Sinema Tarihinin Ünlü İsimleri Hakkında Az Bilinenler

Sinema tarihine yönettiği filmlerle, oynadığı rollerle damga vurmuş ünlü isimler hakkında muhtemelen daha önce duymadığınız birtakım ilginç bilgiler.

star wars'ın açılışındaki kayan yazıyı yazan kişi ağırlıklı olarak suç ve neo-noir türünde eserler veren yönetmen brian de palma'ymış. bir yaşıma daha girdim. bilgi


alfred hitchcock
'un göbek deliği yokmuş. geçirdiği karın ameliyatından sonra dikilerek kapatılmış. ayrıca yumurtalardan da tiksinirmiş. hakkında az bilinen 10 şey ve fazlası için hitchcock hakkında sık sorulan soruların bulunduğu bir site.


charlie chaplin kişisel hijyenine hiç dikkat etmez, çok pis ve ağır kokarmış. ceketinden çoraplarına kadar aynı takımı iki hafta boyunca giyermiş. 

ayrıca daha ilginci, chaplin öldükten iki ay sonra bulgar araba tamircileri tarafından cesedi çalınmış ve karşılığında dört yüz bin poundluk fidye istenmiş. hırsızlar tabutu nereye gizlediklerini unutmuşlar, yakalanmalarının ardından polisler tabutu mayın dedektörü yardımıyla bulmuşlar. konuyla alakalı kısa bir okuma


sergio leone de vicdansız adammış. once upon a time in the west filminin çekimleri esnasında karakter oyuncusu al muloch, ispanya'daki otel odasında intihar ediyor. leone de prodüksiyon menajerinden ölmekte olan oyuncunun üzerindeki kovboy kıyafetini çıkarmasını istiyor.

bir de akira kurosawa ile yaşadığı telif ücreti problemi vardır. leone'nin a fistful of dollars (bir avuç dolar) filminin, kurosawa'nın samuray filmi yojimbo'nun birebir western uyarlaması olduğu bilinir. olaya geçiyorum: bir avuç dolar'ı çekerken leone, sette yojimbo filminin adının dahi zikredilmesini yasaklıyor. neyse, filmin çekimi bitiyor ve vizyona giriyor. filmi izleyen kurosawa kendisine "iyi bir film ancak benim filmim. japonya, edebi ve sanatsal eserlerin korunmasına dair uluslararası bern konvansiyonu'nu imzalamış devletlerden biridir, bu yüzden bana ödeme yapmak zorundasınız." yazılı bir mektup yolluyor.

kurosawa ayarında bir yönetmen tarafından mahkemeye verilmekten tedirgin olan leone, en sonunda filmin dünya çapındaki gişe gelirlerinin yüzde 15'ini kurosawa'ya vermeyi kabul ediyor ve olayı örtbas ediyor. olaydan vikipedi'de kısaca bahsedilmiş. buyurunuz. "legal dipute" başlığı altında.


stanley kubrick, daktilo kullanmayı hiçbir zaman öğrenememiş, tüm senaryolarını ses kayıt cihazına okumuş. bir de ilginçtir kubrick 1999 yılının 66. günü ölüyor. meşhur ettiği 2001 yılının resmi başlangıcından tam 666 gün önce. öldükten sonra ise geride muazzam bir arşiv bırakmış. yalnızca napoleon bonaparte üzerine kitaplarla dolu napolyon odası adında bir kütüphanesi varmış. ayrıca napolyon'un yaşamından belirli günlere ait olayları detaylandıran yirmi beş bin dizin kartı oluşturmuş.


woody allen'ın böceklere, karanlığa, gün ışığına, kapalı alanlara fobisi varmış. aynı zamanda mia farrow ile ilişkisinin sonlarına doğru aids kapma korkusu, lyme hastalığı bulaşır endişesiyle seks yapmayı bırakmış. aynı zamanda yine kendisi mia farrow ile aralarında; evlatlık kızı ile alakalı velayet ve taciz davaları sıkça gündeme geliyor. ayrıca tanınmış kişilerin fobilerine dair okuma.


pedro almodovar da gençliğinde peruğu ve file çoraplarıyla, gözlerine siyah kalem çekerek sahneye kadın kıyafetleriyle çıkan bir punk rock ikilisinin voalistliğini yapmış. (almodovar & mcnamara ikilisi) sekiz yaşındayken ailesi tarafından yatılı bir katolik okuluna verildikten sonra, kiliseyi sarsan skandala dönüşecek boyutlara varmış pedofiliye çok yakından şahit olmuş. kendisi hiç tacize uğramamış olsa da, çok sayıda çocuğun bu duruma maruz kaldığını farketmiş. (la mala educación filminde işlediği konudur aynı zamanda.) ayrıca sporcu bir tip olmamasına rağmen kadınlar tenis maçlarını hayranlıkla seyredermiş.

luis bunuel ateşli silahlara yoğun bir ilgisi varmış. 14 yaşındayken babasının cephaneliğinden aşırdığı browning marka tabancayla gezermiş. bir de bunuel, kadınların zihinlerini okuma ve kontrol etme yetisine sahip olduğuna inanıyormuş.

ayrıca koyu bir eşcinsel karşıtıymış. hatta arzunun şu karanlık nesnesi filminin san fransisco'daki galasından bir kaç gün sonra filmin gösterildiği sinema salonu bombalı saldırıya uğramış. bunuel'in ifadesine göre bombalı saldırıyı bir grup eşcinsel organize etmiş.

stephen king, ünlü yazarlardan oluşan toplama grubu rock bottom remainders ile düzenli şekilde rock'n'roll konserlerine çıkmaktaymış. ancak artık düzenlenmiyor heralde. https://en.wikipedia.org/…ki/rock_bottom_remainders


steven spielberg: okyanus sularına, köpekbalıkları etrafta kol geziyor bahanesiyle giremezmiş. jaws filmini çekmeyi istemesinin en önemli sebebi de buymuş. ayrıca yılan ve böcek fobisi indiana jones filminin ilham kaynaklarındanmış.


francis ford copolla'nın ilk profesyonel işleri üç boyutlu soft porno filmler çekmekmiş. godfather, apolocalypse now gibi filmleri çok daha sonraki yıllarda çekiyor. konuyla ilgili.

edit: metro goldwyn mayer'ın meşhur kükreyen aslanının çekim aşamaları.


edit 2: eskiden hollywood'un adı
hollywoodland olarak geçiyormuş. hızlıresim.


Entry'nin yazarı immanuelkantinsaygidegerbiryakiini'ni Twitter'dan takip edebilirsiniz