Sinema Tarihinin En Sevilmeyen Kadını, Forrest Gump'taki Jenny'ye Empati Yapan Bir Bakış

Robert Zemeckis'in klasik mertebesine erişmiş filmi Forrest Gump'taki Jenny Curran, bugüne kadar Skyler White'tan bile daha çok nefret edilerek sinema ve dizi tarihinde benzersiz bir konuma ulaşmış durumda. Peki Jenny bu kadar yerilmeyi gerçekten hak ediyor mu?
Yazı Forrest Gump hakkında spoiler içeriyor.


jenny babasının tacizine, hatta belki tecavüzüne uğramış, fiziksel ve ruhsal şiddete maruz kalmış bir kızdır. 


forrest'ı sevmediği, onu kullandığı varsayımı tamamen saçmadır. henüz 6 yaşında olmasına rağmen görünüşü ve davranışlarıyla toplumun geri kalanından kesin bir şekilde ayrılan forrest'ı arkadaş olarak kabullenmiş ve onun uğruna sosyal baskıya direnmiştir.


ayrıca en son gelişinde forrest'ın zengin olduğunu görmesine rağmen onunla kalmayarak kendi ayakları üzerinde durmayı tercih etmiştir. buradan yola çıkarak sevgilisinin parasından ve zenginliğinden bir beklentisi olmadığını da söyleyebiliriz.


filmin sonunda adamı bir mektupla yanına davet ettiğinde de tek amacı oğluna bir gelecek ve bir soyadı bırakabilmektir. çocuğun adını forrest koymasından da babasının başkası olmadığını anlayabiliriz.


peki bu kadar övgüyle bahsettiğim jenny neden forrest'ı hep yüzüstü bırakmıştır?

çünkü forrest jenny'nin veya bir başkasının kötülüğünden, günahlarından ve hatta ihtiraslarından bile korunması gerekecek kadar temiz ve saf bir adamdır. jenny kendisini hiçbir zaman forrest'a layık görmemiştir.