Şirin Baba Yönetimindeki Şirinler Köyünün Yıllardır Bir Türlü Gelişememesi

Yıllardır köyü yönetmesine rağmen herhangi bir icraatını göremediğimiz Şirin Baba hakkında yerinde bir eleştiri.
Şirin Baba Yönetimindeki Şirinler Köyünün Yıllardır Bir Türlü Gelişememesi

şirinler köyünün bir türlü gelişememesi, şirinler izleyen her yetişkin bireyin görmekte zorlanmayacağı bir gerçek. 9 yıldır tek başına, komünizm kisvesi altında, monarşi ile yöneten şirin baba isimli şahsın köyü bir türlü istenilen, arzu edilen seviyeye çıkaramama durumu.

1959'dan beri yayınlanan 31 çizgi roman albümü, 3 sinema filmi, 1981–1990 arası 9 senelik bir televizyon kariyeri ve nice özel ara programlar dahil olmak üzere bu şahıs senelerdir bu köyün başında. ve köye ne katabilmiş? bu köy nereye gelmiş? hayır abicim yapamıyorsan çekilmesini bileceksin. zehir gibi şirinler var o köyün arasında fakat tamamen dikta ve korku rejimiyle hüküm süren bu şahısa baş kaldıramıyor adamlar.

2019 şirinler köyü nüfus sayımı şu şekilde: 37 tane lakaplı, yani bölümlerde işlenilen ve ara sahnelerde kadraja yansıyan yerel şirinler. 3. sezon 4. bölümde bunların hepsinin köyün ortasında şenlik yaptığı bölümü durdurup teker teker hepsini saydım ve üç aşağı beş yukarı 37 bilinen şirinin dışında 80 küsür şirin vardı. bu da 117 yapar. yani köyün tahmini nüfusu 117.

köyün ve evlerin dağılım şekli göz önüne alındığında köyün muhtemelen 100 dönümlük bir arazi üzerine kurulduğu görülmekte. jenerikte ve bölümlerde en fazla 8 tane eve denk geldim. 117 kişinin üçer olarak yerleştiğini düşünürsek 39 hane yapar. bu saydığımız rakamdan tam olarak 31 ev eksik. bu da şu demek oluyor; şirin baba bilinen yani mahlaslı şirinler için ekrandakilere her şeyin yolunda görünmesi için ev tahsis ediyor ve diğer şirinler zor şartlarda ya ormanlık alanlarda ya da yerde yatıyorlar. ve onların bu köyde barınma amacı tamamen iş gücü olarak kullanmak. buradan şirin baba isimli şerefsizin ne kadar acımasız ve zalim bir lider olduğu görülmekte.


şirinlerin 9 senedir bir türlü gelişememesinin başlıca nedeni şirin babanın bir türlü köye hayvancılık ve sanayiyi getirememesi olarak yorumlanabilir fakat bu basiretsizliğin asıl sebebi şirin babanın köyü tek adam olarak yönetmesi ve bunu uygularken büyü kullanması.

- sözde şirin çileği tarlası tüm şirinlere ait fakat şirin babanın sürekli tarlada çalışan şirinlere "hadi çocuklar daha bitirmemiz gereken işler" var diyerek emir yağdırdığını görüyoruz. demek ki emir komuta zinciri var. şayet bu köyde herkes eşit olsaydı diğer şirinler şirin baba'ya siktiri çeker şirin çileğini yerlerdi. aşçı şirinin dışında yiyeceğe rahat ulaşan tek bir şirin gösterin bana?

- mesela gözlüklü şirin diye bir eleman var bu köyde. mürekkep yutmuş diğer şirinlere göre oldukça entelektüel bir tip. bazen bu şirin babanın odasına girip iksirleri karıştırıp kendince deneme yanılma yöntemiyle bir şeyler yapıyor. fakat bu şahıs her seferinde bu çocuğu enseleyerek bir daha buraya girme diye azar cilalıyor. köyün eğitimin seviyesi de oldukça düşük. zira köyün bilinçlenmesi ve okur yazarlığın artması işine gelmiyor.

- 8. sezon 7. bölümde bir tane köpek yavrusu geliyor ya köye. bu yavruyu annesine göndermek yerine tarlayı sürmek için kullanmalarına izin veren gene şirin baba.

- hiç şirinlerin gözlerinin içine baktınız mı? 37 mahlaslı şirinlerin dışındaki şirinleri diyorum. lan adamların gözünün feri gitmiş. aynı yedi numaradaki vahit'e dönmüş hepsi. kafasına çip takılmış robot gibi dolanıyorlar. normalliğe dair en ufak bir emare yok yüzlerinde. ee bu şirin baba isimli godoş'un büyüyle uğraştığını bilmeyen yok. bu şirinlerin 9 senedir sesinin çıkmamasının tek sebebi kendi iradeleri dışında hareket ediyor olması gerekiyor. şirin baba diğer köle şirinleri istediği gibi kullanabilmek adına bunların üzerinde büyü yaptığını görüyoruz. zira christmas special bölümünde bunlara şerbet gibi bir şey içiriyor. hadi aslanlarım, güzel şirin kullarım için şunu daha kuvvetlenip, daha iyi hissedeceksiniz diyor. o bölümden sonra bir allah'ın şirini çıkıp bu adama bir şey demiyor.

bu saydıklarım ne abartı, ne hayal ürünü, ne de kurgu. tamamen şirin baba isimli nemrudun filmdeki ve çizgi filmdeki hal ve hareketlerinden çıkarılmıştır. isteyen açıp izlesin.


bakın bu adamın şirinleri gargamel'den koruduğu falan yok. şirin çileği tarlası sürülsün, aşçı şirin yemeğimi pişirsin, usta şirin evimi tamir etsin, öteki şirinler köyün genel ihtiyaçlarını karşılasınlar ben ise kafamda kırmızı takke ile dolanır gelene geçene emir yağdırır bölüm sonunda da gargamel'e bir büyü çeker façasını bozar günü kurtarırım derdinde. barınma, sağlık, güvenlik gibi konular şirin baba'yı hiç alakadar etmez.

- mesela orman oldukça sapa bir yerde ve köyü çevreleyen ne sur var ne de duvarlar. adam bildiğin beyler ben buraya köy kuruyorum gelen gelir demiş.

- hiçbir şirinin hastalandığı görülmüyor. zira sağlık merkezi kurulmasın hepsiyle tek tek uğraşamam diye büyük ihtimalle ölümsüzlük iksiri içirmiştir. buradan da ne kadar zalim olduğunu görmek mümkün.

- bir diğer önemli husus barınma. dediğim gibi diğer 80 işçi şirinin nerede nasıl yattığı belli değil. olur ya, şirin baba nerede fener söndürürse söndürsün, diğerleri ne bok yerse yesin.

gördüğünüz gibi bu şahıs 9 senedir bu köye; kaos, fakirlik, düzensizlik ve kölelik sisteminden başka bir şey getirememiştir. şayet o mahlaslı 37 şirinin içerisinde ehl-i sünnete vakıf birisi varsa bu mekruhun kafasından takkesini alır götüne tekmeyi vurur. yeter be kardeşim.

Pokémon Üstadı Ash Ketchum'un 21 Sezon 1049 Bölümdür Şampiyon Olamaması

The Simpsons Karakterlerinin Yaşlanmamasını Açıklayan Ürpertici Bir Homer Simpson Teorisi

Sömürü Sonucu Elde Edilen Yaşamsal Bir Tehdit, Galaksi Barışının Tek Düşmanı: Voltron