Siyasilerin Tokalaşma Tarzından Örneklerle: Tokalaşma Sanatı Nasıl İcra Edilmeli?

Hayır, tokalaşılan kişinin elini aşırı sıkmak bir özgüven belirtisi değil. Gelin tokalaşma şekillerini ve işin doğrusunu örneklerle beraber görelim.


tokalaştığı kişinin elini güçlü sıkan tip, kendine güvenen ve özgüvenli falan değildir.

dominant gözükmeye çalışıyordur ancak değildir kesinlikle. böyle tokalaşan kişilerden uzak durun.

öncelikle dominant (baskın) kişilerin tokalaşması karşıdakinin elini sıkma şeklinde değil, avuç alta bakacak şekildedir. (ön kolun iç kısmı aşağıda kalacak şekilde)

dominant kişinin tokalaşması

Obama'nın el sıkışmasını dominant el sıkışmaya örnek verebiliriz.

bizim normal günlük hayatta yaptığımız tokalaşma eşitlik tokalaşmasıdır

Putin'in el sıkışması da eşit el sıkışmaya örnek verilebilir.

peki, iki dominant karşı karşıya geldi, ne olacak?

evet böyle bir olay yaşandı, kanada başbakanı justin trudeau ile amerika birleşik devletleri başkanı trump'ın tokalaşması bu karşılaşmaya bir örnektir.


dikkat ederseniz trump'ın tokalaşması normalde diğer kişilere çok agresif olmasına rağmen (karşıdakinin elini aşağıya ve kendine doğru çekme, diğer elini karşıdakinin omzuna koyma vs.) diğer baskın kişi olan justin'e etki etmemiştir. ikisi birbirinin omzuna ellerini koydular, yani "kontrolün bende". justin, trump'ın elini yukarıya doğru bükmesine pek izin vermedi. beton gibi çakıldılar tokalaşırken yemin ediyorum. beden dili dediğin böyle olur.

Trump'ın aşırı dominant el sıkışma tarzına örnekler


ama şu elini sıkan davarlara kimse özgüvenli falan demesin. karşıdakinin elini hayvan gibi sıkmak, düpedüz görgüsüzlük belirtisidir. tekrardan söylüyorum, böyle kişilerden uzak durmanızı öneririm.

edit: dominant tokalaşma çok da hoş, güzel, ayrıcalıklı bir şey değildir. eğer zorba biri değilseniz veya tokalaştığınız kişi bir rakibiniz değilse dominant tokalaşma, karşınızdaki kişinin size olan bakışını zedeler.

edit 2: güçlü sıkan bir tip gelmiş ekşi'deki ilgili başlığa. hoş gelmiş. benim anlamadığım olay, karşıdakinin elini kırarcasına sıkan kişileri eleştirdiğimde "napsın, ölü balık gibi mi sıksın?" diye cevap almam. dostum, karşıdakinin elini normal şekilde sıkabilirsin. ben öyle yapıyorum mesela. ne gevşek, ne sıkı. insan gibi. her insanın parmakları kalın, bileği güçlü değil. illa ya çok sıkmak ya da çok gevşek bırakmak diye bir algı oluşmuş nasıl oluşmuşsa.