarda tıbba güveni artan insanların sorgusuz sualsiz reklamların doğruluğuna inanmalarını sağlamıştır.

1937 tarihli reklam.

"r.j. reynolds tobacco company" ise olayı uzaya taşımıştır

binlerce doktora kartonlarca "camel" sigara göndermiş ve hangi sigara markasını kullandıklarını belirtmelerini istemiştir. sonuç olarak "daha fazla doktor, camel içtiğini söylüyor" temalı bir reklam ortaya çıkmıştır.

1946 tarihli reklam.

1950'li yıllara gelindiğinde sigaranın akciğer kanseri yaptığı anlaşılmış ve sigara şirketleri reklam stratejilerini değiştirmek zorunda kalmıştır

amerikan cerrahi birliği'nin 1964 tarihli raporunda da sigaranın akciğer ve gırtlak kanserine, ayrıca kronik bronşite sebep olduğu açıklanmıştır. ancak sigara şirketleri kendi araştırma komitelerini kurup, 1998 yılına kadar sigaranın sağlıksız olmadığı yönünde görüş beyan etmesini sağlamışlardır. burada şunu da belirtmek gerekir ki sigaranın sağlıksız olduğuyla ilgili araştırmaları gazeteler yıllarca yayınlamak istememiştir. çünkü ilgili dönemde, sigara reklamları gazetelerin en önemli gelir kaynaklarından birisidir. 1998 yılında sigara şirketlerinin kurduğu sağlık ve araştırma komitesi lağvedilmiştir. konuyla ilgili russell crowe ve al pacino'nun oynadığı "the insider" diye bir film de mevcut.

The Insider (1999)

bugün, tüm bu dalavere farklı sektörlerde devam etmektedir. diyeceğim o ki bu dünyada insana sigaradan daha çok zarar veren bir şey varsa o da birilerine körü körüne bağlanmak ve inanmaktır.

kaynak: https://www.google.com/…doctors-smoking-endorsement

Tam Bir Fiyat Performans Ürünü Olan Huawei P Smart 2019'un İncelemesi

İnsanda Sigara İçme İsteği Uyandıran Uyarıcı Madde: Nikotin

Amerikan Film ve Dizilerinde Oyuncuların Gerçek Sigara Yerine Bitki Harmanı İçmesi

Puroyu Sigaradan Ayıran İnce Farklar