Sloganlarıyla Bir Döneme Damgasını Vuran Hitler'in Propaganda Bakanı: Joseph Goebbels

1897 ile 1945 yılları arasında yaşayan Hitler'in sadık dostu ve propaganda uzmanı Goebbels'e biraz yakından bakalım.
Sloganlarıyla Bir Döneme Damgasını Vuran Hitler'in Propaganda Bakanı: Joseph Goebbels


"deutschland über alles" , "ein volk, ein reich, ein führer" , " arbeit macht frei" sloganlarının mucidi, yuzyılın en etkili propaganda/reklam uzmanı

dış görünüşü yarattığı üstün ırk kalıbından oldukça farklı eski alman propaganda bakanı. sarışın,mavi gözlü,uzun boylu ve kaslı aryan ırkı kuramına karşı zayıf, kısa boylu, esmer ve hastalıklı bir görünüme sahiptir. 


fakat propagandayı öyle başarılı uygulamıştır ki alman halkı kendilerini yönetenlerin fiziki görünümlerini mitingler dışında ilk bir kaç sene hiç bir gazete ve dergide görmemiştir , ancak nasyonal sosyalist sistemi kemikleştirdiklerinde ortaya çıkabilmişlerdir. toplum psikolojisinin her yönünü iktidarı elde tutmak ve savaşı kazanmak için en verimli şekilde kullanmıştır.

nazi probaganda bakanı kadınlara düşkün ve zayıf biriydi. siyasal alandaki yükselmesini, belki de nazi patrisindeki en entelektüel kişi olmasının yanı sıra, rüzgarın estiği yönü çarçabuk sezmesi ve pozisyonunu ona göre almasına borçluydu. hareketin başından beri gregor strasser'le birlikte çalışmasına ve sol eğilimler taşımasına karşın, zeminin altından kaydığını anladığı andan itibaren strasser'in karşısında yer almış ve safını seçmiştir. 


hitler'in iktidara geldiği dönemdeki seçim çalışmalarının sorumlusu olmasının yanı sıra, özellikle iktidarı aldıkları 1933 yılından sonraki dönemde hitler'in ikonlaştırılması bir nibelung karakterine dönüşmesinde tek sorumludur. eşsiz bir ihtiras ve fiziksel yetersizliğinden kaynaklanan aşağılık kompleksleri arasında gitgeller yaşayan bir dahiydi.


1 mayıs 1945 günü önce 6 çocuğunu zehirleterek öldürtmesi, sonra eşiyle birlikte intiharı... 

ulan bu drittes reich dönemi resmen tüylerimi ürpertiyor. heriflerin bu adanmışlıklarından etkilenmemek, "yaa orospu çocuğuydu hepsi" deyip geçmek olur mu? bugün ne hitler'in, ne himmler'in, ne de goebbels'in mahkeme köşelerinde sürünürken, sokak ortasında sopa yerken çekilmiş fotoğrafları var... üçü de has orospu çocuğu ama, hepsinde de yirmişer kilo taşak var.

inanılmaz adamlar, inanılmaz hikayeler...

Goebbels ve ailesi.


geçerliliğini bugün de koruyan bazı tavsiyeleri:

- insanların beyin tembelliğine dayanarak hareket edin…

- yalan söyleyin, mutlaka inanan çıkacaktır.

- bir söylemi sürekli tekrarlarsanız, halk o söylemin nereden geldiğini unutur ve kendi fikri gibi benimser.

- söylediğiniz yalan ne kadar büyük olursa o kadar etkili olur.


- halk büyük yalanlara, küçük yalanlara göre daha çabuk inanır.

- hatalı olduğunuzu ya da yanlış yaptığınızı asla kabul etmeyin.

- asla kabahat ve suç üstlenmeyin.

- kendinizi savunmak yerine karşınızdakileri sürekli savunmada bırakın.

- sadece bir rakibinize odaklanın ve kötü giden her şeyin suçunu onun üzerine yıkın.

- önemli olan aydınlar değil kitlelerdir. çünkü onları kandırmak kolaydır.