Sokakların Ruhuna İşleyen İllegal Sanat Grafitinin Tarihi

Sokakta gördüğümüz, duvarlara kimliği gizli kişiler tarafından çizilen o şekiller ve yazıların altında bambaşka manalar var. Gelin, grafitinin tarihine biraz yakından bakalım.
Sokakların Ruhuna İşleyen İllegal Sanat Grafitinin Tarihi
iStock.com


graffiti-grafiti ; grafik sözcüğünden türemiştir.kendini ifade etmek amacıyla duvarlara yazı yazma,resim çizme yöntemidir.bazıları için bilerek ve isteyerek, kişiye ya da kamuya ait bir mala, araca ya da ürüne zarar verme eylemi,anarşi,kuralsızlık,bazıları için sanattır.fakat uğraşan ve yapan herkes için düşünme -ifade şekli,yaşamın vazgeçilmez iletişim kanalı,heyecandır,mutluluktur.

1970'lerde new york'ta ortaya çıkmıştır. hızla yayılmasına katkıda bulunanlardan birisi de new york metrosunu binlerce graffitiyle dolduran taki'dir. hatta öyle ün salmıştır ki new york times'a bile who is taki başlığıyla kapak olmuştur. bugün bir çok ülkede graffiti yasadışıdır, çünkü kamu malına ve hatta özel mülkiyete zarar verme olarak görülür.

farsça girift,içiçe geçmiş yakalanmış, kelimesiyle hint-avrıpa dil bağlantısı olan kelime. girift doğuda içiçe geçmiş şekillerle süsleme sanatıdır.

graffitiyi kısaca açıklamak gerekirse duvarlara yapılan resim sanatıdır.geçmişin askine günümüzde çok gelişmiş bi seviyededir,kendi ticari sektörü,kendi giyim tarzı,kendi yaşam tarzı ve kendi literatürü vardır. 

graffiti çıkışı almanyada gerçekleşmiştir, 2.dünya savaşından sonra dogu bloku belirlemek için yapılan duvar,uzun süre insanlar üzerinde özellikle dogu almanya halkı için bi baskı olmuştur.1970lerin basında protest amacıyla ghetto insanları çeşitli yazılar yazmaya başladı.yazıların amacı sadece mevcut düzene başkaldırma idi,yani hiç bi sanat ruhu taşımıyodu.

80'lerde graffiti kültürü gelişmeye devam etti,artık insanlar sadece mesaj vermek verine görselligede önem veriyorlardı,berlin ve münih graffiti sanatçıları(writer) bu konuda cok uzmanlaştılar.

 bazi magara resimlerini bile graffiti sayanlar vardir, bunu yemeyenler icin pompei'deki ornekler verilebilir. burada gunumuzdekilerden pek farkli olmayan seks ve sosyal mesaj kaygili graffitiler bulunmustur. tabii bulunanlar taslara kazinmistir, bu da bizi kelimenin ozune goturur ki, bu kok kazimaya referans verir. hatta boyle antik orneklerden biri istanbul ayasofya'dadir. vikingler'in sehre geldiklerini vikinglerin ayasofya'nin galeri korkularina kazidiklari, x was here graffitilerinden anliyoruz.