Sömürü Sonucu Elde Edilen Yaşamsal Bir Tehdit, Galaksi Barışının Tek Düşmanı: Voltron

80 kuşağının çocukluk efsanelerinden biri olan Voltron'u hep saf iyi bir karakter olarak bildik. Sözlük kurucusu "ssg", tam tersini söylüyor.
Sömürü Sonucu Elde Edilen Yaşamsal Bir Tehdit, Galaksi Barışının Tek Düşmanı: Voltron


voltron çok eski bir savaş makinesi. yapılmasından on bin yıl sonra tekrar canlandırılıyor. tüm hikaye bunun üstüne kurulu.

peki koca galakside on bin yılda neden voltron'ın bir tane bile benzeri yapılamamış? çünkü voltron'ın yapılması için inanılmaz bir kaynak kullanılmış. bu on bin yıllık toplam galaksinin gayri safi milli hasılasıyla elde edilemeyen bir iş demek. bunun da tek yolu var: sömürü. milletin emeğini, kaynaklarını deliler gibi sömürerek voltron gibi bir savaş makinesi yapmışlar. bunun masif bir sömürü olduğunu da on bin yıl sonra altea'dan geriye sadece elit kesimden iki kişinin (prenses allura ve yaveri) kalmış olmasıyla anlıyoruz. gerisi bu sömürüyü kaldıramayıp telef olmuş.

prenses allura.

peki niye voltron yapılmış?

voltron'ın yapıldığı dönem bir galaktik tehlike yok. klasik ayrıştırıcı siyaset: önce uyduruk, tabanı olmayan bir korku unsuru yarat, tabanı bunun arkasında topla, sonra aslında zerre gerekmeyecek projeye halkın kaynaklarını akıt. oradan rant sağla. "galaksinin en güçlü imparatorluğu biziz" diye takıl. tamamen bir siyasi manevra. olan sömürülen ve fakirleştirilen uzaylılara olmuş.

ortaya çıkan ise galakside ciddi orantısız bir güç dengesi. bir tane voltron tüm galaksiyi dümdüz edecek güce sahip. diğer uygarlıklarda bunun yanına dahi yaklaşan bir şey yok. bu galaksinin geri kalanı için çok ciddi bir yaşamsal tehdit demek. denge olmanın tamamen dışında. yarın öbür gün sahte tehditlerle korkunç amaçlar için kullanılmasına da bir engel yok.

kısacası: voltron galaksi barışının tek düşmanı.


bunu fark ettiğinizde galra imparatorluğunun neredeyse tüm kaynaklarını voltron'ı yok etmeye seferber etmesini buna odaklanmasını çok daha iyi idrak ediyorsunuz. çünkü galaksideki barış ve huzurun karşısında bir tek voltron var. voltron resmen kainatın saatli bombası gibi.

normalde bu tarz güç dengesizlikleri diplomasiyle çözülebilir, dünyadaki nükleer silahsızlandırma çalışmaları gibi. ancak voltron için öyle bir durum da yok zira siyasi bir varlığı yok. hepi topu iki kişi liderliğinde çalışan beş kişilik bir pilot çetesi tarafından idare ediliyor. arkasında bir halk yok. bildiğin terör örgütü. tamamen galaksideki en tehlikeli şey. haliyle bir devlet tarafından makul bir kontrol seviyesine çekilmesinin istenmesi de gayet doğal.

evet galaksi konseyinin voltron'a desteği var ama bu sadece kendi siyasi çıkarlarına hizmet ettiğinden istemem yan cebine koy tarzı bir destek. niye galaksi konseyi voltron'ının sahipliğini üstüne almıyor da kendi başına bırakıyor? çünkü bu teröristlerle eşleştirilmek istemiyor.

galra imparatorluğu

özetle, voltron kainatın içindeki habis bir urdur.

sökülüp atılması gerekmektedir. galra'nın tüm diğer galaktik unsurlar dururken tek başına buna kaynak ayırması onları galaksideki en barışçıl devlet yapar. işitme engelliler için haber bülteni'nden hemen sonra basılan bu kara propagandaya alet olmayın.

uyanın. kim iyi kim kötü bilin.

Bu içerik de ilginizi çekebilir