Sinema Tarihinin En Empati Yapılabilir Kötüsü Thanos, Tam Olarak Ne Kadar Güçlüydü?

Avengers serisinin (şimdilik) final filmleri olan Infinity War ve Endgame'de kudretini sergileyen, Hulk'ı tokatlayan Thanos tam olarak ne kadar güçlüydü? Sonsuzluk taşları olmadan kimlerle kapışabilir?
Sinema Tarihinin En Empati Yapılabilir Kötüsü Thanos, Tam Olarak Ne Kadar Güçlüydü?

öncelikle galactus, stan lee'ye göre marvel evreninin en güçlü karakteridir. bunlar kendi sözleri. stan lee ve jack kirby'ye adanmış iki karakter vardır, biri de one above all. bu karakterler tartışmasız marvel evreninin en güçlüleri, o gerçekliğin yazarı ve çizerlerini temsil ediyorlar keza. yarın galactus'a tuvalet temizletebilirler.

Bir One Above All temsili.

bu kavramları geçersek, en güçlü varlıklar beyonders denen ırktır. yakın zamanda yazılmış secret wars öyküsüne giden yolda tüm paralel marvel evrenlerini yok ederler, tek zayıflıkları zamanda lineer olmalarıdır, ancak eternity, living tribunal gibi kozmikten öte kavram olan varlıkların ipini dahi çekebilmişlerdir.

living tribunal mefta iken


bunların dışında, galactus bir varlık da olsa, aslında doğal afet sınıfına girer. galactus yok etmek için etmez, varlığının maksadı budur, bu yüzden haberciler aracılığı ile gezegenin tahliye edilmesini haber eder, durdurulması neredeyse imkansızdır. son zamanlarda iyice gözden düşen fantastic four markasının geriye itilmesi sebebiyle fazla etkin değildir.

Galactus

gelelim thanos'a

thanos titan isimli uyduda doğmuş, insanlardan daha güçlü bir ırkın mensubudur. (insanlardan güçlü onlarda ırk vardır. kree, skrull, shiar vs vs) ancak thanos zekası ve yeteneklerini kullanarak kendi potansiyelini neredeyse sonsuz hale getirmiştir. vücudundaki çoğu kısım biyoniktir. kozmik güçlerin kontrol edilmesini öğrenmiştir, zihnini eğitmiştir, kısaca sıradan bir ölümlü iken kozmik güçlü yaratıklar kadar güçlenmiştir ancak drax, hulk gibi karakterler kendisine kafa tutabilmiştir. çünkü ne kadar kudretli olursa olsun, thanos bahsedilen kozmik varlıkların sınıfında değildir. lakin thanos'un kendini getirdiği seviye, sonsuzluk taşlarına hükmedecek kadar güçlüdür. normal şartlarda bu taşların herhangi biri bile kullanıcısını mahvedebilme gücüne sahiptir (bkz: guardians of the galaxy'nin ilk filmi, celestial kanı taşıyan star lord bile zor hakim oldu). ki kudretliden de kudretli captain america dahi eldiveni doğru dürüst kontrol edememiştir.

gaptan sonsuzluk taşlarını kullanırken


kısaca özetlemek gerekirse

thanos'a drax, hulk, doctor doom gibi karakterler kafa tutabilir. thanos mephisto, beyonders, celestials, galactus gibi karakterlere kafa tutamaz. zorluk çıkarır, amaçlarından saptırır, kandırır vs. ama bir güç savaşında şansı yoktur. hatta adam warlock tarafından belirli aralıklarla tokatlanır.

ama bir şekilde taşlara sahip olursa, taşlara hükmetme kudreti olacağı için tüm gerçeklikle oynayabilir ama thanos yerine bu kudrete sahip kim bu taşları ele geçirse aynı güce sahip olabilir. keramet taşlardadır.

umarım bir nebze açıklayıcı olabilmişimdir.

Avengers Infinity War'un Kötüsü Thanos, Kapitalizm Düzeni İçin Cinayeti Meşru mu Kılıyor?

Ebeveynler, Karantinadaki Çocukların Psikolojisi İçin Nasıl Davranmalı?