Sınıfsal Konumunu Bulamayan Lümpenlerin Çeşitleri ve Türkiye'den Cuk Oturan Örnekleri

TDK'ya göre lümpenin tanımı; Marksçılık akımına göre toplumsal sınıf bilinci olmayan, içinde bulunduğu toplumun kültürüne yabancı düşen, sözde bilgili tutum ve davranışlarıyla itici olan kişi. Sözlük yazarı "tevfikken" de kendince bir tanım yapmış ve lümpenleri türlerine göre ayırarak ülkemizden örnekler vermiş.
Sınıfsal Konumunu Bulamayan Lümpenlerin Çeşitleri ve Türkiye'den Cuk Oturan Örnekleri


lümpen; ülkenin gelişmesine engel, eğitimlilerle bilgiye aç insanlar arasındaki iletişimi engelleyen en zararlı parazit. çeşitli tipleri vardır.

gururlu lümpen

aslında herkesten üstündür ancak henüz bunu gösterecek fırsatı olmamıştır, zamanı gelince amına koyacaktır, neyin amına koyacağını henüz kendi bile bilmese de bekleyelim biz, bulacaktır. hayata, kadere, insanlara sürekli bir sitem halindedir, boşluğa bakarak veya gözlerini kısarak başını 15 derece yana çevirdiği 2 saniyelik hareketi ölümcül vuruşudur, zaman zaman bu vuruşunu cık'layarak tamamlar. her zaman haklıdır. çoğunlukla alt kesimde bulunur.

temsili örnekler:hedonist lümpen

çok imkanı olmasa da malın iyisinden anlar, hayattan zevk almasını en iyi bilen kendisidir, parası olup da bir boktan anlamayan o kadar salak insan vardır ki saysa bitmez, parayı bir bulsa nasıl yaşanır herkese gösterecektir. taksitle full hd 85k körv ekran tv ve akıllı telefon alır, klas arabaların en ufak cıvatasının bile soyağacını çıkarabilir. herhangi bir eşyasını modifiye ettirerek göz bebeklerinizi siken ışıklar saçması ölümcül vuruşudur. çoğunlukla orta-alt kesimde bulunur.

temsili örnekler:
yırtmış lümpen

hedonist lümpenin bir üst modeli. hayatının amacı bellediği ekonomik çıtayı aşmayı başardığından her şeyi kendine hak görür. samimiyetten anladığı sınırsız agresif şakalar yapabilme özgürlüğüdür, gerçek dostluk budur. kalabalık ortamda konuşurken sıra küfüre geldiğinde ses seviyesini yarıya indirerek uyguladığı yarı otosansür ölümcül vuruşudur. çoğunlukla orta-üst kesimde bulunur.

temsili örnekler:manipülatif lümpen

dünyayı en iyi çözmüş olan kendisidir, olaylar kesinlikle anlattığı gibidir, herkesi kendi gibi düşünmeye davet eder, icab etmeyen salaktır. hasbelkader öğrendiği şeyleri çok önemli bilgilermiş gibi satmaya bayılır. yıllarca ulaşamadığı ciğer olan elit ortamlara girmeyi başardığında hemen onlar gibi olmaya çalışıp göz zevkinizin namusuna talip kıyafetlere bürünür, ama yıllardır eleştirmek zorunda kaldığı elitleri boklamaktan yine de geri kalmaz. karşıt fikirli biri konuşurken kaşlarını hafifçe havaya kaldırıp küçümser gibi dinlemesi ölümcül vuruşudur. çoğunlukla üst-orta kesimde bulunur.

temsili örnekler:köprüaltı lümpen

türlü badireler atlatmış, hayatta kalmıştır, saygıyı en çok kendisi hakediyordur, göstermediğini düşündüğü herkese agresif tavırlar sergileme özgürlüğüne sahiptir. yeraltı kültürünü yalamış yutmuştur, mini kriminallerin halinden anlar. küfretmek en çok ona yakışır çünkü her şeyin inceliğini bilir. her kesime hitap ediyordur, şaraptan da anlar bonzaiden de. bir profesörle en iyi sohbeti edecek kişi kendisidir ancak bir tinerciyle muhabbeti her zaman daha çok seviyordur (götünü bıçaklayana kadar). edebiyat yaparak dünyanın en büyük laf sokmasına imza atıyordur, o an kendisinden daha haklı kimse yoktur. toplumsal konuları konuşurken en aktivist kendisidir, kimseye bu koltuğu kaptırmaz. karşısındakinin gözlerine mimiksiz bir şekilde kitlenerek yaptığı retorik sorulardan oluşan toplum eleştirisi ölümcül vuruşudur. daha çok orta-alt kesimde bulunur.

temsili örnek:harbi lümpen

yıllar onu asla değiştirmez. o anlamaz kardeşim teknolojiymiş yenilikmiş ne lan öyle. etrafına karşı babacanlıkla salt öfke arasında gidip gelen duygu tsunamileri yüzünden kendisinden istenen her şeyin sorumluluğunu üzerine alabilir de, eeh amına koyabilir de. ama ne yaparsa yapsın muhakkak bir bildiği vardır da yapıyordur, asla hatalı değildir. verdiği bir über tavsiyenin ardından çıkardığı tabi yaa sesi ölümcül vuruşudur. çoğunlukla orta-alt kesimde bulunur.

temsili örnekler:çaycı lümpen

minimalist dünyasında en büyük kendisidir, kendi değerleri dünyanın en yüce değerleridir, o değerler olmadıktan sonra dünyada hiçbir şeyin işlevi yoktur, onun değerlerinden ayrılan şekilde hayattan tat almaya çalışan insanlar salaktır, boşa uğraşıp kendini kandırıyordur. başkalarınca yapılmış onca tespit, bulunulmuş onca çıkarım onun önemsediği şeylerle alakalı değilse önemsizdir, öğrenmeye/dinlemeye/okumaya değer değildir. nostalji edebiyatı her şeyin anasıdır babasıdır. karşısındakini dinlerken eski günleri hatırlatan bir kelimeyi duyar duymaz of bee sesiyle karşısındakinin lafını kesip kendi çocukluk anılarını anlatmaya başlaması ölümcül vuruşudur. çoğunlukla orta kesimde bulunur.

temsili örnekler:krema lümpen

adamın ham maddesi, alemin kralı, im pa ra tor. sinirlendirirsen on kabadayı gücüne ulaşır, yağlarsan babacan. sevindiğinde ise gururludur çünkü hep hak etmiştir. birinci çoğul şahsın tekilde vücut bulduğu bir ifade stili benimsediğinden -özellikle başkaları da yanındayken- zaman zaman anlam karmaşasına yol açsa da her zaman doğru konuşur, ne dediyse odur. sadece kendi kalibresindeki insanlarla kankadır, alt kesimlerle işi olmaz, olsa da emir kipi dışına çıkmaz. modadan anlar tarz sahibidir, giyim kuşamından ve aksesuarlarından kalite fışkırır, özellikle mutlaka sağ koluna taktığı 30 santim çapındaki saatten. içindeki delikanlıyı asla öldürmez, sadece arada dövüp bayıltır (dar pantolonundan ayak bileğinin gözüktüğü, babet çorap giydiği zamanlarda). steakhouse'ların en iyi müşterisi olduğu kadar kebabın iyisi nerededir onu da en iyi o bilir, dükkanın dandik gözüktüğüne bakmayın çok kral yerdir. yüksek yakaların içine kafasını gömüp çapraz bölgeye attığı atarlı bakış ölüm vuruşudur. daha çok üst kesimde bulunur.

temsili örnekler: