Sık Kullandığımız İnternet Siteleriyle İlgili Aydınlatma Yaşatacak Pratik Bilgiler

Sözlük yazarlarından işinize çok yarayacak bazı küçük internet tavsiyeleri gelmiş. Youtube'dan Facebook'a kadar çok sık kullanılan internet siteleriyle ilgili bu işe yarar bilgilere bakıyoruz.
Sık Kullandığımız İnternet Siteleriyle İlgili Aydınlatma Yaşatacak Pratik Bilgiler
iStock


wikipedia'nın ingilizce sayfalarını anlamakta zorlanıyorsanız daha basit bir ingilizcenin kullanıldığı "simple" ingilizce sayfalarını kullanabilirsiniz.

tek yapmanız gereken adresteki "en" yerine "simple" yazmak.

örnek:

https://en.wikipedia.org/wiki/africa 

https://simple.wikipedia.org/wiki/africa

http://ismycomputeron.com/ sitesine girerseniz bilgisayarınızın açık olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

youtube'da "bu video bazı kullanıcılar için uygunsuz olabilir", "lütfen yaşınızı doğrulama için oturum açın" uyarısı alıyorsanız. yani sınırlandırılmış (restricted) videoları izleyemiyorsanız.


tek yapmanız gereken adresteki "watch" yerine "v" yazmak

örnek:

https://www.youtube.com/watch?v=g2n5d-dyptc
https://www.youtube.com/v?v=g2n5d-dyptc

reddit'deki içeriği resim gösterisi (slide show) şeklinde görmek isterseniz tek yapmanız gereken noktadan önce adresin sonuna bir "p" eklemek.

örnek:

http://reddit.com
http://redditp.com/

youtube videolarından "gif" yapmak istiyorsunuz. ama nasıl yapılacağından emin değilsiniz.

tek yapmanız gereken "gifs.com" adresine gidip gif yapmak istediğiniz youtube adresini kopyalayıp, başlangıç ve bitişini belirlemek.


afiyet olsun.

facebook'ta indirmek istediğiniz video olduğunda, video'nun olduğu sayfadaki www kısmı yerine m yazın video'nun üzerine sağ tıklayın ve indirin.

archive.org adresinden istediğiniz internet sitesinin geçmiş versiyonlarına ulaşabilirsiniz. tek yapmanız gereken archive.org sitesine gidip istediğiniz sayfanın adresini yazmak ve takvimden tarih seçmek.

örnek:

sourtimes.org'un 12 nisan 2001 versiyonu

sourtimes.org'un 10 ağustos 2006 versiyonu

youtube'da replay butonunun ırzına geçmek hoşunuza gidiyor olsa da, video üzerine sağ tıklayıp "döngü" seçeneğini seçmeniz, aynı videoyu tekrar oynatacağı anlamına gelir. (sadece chrome)

nerdeyse tüm tarayıcılara gelen güncellemeyle birçok insanın fark etmediği eklenti kontrol panelinin, gerekli izinler verilmediği sürece web sayfasını düzgün yükleyemediği durumlara sebep olabiliyor. bu genellikle, flash hala zorunlu olan sitelerde özellikle çok karşılaşabileceğiniz bir durum.

chrome için;

şurdaki yere tıklayarak
ardından açılan bu panelle ulaşabilirsiniz

izinleri bazen, bazı siteler için sormadığından ötürü, "ya noluyor neden çalışmıyor bu lan?" demeden önce burayı incelemenizi tavsiye ederim.

youtube'da video indirmek için linkin başına ss yazmanız yeterli.

mesela:

https://www.youtube.com/watch?v=tt2k8pgm-ti

https://www.ssyoutube.com/watch?v=tt2k8pgm-ti