Siyanürle Altın Arandığı İçin Direniş Başlatılan Kaz Dağları'nda Neler Oluyor?

Çanakkale ve Balıkesir illerinin arasında yer alan ve ülkemizin hayat damarlarından biri olan Kaz Dağları, bu günlerde maalesef çok tatsız bir konuyla gündemde.
Siyanürle Altın Arandığı İçin Direniş Başlatılan Kaz Dağları'nda Neler Oluyor?

ülkemizde kaç hektar orman kaldı?
kaç orman köyü kaldı? yaban hayatı ne alemde?

umurunuzda mı?
umurunuzda olmalı...

kaz dağları, ülkemizin hayat damarlarından biri. dünyanın en güzel cennet köşelerinden biri.
tanrılar bile kaz dağlarının güzelliğine hayran oldukları için olimpos'tan buraya gelirlermiş...
afrodit burada sunmuş helen'i paris'in beğenisine, truva savaşları'nın temelleri burada atılmış...


bugün kaz dağları'nda 2 altın madeni faaliyette. bu faaliyetteki işletmeler dışında 40'tan fazla başta altın ve gümüş olmak üzre maden projesi bulunuyor. bu projeler dışında da 100'den fazla maden arama ruhsatı verilmiş durumda...

yani bu, şu demek: birileri kaz dağları'nı yok etmek için düğmeye basmış.

evet, altın değerli bir element ve ülkemiz altın rezervi bakımından avrupa'da 1. sırada. lakin altın madeni işletmeleri altın ararken siyanür kullanıyorlar. ve ortaya şöyle bir sonuç çıkıyor:yukarıdaki görseller çanakkale'deki kirazlı altın madeni sahası'ndan.

kirazlı altın madeni sahası çanakkale kent merkezine 25 km mesafede.


siyanürle altın aranan maden sahası çanakkale şehir merkezine su sağlayan, binlerce insanın yegane su kaynağı olan atikhisar barajı'nın su havzasında.


yukarıdaki görsellerde kirazlı altın madeni ve onun gerisindeki diğer maden sahaları görülmekte.

bu maden sahaları kaz dağları'nın kuzey eteklerinde ve çanakkale kent merkezinin su ihtiyacını karşılayan barajın su havzasında...

kaz dağlarında devam eden altın arama projelerinde 869 bin ağacın kesileceği gibi bir gerçek var. sadece kirazlı maden sahasında kesilen ağaç sayısı 195 bin. izin verilen kesim sayısının tam 4 katı ağaç kesilmiş. çed raporu'na resmen müdahale edilmiş ve olumlu çed raporu çıkmış; buna bir yaptırım var mı? yok...


doğayı katleden şirketlerin tamamına yakını yabancı. kirazlı altın madenini işleten şirket kanadalı alamos gold. kaz dağları'nda siyanürle altın arayan 2 de alman firması mevcut.

maden şirketleri kafasına göre ağaç kesiyor, ormanlarımızı, kaz dağlarımızı yok ediyor.
haberiniz var mı? maden şirketlerinin siyanür havuzlarına drene edilen atıklar, yeraltı sularına karışarak şehirlerimizi, ilçelerimizi besleyen baraja karışıyor haberiniz var mı?


kaz dağları hepimizin, bundan haberiniz var mı? van'da oturup, ankara'da, samsun'da oturup kaz dağlarına ses çıkarmayanlar, yarın siyanür havuzları sizin kapınızın önüne kazıldığında mı farkına varacaksınız gerçeklerin?

geçmişte bergama'da, uşak-eşme'de, erzincan'da, fatsa'da, artvin'de, gümüşhane'de, eskişehir'de altın madenlerinin yarattığı yıkımları unutmayın.

kaz dağları yok olmasın... başta kirazlı altın madeni olmak üzre, kaz dağları'ndaki tüm maden arama projeleri durdurulsun.

#kazdağlarıhepimizin.

Tarihin En Korkunç Olaylarından: 911 Kişinin Siyanür İçerek Gerçekleştirdiği Toplu İntihar