Şimdiye Kadar Yapılmış En İyi Okul Konulu Çizgi Film: 402 Numaralı Sınıf

1999-2001 yılları arası Fox Kids'te, sonrasında ise bir süre Jetix kanalında yayınlanan 402 Numaralı Sınıf; özellikle 90'lar kuşağının hatıralarında çok sağlam yer edinen bir çizgi diziydi.

Başlangıcı dizinin de girişi olan açılış sekansıyla yapalım

kendime neden 402 numarası diye sorduğum, sınıfın önemli karakterlerinin aşağıda sıralandığı, karakterlerin çoğunu eski veya şimdiki sınıf arkadaşlarıma benzettiğim çizgi film...

jessie: derslerden ve ödevlerden kaçmak için bütün yolları deneyen tembel öğrenci.
nancy: çok güzel bir karakter, jessie nin en iyi arkadaşı.
pennie: sarışın, mavi gözlü, akıllı, çalışkan kız. sınıftaki kızların peşinde koştuğu karakter.
arthur: para kazanmanın binbir türlü yolunu bulan şahsiyet.
poly: sınıfın ineği, uyuzu, ispiyoncusu.
wilson: jessienin yaramazlıktaki ortağı,sopanın ucuna sakız yapıştırarak oyuncak yapan insan.
freddy: sınıfın eziği, çalışkandır ama başarılı değildir.
bay basser: okulun müdürü.
bayan grace: sınıfın öğretmeni.

fox kids'e ilk geldiği günleri hatırlarım. her bölümü izlenmeye değer, harika bir çizgi filmdi.

freddie'nin altını ıslattığı sanılan bölüm, nancy'nin çocuk bakıcılığı yaptığı bölüm, arthur'un havuz partisi verdiği bölüm, jessie'nin sınıf değiştirip sadece ismini yazabildiği için sınıfın en zeki öğrencisi olduğu bölüm, winnie ve jessie'nin ilk kez küfür etmeye başladıkları bölüm, festival yapıldığında jessie'nin nancy ve kendisinin standını zarara soktuğu, sanjay'in acı köri'yi ucuza sattığı ama yan tarafta suyu iki katına sattığı bölüm, jessie'nin büyükannesine kalmaya gittiği bölüm, nancy'nin sağlıklı beslenmeye başladığı bölüm, nancy'nin feng shui ile ilgilendiği bölüm... (böyle gider bu)

hepsi harikaydı.

ayrıca:

--- spoiler ---

-bu benim arthur'um, bu ryan'ın arthur'u, bu billy'nin arthur'u, bu da paraları sayan arthur.

--- spoiler ---

jessie'nin kahraman, polly'nin ise anti kahraman olduğu oldukça eğlenceli dehşet çizgi film.

jessie ileride büyük bir lider ya da çete reisi, winnie de onun sağ kolu olacaktır, ancak eğer olur da birgün yolları ayrılırsa jessie kendine yeni winnie'ler bulabilir, ancak winnie sudan çıkmış balığa döner. nancy kokoşun önde gideni olur. polly herhangi bir özel firmada herhangi bir makamda iş bulabilir, arkadaşsız ancak kendisinin en mükemmel olduğu kompleksleriyle mutlu mesut yaşar. bir süre sonra litvanya'ya döner ve ırkçı kafatasçı bir rejimle bir dünya savaşı başlatır. eyfel kulesi'nden bile litvanya mimarisi hakkında bir şeyler çıkaracak kadar fanatik bir milliyetçi ne de olsa kendisi. freddy küçükken çekincen olup zamanla açılan, alemlerin p.çi olan biri olur, .m üstünde g.t s.ker, kafasına göre takılır. penny kesinlikle hayır kurumlarında çalışan, ömrünü birşeyler yapmak için geçiren biri olur, afrika'dan asya'ya, dünyanın tüm fakir ve yardıma muhtaç insanlarının olduğu yere gider. arthur bir batar bir çıkar, hallederiz kadir kıvamında birisi olur. sonra aradan yıllar geçer ve bunların hepsi facebook'tan birbirlerini bulurlar, bir iki buluşup hayatlarına devam ederler.

edit: aradan yıllar yıllar geçti, birgün hastanelik olduk ve ne tesadüf ki oda numaram 402 oldu.

gerçekten güzel çizgi film.

"seinfeld'in george costanza'sı okul hayatında nasıldı(r) acaba?" diye bir soru sorarsanız; bu dizideki "jessie" karakteri sorunuzun cevabı olabilir!

polly karakteriyle litvanya kızlarını yanlış tanıtan çizgi film. litvanya denilince aklıma hep şişman gıcık tipler gelirdi, meğer hepsi sarışın afetmiş.

her rolün bi karakter olduğu, her karakterin yerli yerine oturduğu (cuk diye), her küçük ayrıntının incelikle seçildiği, pollye hasta olduğum, nancye -o umursamaz hallerine- bittiğim mükemmel çizgi film. on kere seyretsem bi on kere daha seyrederim.

jessie karakterine hasta olduğum çizgifilm. charlie brown dan sonra ikinci kahramanım. evlere şenlik bi annesi olması işini hayli zorlaştırsa da yaptığı yaramazlık ve tembelliklere bayılıyorum. adam olucak bu çocuk büyüyünce. bi de köşeyi dönecek arthur var tabi.

nancy'den bahsetmemek olmaz. tam cadı, ama bi o kadar da şirin. bütün bi günü kocaman bi kalpakla geçirdiği bölüm favorilerimden.

polly unutulur mu. bi gün toplanıp dövseler ne iyi olur. iğk nasıl gıcık bi tip ya. o kaşıkları alıp... tabi bu düşünceler 5 yaşındaki yeğenin yanında söylenemiyor.

her izlediğimde, jessie'nin annesi gibi bir annem olmadığı için şükrettiğim başarılı çizgi film.

okuldan eve geldiğimde beni televizyona kitleyen muhteşem çizgi film. okulun atmosferi ve öğrencilerin karakterleri öyle güzel işlenmiş ki biraz önce yeniden açtım ve 22 yaşında olmama rağmen eskisi gibi gülebildim. en sevdiğim karakter tabi ki de polly. kız okul başkanı seçimlerinde litvanya faşistliğinin dibine vurup itiraz eden öğrencilere ben insan hakları bildirgesini uyguluyorum dedi ahaha. siyaset çizgi filmlerde bile farklı değil.

"en sevdiğin çizgi film hangisi?" sorusuna verdiğim cevap. fox kids izleyerek büyüyen çocuklardan olduğum için şanslı hissediyorum.

Efsane dizinin bazı bölümlerini izleyip nostalji krizinizi dindirmek isterseniz buradan buyrun:


Çocukluk hatıralarımızın kahramanı olan bir başka çizgi dizi için:


Eğitim İçin Yurt Dışına Gideceklerin Kültür Şoku Yaşamaması Adına Bilmesi Gerekenler