Sinema Tarihinde Yapılmış İlk Korku Filmi: Le Manoir du diable

Georges Méliès tarafından yönetilen 1896 yapımı Fransız kısa sessiz filmi Le Manoir du diable, sinema tarihinin ilk korku filmi olarak kabul ediliyor.
Sinema Tarihinde Yapılmış İlk Korku Filmi: Le Manoir du diable

le manoir du diable (the house of the devil/şeytanın evi); 1896 senesinde yapılan, yapımcılığını ve yönetmenliğini georges melies'in üstlendiği, sinema tarihinin ilk korku filmi olarak kabul edilen fransız yapımı bir korku filmidir. 


3 dakikalık uzunluğa sahip filmin oyuncu kadrosunda jehanne d'alcy, jules eugene legris ve filmin yönetmenliğini yapmış olan georges melies bulunmaktadır. orijinal adı le manoir du diable olup, the house of the devil olarak da bilinse de; amerika birleşik devletleri'nde the haunted castle, birleşik krallık'ta ise the devil's castle olarak yayınlanmıştır. 


konu olarak; bir yarasanın şeytani bir varlığa dönüştüğü ve sonrasında da yardımcıları ile birlikte yaptığı sihirli denemeleri anlatmaktadır. filmin, 1988 senesine kadar kayıp olduğu zannedilirken, bir kopyası new zealand film archive bünyesinde bulunmuştur.

filmi seyretmek isteyenler için:


korku, evrim ağacı'nın daha yeni yayınladığı korkunun çekiciliği: korkacağımızı bile bile neden korku filmleri izliyoruz? isimli videoda da anlatıldığı üzere, insanlık tarihindeki en etkili ve ihtiyaç duyulan duygulardan birisidir. tehlikeyi sezmenizi, bunun size zarar verebileceğini ve oradan ivedilikle kaçmanızın gerektiğini size telkin ederek yaşamda kalmanıza yardımcı olur. ancak aynı zamanda en fazla suistimal ve istismar edilebilecek duygulardan da bir tanesidir. günümüzde ise, insanların bu korku filmlerini, oradaki korku duygusunu kontrol edebildiği ve neticede oradaki korkulan şeyin gerçek olmadığını bildiği için ondan keyif alabildiği için izlediğini ortaya koyan çalışmalar mevcut. tarih boyunca birçok mitolojide veya destanda devler, öcüler, tek gözlü yaratıklar, hortlaklar, vampirler, periler, cinler, şeytanlar, zebaniler, gulyabaniler ve daha birçok tarzda canavar ile oluşturulmuş hikayeler mevcuttur. bu yüzdendir ki zaten korku filmlerinin tarihi, diğer birçok film türünün tarihinden eskidir veya o türler ile aynı zamanda yapılmıştır.

1890'lara baktığımızda, 1896 ve 1899 tarihleri arasında tam 17 adet "korku filmi" olarak da sınıflandırılabilecek film çekildi ve bunların 10 tanesinin yönetmenliğini fransız yönetmen georges melies yaptı. bu şekilde baktığımızda 1910'ların başına kadar büyük bir fransız etkisi görüyoruz korku filmlerinde. georges melies'in yaptığı filmlerde de bu sihir, illüzyon, büyü gibi durumların kullanımını çok fazla görebiliyoruz. ilk başta buna bu kadar eğilim göstermelerini anlayamamıştım ama daha sonrasında yönetmenin mesleklerinden bir tanesinin de bu olduğunu görünce, filmlerine de bu kadar fazla yansıtmasına bir anlam verebilmiştim. ayrıca bu tür filmlerin biraz daha korku-komedi tarzında yapıldığı, direkt olarak korkutmaktan ziyade bir merak duygusunu da uyandırmak istediği ve şaşırtmaya çalıştığı da bilinmektedir. ayrıca bu filmin imdb notu 6.7'dir; cidden insanlar nelerden puan kırıp da 7-8 veya 3-4-5 gibi puanlar verdi merak etmekteyim.

1890'dan 1900'lerin başlarına kadar uzanan "ilk dönem korku filmleri" tarihi hakkında kısa bir yazı okumak için: a brief history of early horror from 1890's to 1900's