Sipariş Verdikten Hemen Sonra Garsonlar Neden Menüyü Alır?

Siparişten hemen sonra garsonun menüyü alıp gitmesi birçok insanın canını sıkan ve anlamlandıramadığı bir konu. Bazı Sözlük yazarları da bu konudaki can sıkkınlıklarını dile getirmişler. Daha sonrasında yıllarını bu sektöre vermiş ''angutyus'' sebebini anlatmış.
Sipariş Verdikten Hemen Sonra Garsonlar Neden Menüyü Alır?
iStock.com


senelerce garsonluk yapmış bir it olarak açıklayım..

tırı vırı restoranları saymıyorum. garson zaten garson değildir. müşteri de kendi cep hesabı, kitabı belli.. ne yiyeceği önceden tasarlanmıştır. belki komik gelecek ama garson istemsizce menüleri toplar. bir reflekstir bu.

ilk olarak garson adisyon yazmasını bilmiyordur ve menüyü bir masa gibi kullanır. adisyon yazması çok daha kolay ve anlaşılır olur. masa da yer açmak içindir. menü devrilebilir, çarpabilir. bardağı dökebilir. bu tür resterontlarda rezerve olayı olmadığı için ve kişi başı menü basılmadığı için bir sonra ki masa ve sipariş için menüler toplanır ve ortak kullanım olan servant'ta istiflenir. bu sadece bir reflekstir sebebi yoktur. menüleri toplamak işletmecinin ve garsonun işini kolaylaştırmak içindir. zaten bu tarz yerlerde içecek, ön sıcak, sıcak ve tatlı siparişi bir seferde alınır.


ikincisi orta halli meyhane ve ocak başı yerlerinde olur. garson siz istemezseniz menü vermez. sadece içmek istediğiniz içkiyi sorar (genelde rakı olur) ona göre kişi sayısına ve istenen içki miktarına göre meze, ara sıcak, ana sıcak size öneride bulunur. bu tarz yerlerde garsonlar tam bir kaşardır ve müşteriye pek söz hakkı vermez. balıksa balık, ızgaraysa ızgara. kişi başı porsiyon olayına girmez. ortaya yaptırır. zaten mezeler vs. tepside gelir. orta da pek menü olmaz.

fining dining room üst düzey yerlerdir. sadece şarap menüsü bulunur. siz şarabınızı söylersiniz garson ona göre devamını getirir. yani menü bir teferruattır her mekanda. baş ağrısıdır. işi bilen garson en ufağından en tepesine kadar mekanda yularları elinde tutmaya bayılır. bir şekil ego tatmini diyelim.


ayrıca işi bilen bir garson kesinlikle menü'leri masa da bırakmaz. hijyen olarak menüleri masa da bırakmak akıllı bir iş değildir. onlarca insanın eli değiyor, tükürüğü bulaşıyor. üzerine öksüren, aksıran, yere düşüreni oluyor.

menüyü masa da bırakmamak için birçok sebep vardır. ama menüyü masa da bırakmak için ne mekan ne garson ne de müşteri için elle tutulur bir neden yoktur.