Skyler White, Acaba Bahsedildiği Kadar da Lanet Bir Kadın Değil miydi?

Breaking Bad izleyicileri tarafından yıllarca haksız ithamlarla yargılanan Skyler White dosyasını yeniden masaya yatırmanın zamanı geldi.
Skyler White, Acaba Bahsedildiği Kadar da Lanet Bir Kadın Değil miydi?


skyler white'ın düzgün bir eş olduğu gerçeği...

diziyi yalnızca ana karakterle empati kurarak izleyen, scarface izlerken mafya eleştirisini anlamak yerine tony gibi olmak isteyen, breaking bad'de de aynı şekilde yıllarca ezilmiş bir adamın içinden, şartlar oluştuğunda nasıl bir psikopatın çıkabileceğini anlatan walter white karakteriyle empati kuran ama mağdur ettiği kimseyle empati kuramayan tek boyutlu insanların görmediği gerçektir bu. skyler did nothing wrong.

neymiş? "walter bunları ailesi için yapmış, skyler minnettar olması gerekirken şikayet ediyormuş." bu dediklerinize walter bile inanmıyor. eğer her şeyi ailesi için yapmış olsaydı birkaç milyon kazandıktan sonra çıkar giderdi bu işten. sizi bile manipüle etmiş adam inanılmaz bir şekilde. (bkz: i liked it i was good at it)

skyler'ın nasıl bir tehlikenin içine düştüğünü bile öğrenememesi, dizinin sonuna kadar bir belirsizlik içinde yaşamak zorunda bırakılması zamanla onun davranışlarını değiştirmiş ve çocukları için korumacı bir hale getirmiştir. walt gerçekten de ailesi için bir tehdit olmasa bile kesinlikle skyler'ın kontrolünden çıkmıştı ve kendisini de zan altında bırakacak hareketler yapıyordu. bu hareketlerinin de ne hesabını veriyordu ne de doğru olanı anlatıp en azından skyler'a bir seçenek sunuyordu. skyler white rehin alınmış ve manipülasyona uğramış bir kadındı. tıpkı walt ile ilişkiye giren herkes gibi.


herkes aldatma olayından bahsediyor ama bu aldatma olayı hiçbir şeyin sebebi değil, walt'ın oluşturduğu güvensizlik ortamının ve yüksek gerilimin bir semptomuydu. skyler, walter'ın etkisinden kurtulmak için her şeyi denedi. bu da o hareketlerden biriydi. zaten dikkat ederseniz aldatıp da bunu saklamadı. bunu yapmaktaki amacı walter'ın ondan vazgeçmesini sağlamaktı.

ted'e para verme konusunda da yine walter'ı korumak için aldığı bir aksiyondan bahsedebiliriz. evet her şeye rağmen walter'ın yakalanmaması için her şeyi yapmaya çalışıp, para aklama senaryosu ve muhasebe becerisiyle ona yardım etti bu kadın. walt egosunun altında ezilip dikkatsizce hareket ederken onun arkasını skyler topladı. bunu da yine çocukları için yaptı tabi. bir şekilde walt'ın güvenli oldukları ile ilgili yalanlarına inanmıştı çünkü. dolayısıyla ted'in bunu mahvetmemesi için ona parayı verdi. eğer ted'i umursuyor olsaydı evine iki tane adam gönderip borcunu ödemeye zorlamazdı zaten.

ted'e bu parayı vermesi kötü bir fikirdi çünkü walter'ın söylediği yalanlara inanıp, tehlikede olmadıklarını düşünüyordu. yani rahatlıkla ted'e parasını verip bu işi huzur içinde çözebilirdi ve walter o paranın mislini bir haftada tekrar kazanabilirdi. bir gün walter'ın eve gelip bana para lazım yoksa hepimiz öleceğiz diye bodrum katlarında kendini yerlere atacağını öngörememesi onun suçu değil.

bu kadıncağızın ozymandias bölümünde walter'ın arkasından koşarken bile içiniz sızlamadıysa bu diziyi hangi gözle izliyorsunuz gerçekten anlamıyorum.


skyler'dan aptal sarışını oynamasını istediniz, walter'ın söylediği bütün yalanlara inanıp ona güvenmesini ve walter'ın yaptığı hataların bir şekilde gözden kaçmasını umdunuz. ama bu dizi gerçekçi bir dizi ve gerçek hayatta meth pişirirseniz karınıza yakalanırsınız ve ister kanser olun ister korona olun, aynı tepkiyle karşılaşırsınız.

ekşi sözlük'te ve bazı mecralarda bu kadına çok yükleniliyor

sanılanın aksine orospu değil son derece evine bağlı bir eştir. kocasının kanser olduğunu öğrendiğinde hep yanında oldu.üstelik hamileydi. hamilesin, kocan kanser, paran yok, oğlun sakat. kadın kocasına yardım etmek için hamile haliyle çalışmaya başladı. kadın tüm bunlarla uğraşırken kocası ortalıktan kayboluyordu. bir gün çırılçıplak şehrin ortasında gezdi walter. sonra gizli telefonu ortaya çıktı. kadın bunu terk etmesin de ne yapsın? meth işini ve paraları öğrenince, yapma çok tehlikeli dedi. ama walter ne dedi: tehlike benim skyler. hank, walter piçi yüzünden öldü.o küçük emrah kılıklı jessi’nin de hayatını mahvetti. e şimdi ne yapsın bu kadın?

evinize it kopuk bir torbacı gelse yusuf yusuf edersiniz, bu kadın mafya baronlarının içine düşmüştü.

skyler white'ın düzgün bir eş olduğunu sonuna kadar onaylıyorum

skyler dizinin başında hamile olarak çıkıyor karşımıza. hamile kadın ne ister? ilgi, şefkat, sevgi. ve bunu kimden ister? tabii ki eşinden, birlikte çocuk yaptığı adamdan ister. ve sevgili walter n'apıyor? en önemli zamanında skyler'ı yalnız bırakıyor kadın hamile ya, hamile! ve evet daha da güzeli, bebeğinin doğumuna bile zahmet edip gitmiyor. neymiş efendim, ailesi için para kazanacakmış. skyler o fakirlikte mutlu ki fakir de demeyelim orta halli diyelim, ne zaman sorun ediyor parayı ve ne zaman walter'ın başına kakıyor bu durumu? walter'ın zaten neden bu işleri yaptığı belli oldu final bölümünde, her şeyi kendisi için yapmış. sonuç olarak skyler kesinlikle çok iyi bir eşti ve walter'a ne yaptıysa walter sonuna kadar hak etti, aldatması da dahil, hiç kusura bakmayın walter-severler.

Dünyanın En İyi Kimya Öğretmeni Walter White'ın En Büyük Hataları