Sıradan Gibi Duran İnci Küpeli Kız Tablosu Neden Bu Kadar Değerli?

Hollandalı ressam Johannes Vermeer'in başyapıtı İnci Küpeli Kız tablosu (Girl with a pearl earring) neden bu kadar büyük bir öneme sahip?
Sıradan Gibi Duran İnci Küpeli Kız Tablosu Neden Bu Kadar Değerli?

johannes vermeer'in en ünlü, en etkileyici tablosudur inci küpeli kız. kuzeyin mona lisa'sı derler.

vermeer'in diğer tablolarının çoğunda olan dışarıdan bakma hissini kırıp geçen, sanki karşımızdakini tanıdığımız hissini veren bir tablo bu. konuşmak üzere olan sıradan bir kız. sıradan gibi gözüken, sıra dışı bir tablo. 

bir kadını çizerek, kadına sosyal hak vermeye, sosyal düzende yer vermeye çalışan bir tablo. bir aristokratı/eşini veya rahibeyi değil de sıradan birini çizerek, halktaki başkaldırışı destekleyen bir tablo. ve bunu büyüleyici bir sanat eseri yapabilecek kadar bakanı içine çeken bir tablo.

tablo bugün hala hollanda'da duruyor, mauritshuis diye ufak bir müzede.

tam tarihi bilinmese de vermeer eserini "ivmeer " şeklinde imzalamıştır. 17. yüzyılda yapılmış olan tablo, ününe ise 20. yüzyılda kazanmıştır.

kuzeyin mona lisa'sı olarak da bilinen bu tabloda nasıl ki gerçek mona lisa'nın gülümsemesi gizemli ise burada da kadının aralanmış dudakları ve kulağındaki küpe ile dikkat çeker. resmin kaçış noktasını yani merkezini inci küpe oluşturur. kusursuz resmedilmiş olarak kabul edilen küpeye dikkatli bakıldığında gözyaşı şeklinde yapılmış olduğu ve ışığın yansımasının başarılı bir şekilde verildiği fark edilir.

detayların yoğun olduğu resimde senede en fazla 2-3 resim yapan ressamın titizliği de göz önüne alınınca ayrıntıların önemi bir kat daha ortaya çıkıyor.

Tam Bir Fiyat Performans Ürünü Olan Huawei P Smart 2019'un İncelemesi