Sıkça Rastlanılan Ama Pek de Tanınmayan Osuruk Böceği Hakkında Ufak Bilgiler

Karanlıkta yanan lambaların etrafında ve yeşillik bölgelerde sıkça gördüğümüz osuruk böcekleri hakkında fikir veren bir yazı.
Sıkça Rastlanılan Ama Pek de Tanınmayan Osuruk Böceği Hakkında Ufak Bilgiler
iStock

kimi kahverengi, kimi yeşil, sonbaharda lambalarımıza sert kanatlarıyla çarpıp aklımızı çıkartan, evin içinde asla öldürülmemesi gereken bir böcek. örümcekten sonra en fazla fobi duyulan böcektir belki de osuruk böceği.

gelin bu, sırtı orta cağ şövalye kalkanını andıran böceği birlikte tanıyalım.

işte kahramanımız

yazın ve sonbaharda özellikle dut, böğürtlen gibi meyvelerin üzerinde bol bol rastlanır. rahatsız edildiğinde ve ezildiğinde dayanılmaz bir koku yayar. koku genelde kişniş ve pis çorap kokusunun bir karışımı gibidir. evde görüldüğünde neden öldürülmemesi gerektiği sadece kötü kokudan dolayı değil aynı zamanda vücut sıvılarındaki organik moleküllerin daha fazla osuruk böceği çekmesi nedeniyledir.

osuruk böceği hemiptera (yarım kanatlılar) takımına üye, pentatomidae (latince beş bölüm) ailesinden bir böcektir. tarlalara çokça zarar veren süne zararlısının kuzenidir. kötü kokuyu yayan salgı bezleri göğsün altındadır. anavatanı çin, japonya, kore ve tayvan'dır. 5000 kadar türü vardır.

hayat döngüsü, yumurta, nimfa ve erişkin olmak üzere üç dönemdir. erişkinler 12 veya 17 milimetre boyunda olabilir. nimfalar büyüklük ve özelliklerine göre beş sınıfa ayrılırlar. 


yumurtadan çıktıktan sonra bitki özsuyuyla beslenip bitkilere zarar verirler. onları avlayan çok sayıda hayvan olmadığından hızlı bir biçimde çoğalırlar. pipet şeklindeki ağızlarıyla bazen başka böceklerin suyunu da içtikleri görülmüştür (iğrenç).

2016'da yapılan bir araştırmada osuruk böceklerinin kötü kokulu spreyi antibakteriyel özellik taşımaktadır. bu durum onu avcılardan korumasının yanısıra bakterilerden de korur.
osuruk böcekleri çok da iyi uçuculardır. birini uçarken görünce tüylerimiz diken diken olur ama korkmaya gerek yok çünkü bize zarar verebilecek ağızları, iğneleri, dikenleri yoktur.
üzümlerle de beslendiğinden bazen şarap yapımında ezilirler. bu da şaraba hoş olmayan bir tat verir. bir tanesi bile onlarca kilo şarabın tadının mahvolmasına neden olur.

bilinen tek doğal düşmanları trissolcus japonicus adlı parazitik bir eşek arısıdır:


ayrıca peygamberdeveleri de bulduğunda afiyetle yer. hatta mexico'da bazı bölgelerde ve tayland'da bu böcekler nefis bir atıştırmalık olarak kabul edilir. 5-10 dakika suda bekletildikten sonra kuru kuru sıcak tavaya atılır. yiyenler tadının iyot, elma ve kişniş gibi olduğunu söyler. iğrençsiniz:


10 yaşındayken birini böğürtlenle beraber azı dişlerim arasında ezmiştim. hemen tükürmeme ve ağzımı bol suyla yıkamama rağmen kokusu ve acılığı saatlerce gitmemiş, beni hayata küstürmüştür. o günden beri de kendisine karşı müthiş bir fobim vardır.

Yaptıklarıyla Ekolojik Denge İçin Çok Kilit Bir Rol Oynayan Hayvan: Bok Böceği