Sigaraya ve Sigaraya Bağlı Hastalıklara Harcanan Parayla Ülke Olarak Neler Yapabilirdik?

''O parayı sigaraya vereceğine biriktirsen...'' geyiğinin biraz daha genişletilmiş halini düşünün. Ülke olarak hiç içmesek o parayla neler yapabilirdik?
Sigaraya ve Sigaraya Bağlı Hastalıklara Harcanan Parayla Ülke Olarak Neler Yapabilirdik?
iStock.com

her yıl dünyada 6 milyon, ülkemizde ise 100 bin kişi sigaradan ölüyor.

sigaraya harcanan para miktarı yılda 35 milyar lira ama sigaradan dolayı oluşan hastalıklar için harcanan miktar 65 milyar liranın üzerinde. bu milyar paradan 6 sıfır atıldığı dönemdeki milyar değil. 35 katrilyondan bahsediyoruz !


bu sayıları başka parametrelerle anlatmak istersek :

- her yıl ardahan ilinin nüfusu kadar insanımız sigara yüzünden ölüyor. her yıl bir atom bombasının ülkeye düştüğünü ve ardahan nüfusu kadar insanın öldüğünü düşünün.

iStock.com

- her gün 300 kişi sigaradan dolayı yaşamını yitiriyor. thy'nin airbus 330 tipi uçakları ortalama 280-300 yolcu kapasitesine sahiptir. her gün haberlerde bir yolcu uçağının düşüp içindeki tüm yolcularının öldüğünü düşünün.

- sigarayı alırken harcanan para yaklaşık 35 milyar lira. sigaradan doğan hastalıklara harcanan 65 milyar lira ile birlikte her yıl 100 milyar lira heba oluyor. ülkede 6 milyon üniversite öğrencisi var. sigara yüzünden giden bu paralar bu öğrencilere dağıtılsa her öğrenciye 15 bin lira burs verilebilirdi.

- piyasa değeri 152 milyon €, kabaca 500 milyon lira olan fenerbahçe ayarında 200 tane futbol takımı satın alabilirsiniz. fenerbahçe az gelirse 700 milyon € luk barcelona'dan 40 tane alabilirsiniz.

- maliyeti 2 milyar lira olan barajlardan 50 tane yapabilirsiniz.

iStock.com

- marsa insanlı uzay gemisi gönderme maliyeti 20 milyar lira. her yıl 5 kez marsa türk uzay gemisi yollayabiliriz.

- higgs boson'unu keşfeden cern'in maliyeti 50 milyar lira. 2 tane cern projemiz olabilir her yıl.

örnekler çoğaltılabilir.

sigaraya başlamamak veya sigarayı bırakmak için sebep arayanlara..