Sıradan Bir Hayat Sürerken Bir Şok Sonucu Sanat Dehasına Dönüşen Adam: Tommy McHugh

1949 doğumlu İngiliz Tommy McHugh, Liverpool'da gayet sıradan bir hayat sürerken başına gelen bir olay sonrası sanat dehasına dönüşmüş.
Sıradan Bir Hayat Sürerken Bir Şok Sonucu Sanat Dehasına Dönüşen Adam: Tommy McHugh


kendisi gayet işinde gücünde bir müteahhitti. normal bir ev yaşamı, iş temposu vardı.hatta liverpool sokaklarında kavga eden, bağnaz, sinirli ve kavgacı bir tipti.

bir gün tuvaletteyken kapısı hızlıca çalınır ve tommy birden beyin kanaması geçirir. ayaklarından beynine yükselen damarı ve beynindeki ağrının, basıncın artışını hisseder. bayılır ve sonrasında hastahaneye kaldırılır. kafasına sayısız dikiş atılır. uyandığında karısını tanımaz. iyileşir, taburcu olur. o ana kadar konuşmamaktadır.

bir gün karısı ile mutfakta otururken karısı şok geçirir. tommy çok hızlı bir şekilde deli gibi mutfak masasına insan silüetleri çizmektedir. eline daha önce hiç kalem almamış bu kişi, olağanüstü figürler çizmeye başlar.


kafiyeli konuşmaya ve şiir yazma başlar. karısı ona sorduğunda ise "içimden çıkmayı bekleyen insanlar bunlar, onları çizmeli ve onlarla konuşmalıyım" deyip tamamen kübik ve sürrealizm tarzı resimler çizmeye başlar

bir gün karısı eve geldiğinde yanık kokusu alır. bodrum katına iner. tommy bütün bir bodrum katında mumları eriterek resim yapmıştır. mumları eritip silüetler çizmeye başlamıştır.


en sonunda karısı korkar ve boşanmaya karar verir. tommy bir rahatsızlık geçirdiğini anlar ve beyin cerrahına başvurur. sonuç çok şaşırtıcıdır. tommy beyin kanaması geçirdiğinde beyninin bazı bölgeleri anormal derecede şişmiştir. bu bölgeler doğrudan sanat, görsel duyuları uyaran cortex ile ilgilidir.

tommy'nin nörolojideki önemi; insanın sanat dürtüsünün herkeste bulunduğu ve bunun beyindeki farklı bölgelerin uyarılmasından kaynaklandığıdır. gayet sıradan bir yaşam süren bir birey, bir şok sonucu sanat dehasına dönüşebilir. sanat bir yetenekten ziyade insan beyninin gerekli bölgelerinin anormallikleriyle ilgili bir durumdur.

kendisi bu durumdan ötürü yetenekli savant sendromlu sayılmış. 2012 yılında kanserden ölmüştür.

Tommy'nin eserlerinden bazıları

Tüm eserlerine buradan ulaşabilirsiniz.