Siyahlarla Beyazların Evlenmesini Dahi Yasaklayan Ayrımcılık Sistemi: Apartheid

Güney Afrika Cumhuriyeti'nde 1948-1994 yılları arasında devletin resmi politikası olan Apartheid sistemine dair bilinmesi gerekenler.
Siyahlarla Beyazların Evlenmesini Dahi Yasaklayan Ayrımcılık Sistemi: Apartheid

apartheid, “ayrımcılık” anlamına gelen ve boer kökenli azınlık beyaz nüfusun 1949-1994 yılları arasında güney afrika’da uyguladığı sistemdir. 

apartheid; siyasal, toplumsal, hukuki ve ekonomik olarak güney afrika’daki azınlık beyaz nüfusun kollanmasına ve her bireyin mensubu bulunduğu etnik köken çerçevesinde değerlendirilmesine dayalı hayatın her alanını kapsayan insanlık dışı bir sistemdir. 


apartheid sistemi doğrultusunda güney afrikalılar; beyazlar, zenci bantular, asyalılar (çoğu hintlidir) ve melezler olmak üzere dört gruba ayrılmıştır. 1949 yılında çıkarılan ilk apartheid kanunuyla farklı gruplara mensup kişilerin evlenmelerine ya da beraber yaşamalarına yasak getirilmiştir. ancak ayrımcılık bununla sınırlı kalacak değildir. okullar, işler, maaşlar, girilebilecek parklar-kafeler-restoranlar kısa sürede her şey ve her yer apartheid sistemi doğrultusunda işler hale gelmiştir. beyaz olmayanların siyasal faaliyetlerde bulunmaları yasaklanmış, beyazlar ve diğer grupların mezarlıkları dahi birbirinden ayrılmıştır. 

etnikçiliğe, ırkçılığa dayalı bu insanlık dışı sistem buna benzer 300 kadar yasa çıkarmış ve tepkilere karşı ülkede sıkı bir polis denetimi sağlamıştır.

apartheid sistemi, siyahların eşit vatandaşlık hakkı kazanmasıyla 1994 yılında son bulmuştur. nobel barış ödülü sahibi nelson mandela, apertheid karşıtı mücadelenin en önemli ismidir.