Sivas'ın Karasar Köyünde Yapılan Aşırı Korkunçlu Bereket Şenliği

Birazdan izleyeceğiniz inanılmaz görüntülere hazırlıklı olmanızı öneririz.

Önce videoyu bir görelim

Sözlük yazarlarının konuya dair yorumları

bir gaspçı - playboy kulaklı tip

bir tane chewbacca
bir tane çük kaldıran ku klux klan üyesi kişi
bir tane gandalf
bir tane görünmez adam

içeren garip şenlik. nasıl bir ritüel anlamadım. bu arada gözümden kaçmış olan garip karakterler olabilir, onları da siz yazın. gerçi o şenliktekilerden hangisi normal insan onu da bilemedim.

beyaz "öcü"nün ömrü boyunca arzuladığı cinsel organı bulduğunda yapabileceği anlamsız hareketleri de gösterir.

bu tarz saçmalıkların bu ülkede prim yapıyor olmasına anlam veremiyorum. herifin biri orada çük kaldırmış geziyor, ortalıkta bir sürü çocuk ve onları kameraya almaya çalışan bir sürü insan. bir de çocuklara kızıyor kameranın önünden çekilin diye.

ne garip bir memleketiz ya.

anadolu'nun birçok köyünde düğünlerde buna benzer gösteriler oluyor ama o çük kaldırma kısmı olmuyor. mesela, bizim antalya'taki köyümüzde arap-fatma oyunu oynanır. bir adam arap rolünde olur ve onun karısı rolündeki fatma'yı (erkeklerden biri bu role girer) köyün gençleri kaçırmaya çalışır. arap karakterinin belinde çan, elinde sopa vardır. kaçırma girişiminde bulunan kişileri sopayla döver. çoğunlukla ciddi dayaklar atılır. gençler dayak yememeye ve fatma'yı kaçırmaya yönelik cesaret oyunu oynar. fatma karakteri yanar dönerdir. önce kaçırılmaya yeltenir. sonra, dayak atılması için, kaçıran kişiye ayak bağı olur... falan filan. mesela 2-3 köy ileride bu adet başka rollerde, başka isimlerde cereyan eder. birçok köyde benzer düğün gösterileri olur. bunlar anadolu'nun çeşitliliğidir.

çük olayı olmasaymış keşke. muhtemelen, son zamanlarda gençlerin eklediği bel altı bir espri olsa gerek. 40-50 sene önce o hareket yapılamazdı diye düşünüyorum.