Şirin Baba'nın, Dizinin Bir Bölümünde Bayağı Bayağı Şirine'ye Yürümesi

Şirinler'in "Romeo ve Şirine" isimli 1. sezon 17. bölümünde, Şirin Baba dahil olmak üzere bütün köyün Şirine'ye yürüdüğünü görebilirsiniz.
Şirin Baba'nın, Dizinin Bir Bölümünde Bayağı Bayağı Şirine'ye Yürümesi

şirin baba'nın şirine'ye yürümesi, şirinler'in 1981'de yayınlanan ilk sezonunun romeo ve smurfette isimli bölümünde gerçekleşendir. bir türlü de inanmak istemediğimdir.

bölüm başladı, bahar geldi. bi baktım tüm şirinler şirine'ye yürüyor. bu bile bana fazla geldi. çünkü ben 90'larda ve 2000'lerde izlediğim kadarıyla böyle bir şey hatırlamıyorum. o da yetmemiş gibi bir de be göreyim şirin baba da şirine'ye yürüyor.

konu şu: tüm şirinler şirine ile evlenmek istiyor. şirine'nin kapısını da aşındırıyorlar. tabi ortam gerginken şirine gidip şirin baba'ya söylüyor. şirin baba da diyor ki: "mutlaka birini seçmelisin. ama sana tavsiyem en olgun şirini seçmen.". sonra da kur yapmaya başlıyor. gidip güçlü şirinden kendisine egzersiz aleti yapmasını istiyor. şirin baba vücut geliştiriyor. halter kaldırıyor! bu şirin baba tam 542 yaşında!

ayrıca şirine'nin, gargamel tarafından şirinleri birbirine düşürmek için yaratıldığı dedikodusu da bu bölüm ile açığa kavuşuyor. bilirsiniz 2000'lerin ortalarında bu teoriler meşhurdu. şirinlerin sosyalist propagandası mı yoksa feminizm karşıtı mı olduğu tartışılırdı. şu entry'de söylediğim gibi şirine rüyasında gargamel'in onu kendisine yardımcı olması için yarattığını görüyor:


bu bölümde ise karar vermek için yürüyüşe çıkan şirine gargamel ile karşılaşıyor. gargamel bunu hipnotize edip şatosuna çekiyor. orada da eline sihirli çiçek verip şirinlerin arasına geri salıyor. "git hepsini birbirine düşür" diyor. şirine köye geri dönüyor. artık karar açıklama zamanı. sihrin etkisindeki şirine "usta şirin ile güçlü şirini seçtim" diyor. "ama iki kişiyi seçemezsin" diye itiraz ediyor diğer şirinler. tabi şirin baba da orda. şirine de diyor ki "eminim siz bu sorunun üstesinden gelirsiniz." bu dakkadan sonra kıyamet kopuyor tabi. başta iki seçilmiş şirin, sonra da seçilmeyen diğer şirinler birbirine giriyor. tabi seçilmeyenlerden biri de şirin baba. o da bir hışımla gidiyor kendi evinin içindeki halteri kaldırıp camdan dışarı atıyor.

dikkatinizi çekerim! büyü olan kısım gargamel'in şirine'yi köye geri gönderdiği kısım. ama ondan öncekiler büyü falan değil. oralar da büyü olsun diye sonuna kadar bekledim. ama yok.

neyse şirin baba gidiyor gargamel'in yanına bir şekilde işi çözüyor. köy tabi toz duman. şirinler şirine için birbirlerine giriyorlar. tabi bunları da büyü etkisinde değil, büyünün etkisindeki şirinenin entrikası ile yapıyorlar. şirin baba işi çözünce ortalık sakinleşiyor.


ve son perde!

büyü dağılıyor dağılmasına rağmen ama mevsim hala bahar. şirinler hemen ertesi gün şirinenin kapısına yine doluşuyor. şirin baba da bir umut geliyor. şirine için artık karar zamanı. şirine bir müddet düşünüyor ve diyor ki: "ben seçimimi yaptım. bence evlenmek için çok gencim. ayrıca birinizi seçemem. çünkü ben hepinizi seviyorum!". tabi çizgi film olduğu için bunu mutlu son olarak kabul ediyorlar. tüm şirinler sevinç çığlıkları atıyor. köyün içinde orkestralar kuruluyor, şirine'ye pastalar gidiyor. şirin baba orkestraya şeflik yapıyor...

hayran yapımı bi bölüm değil bu! 1981'de yayınlanan ilk sezonunun orijinal bölümü. ben hala bekliyorum ki bu bi şaka olsun. ama yok! şirin baba gidiyor eğlencenin ortasında evine giriyor. bi de ne görelim! spor aletleri! başlıyor çalışmaya. kapanış sözü olarak diyor ki: "bilge bir şirinin dediği gibi, her zaman bir başka bahar vardır."

ulan yani şimdi ne diyesin! gelmişsin 542 yaşına, saçın sakalın ağarmış, bak bu toplara da girmek istemiyorum çok ama o kız senin peşinden "baba, baba..." diye geziyor. yaptığın iş mi?

biz 90'lı yıllarda bu çizgi diziyi sansürlü sansürlü nasıl izlemişiz ya böyle! daha önce de bu çizgi dizideki dini referansla ilgili sansürü yazmıştım:


yeni baştan izledikçe acaba "tam netflix'te yayınlanmalık" diyeceğim bölümler de çıkacak mı merak içindeyim.

izleme nedenim ise ingilizcemi geliştirmek. ancak gördüğüm şeyler beni şaşırttıkça şaşırtmaya devam ediyor. edecek gibi de.

her neyse. şununla bitireyim. şirinler kafamdaki tüm masumiyetini yitirdi. ne güzel diyordum kardeş kardeş yaşıyorlar kimse cinsel bir şeyler peşinde değil. hele şirin baba! sana yazıklar olsun! o baba figürü gözümden nasıl silindi gitti! bizzat gözümle görmesem, izlemesem internet geyiği, porno kültürü falan derdim buna. ama gördüm. şirineyi tavlamak için vücut geliştiren şirin baba'yı da gördü bu gözler.

end of my rant.