Siyah Bir Renk midir?

Bu konuyu muhtemelen ilk olarak resim öğretmenlerinizden duymuşsunuzdur. Israrla resimlerinizde siyah ya da beyazı görmek istemediklerini, onların bir renk olmadığını belirtirler genelde. Peki nedir bu işin bilimsel kısmı?
Siyah Bir Renk midir?
iStock

renk, bir cismin yansıttığı ışık değildir. önce buna bi tamam deyip, sonra kalanını okumaya devam edin.

gördüğümüz renk, beyaz ışığın dalga boylarının zihnimizde şekillenen hali. bildiğiniz üzere, beyaz ışık görülen spektrumdaki tüm renklerin bir bileşimidir. biz bu bileşimi "beyaz" olarak algılıyoruz. yani bizim beyaz gördüğümüz cisim, üzerine düşen "beyaz" ışığın tüm dalga boylarını olduğu gibi geri yansıtıyor.

yeşil bir cisim ise, üzerine gelen ışığın "yeşil" dalga boyu haricindeki tüm dalga boylarını soğuruyor. yani sadece yeşil rengin bulunduğu dalga boyunu yansıtıyor. bu durumda biz o cismi yeşil olarak görüyoruz. kısaca diyebiliriz ki, yeşil cisimler belli bir dalga boyu haricindeki tüm diğer görünür tayf dalga boylarını soğururlar. yeşili yeşil yapan işte o soğurduğu, yansıtmadığı gözümüze gelemeyen "beyaz" ışık dalgalarıdır. bizler bu yeşil haricindeki dalga boylarını içine hapseden cisimleri "yeşil" renkli algılıyoruz.

bunun gibi, "siyah" bir cisim de üzerine gelen "beyaz" ışıkta bulunan tüm dalga boylarını soğurur. yani o cisimden gözümüze herhangi bir dalga boyunda ışık ulaşamaz. işte biz tüm dalga boylarındaki ışığı içine hapseden cisimleri de "siyah" renkli algılıyoruz.

eğer rengi, beyaz ışığın göze yansıyan dalga boyları olarak düşünürseniz elbette siyah bir renk değildir. siyah, ışıksızlıktır. fakat, renk tarifinizi, soğurulan dalga boyları üzerinden yaparsanız, siyah bir renktir.

nasıl baktığınız önemli. bu prensibe halk arasında "neye göre, kime göre" deniyor.

Atiye Dizisi Üzerinden Kendini Aramak Üzerine Yola Çıkanlara Tavsiyeler

İnsan Gözü Neden Sadece Kahverengi, Yeşil ve Mavi Renklerde Olabilir?