Sinovac Aşısı Olan Ekşi Sözlük Yazarlarının Aşı Deneyimleri

Sinovac şirketinin CoronaVac aşısını olan Ekşi Sözlük yazarları, fikir vermesi açısından deneyimlerini paylaşmışlar.
Sinovac Aşısı Olan Ekşi Sözlük Yazarlarının Aşı Deneyimleri

aile hekimliği uzmanlığı asistanıyım. dün akşam aşımı oldum. akut olarak herhangi bir yan etki gözlemlemedim. pandeminin başından beri hem covid poliklinik hem covid servis, hem de filyasyonda görev aldım. çok kötü hastalar gördüm. azımsanmayacak miktarda genç ağır hasta gördüm. aşının yarar zarar terazisinde hastalığı geçirmekten daha az riskli olduğunu düşünüyorum. çocuklarımıza yıllardır uyguladığımız geleneksel yöntem ile üretilmiş bir aşı olması karar vermemde önemli bir etken oldu.  çin aşısı, alman aşısı demeden bulduğumuz aşıyı olmamız gerektiğini düşünüyorum. yoksa bu pandemi daha çok can yakacak.

aşıyı dün sabah ilk olanlardanım. öncelikle ilaç hiç yakmıyor, klasik tetanoz aşısı gibi kesinlikle değil, en azından ilk birkaç saat. birkaç saat sonra acayip kol ağrısı ve psikolojik olabileceğini düşündüğüm halsizlik. uyusam geçer mi acaba dedim, uyudum ve şu an halsizlik + eklem ağrısı ile yazıyorum bunları. hemen her aşıda prensesler gibi yatıp halsizim diye sızlanan ben ne kadar ölçü olabilirim bilmiyorum ancak aşı net olarak yordu beni dünden beri.

bunun dışında anaflaksi de dahil tüm riskleri bilerek ve isteyerek bir hekim olarak aşıyı oldum, olmak zorundayız, olmalıyız. covid geçiririm, bana bir şey olmaz diyen gençler, hekim olan gencecik manitam geçirdi, minimal pnömonisi oldu, hala 3 aydır öksürüğü geçmedi, eforla nefes darlığı var, muhtemelen hasar bıraktı. demem o ki elinize herhangi bir aşı geçerse seçme şansınız yok, aşınızı olun.

yarın 2.dozu uygulanacak. gönüllü olarak yaptıranlar arasındayım. bugün 27.günümdeyim. herhangi bir yan etkisi olmadı. ne kadar faydalı olduğu 2. dozdan sonra yapılacak antikor testi ortaya çıkaracak. hangi aşı daha etkin; tartışılabilir, ona itirazım yok ama toptan aşı karşıtlığı doğru gelmiyor bana.

bugün aşımı yaptırdım. aşı yerinde hafif ağrı dışında bir şey yaşamadım. ağrı da 2-3 saate geçti. çalışma arkadaşlarımdan baş ağrım oldu diyen oldu. başka da yan etki görülen olmadı. hastanemde sağlık çalışanlarının çoğu aşıyı oldu. doktorlardan covid geçirmeyenlerin hepsi yaptırdı (son 6 ayda geçirenlere yapılmıyor). güvenlik ve temizlik personelinde oranın biraz daha az olduğunu gözlemledim. ben yaptırmam çin aşısını bıdı bıdı diyenler de olanları görünce bana da var mı ya diye dolanıp yaptırmaya karar verdi.

ilk doz aşımı oldum. yapılırken acımadı. şimdilik kolumda hafif bir ağrı var, ateşim 37,3-37,4 lerde seyrediyor.

aşılama konusunda sağlık personelleri canla başla çalışıyor, keşke daha fazla aşı temin edilse diğer gruplar da hızla aşılansa, kısa sürede 250 binden fazla kişi büyük başarıdır, bugün bizler için tarihi bir gün, dört gözle beklediğimiz aşıyı yaptırabildik. ne yazık ki 300‘den fazla sağlık çalışanı yaşamını yitirdi, yerleri doldurulmaz ama en azından artık başka kayıplar verilmesinin önü bu şekilde kesilebilir.

yaklaşık 10 saat kadar oldu aşıyı olalı. herhangi bir yan etki, ağrı, acı olmadı. aşılar bize bilimin sunduğu en büyük nimetlerden biri. %10 bile fazla koruma ihtimali olsa yine de olurdum. aynı oy vermek gibi; sırası gelen herkesin aşıyı olması hepimizin ülkeye, topluma ve insanlığa borcu.