Son Günlerde Büyük Ses Getiren SafeMoon Coin Bir Dolandırıcılık İşi mi?

Mart 2021'de lansmanı yapılan Binance Smart Chain (BSC) projesi SafeMoon, kripto para dünyasında büyük ses getirdi. Ancak bazı analistler, SafeMoon'un Bitconnect benzeri bir dolandırıcılık işi (scam) olabileceğini söylüyor ve bu coin'in pek de güven vermediğinden bahsediyorlar.
Son Günlerde Büyük Ses Getiren SafeMoon Coin Bir Dolandırıcılık İşi mi?

safemoon hakkında scam (dolandırıcılık) demek için bir coin'i scam yapan şeylerin ne olduğuna bir daha bakmak gerekiyor.

rugpull, ''balina sayısı'', manipülasyon imkanı, honey pot, taklit whitepaper, copy-paste kod altyapısı ve amaçsızlık. bunlar bir coini ya da tokeni dolandırıcılığa alet eden şeyler. safemoon bunların hepsinden geçer not almış durumda. bunlara ek olarak da 2 milyonluk kitlesi, ünlülerin samimi desteği, hırslı bir ekip ve amaç söz konusu.

- 2 milyonluk kitle, shiba'nın yaklaşık 4 katı olan bu kitlenin gün itibarıyla market cap'i 5 milyar dolar civarlarında. klasik muhabbet olan yükselmesi için gerekli on kat, yüz kat hacme ulaşabilir mi, evet ulaşabilir. zaten bu hacim olayındaki en büyük mevzu şovenist yaklaşım, herkes math101 hesabı yaptığı için halıcıdan fiyat alır gibi 500 milyar dolar marketcap olmaz, batar bu coin diyor. işin aslı öyle değil, şükürler olsun advanced math dediğimiz integralleri, stokastik denklemleri içeren bir sürü hesaplama şekli var. şimdi burada upuzun bir good will hunting tablosu vermemek adına, onu geçersek integralin en azından nerede devreye girdiğini açıklayabiliriz. tokenomics denilen yapıda her işlemde yüzde onluk bir kesim oluyor; yüzde beş yakılırken, yüzde beş halihazırda coin tutuculara dağıtılıyor. bu sebeple yapılan her işlemde yakma miktarıyla beraber kişinin bulundurduğu coin miktarına göre dağılım olduğu için sürekli bir devirdaim ve teoride değerlenme söz konusu. zaten tüm coin'leri mine edilmiş olan safemoon'da bu sayede yenilikçi bir paylaşım ekonomisi doğuyor trade kavramı üzerinden. bu da mcap'in eth ve altı seviyelerine gelindiğinde ki bu kadar holder ile gelinmesi gayet mümkün, değer artışının da muhtemel olduğunu kanıtlıyor.

- her coin gibi yüklü cüzdanlar ve buna bağlı manipülasyon imkanı var, fakat yine satışta alınan komisyon ve re-distribution olayı bunu önemli ölçüde engelliyor. şu an 2 milyon olan ve her geçen gün artan komünite de keza manipülasyonu zorlaştırıyor.

- ünlü işbirlikleri ve reklamlar; bugün diplo'dan destek tweet'i alan safemoon'un özellikle londra merkezli birçok ünlü ile bağı var. bunu thodex'in türk ünlülere para verip araba çekilişi için süslü bir şekilde araba önünde poz verdirmesine benzetmemek lazım. zira o ünlüler de olay patlar patlamaz fotoları silip bahsini bile geçirmemişti. fakat şu an durum farklı; diplo gibi isimlerin tweet atması ve proje desteği bir nevi referans durumu oluşturuyor ve foto çekilmekten öte bir bağ kuruyor. buna ek olarak henüz hiçbir etkileşimde bulunmamış fakat sosyal medyadan safemoon'u takip eden james corden gibi isimler de mevcut. dogecoin'in de patlamadan önce yaptığı gibi times square billboard reklamı veren safemoon'un ingiliz ve amerikan talk show'larına kadar marketingi ilerletmesi mümkün duruyor.

- son olarak; bu ekip çok hırslı ve bunu ceo'nun tweet'lerinden de anlayabilirsiniz. aynı zamanda bir business case çözmüş herkesin bileceği üzere, burada sürdürülebilirlik ve karlılık etmenleri devreye girdiğinde, oluşan kitle para transferlerinin bir senede bile komisyon üzerinden getireceği para, şu an safemoon sahiplerinin alalım kaçalım diyecekleri paradan uzun vadede daha değerli. bunu binance örneğine benzetebiliriz. nasıl ki binance çok fazla para kazandığı için asla kaçmama güvencesi veriyorsa, hatta hacklendiğinde hesaplara para iade ediyorsa, safemoon da yakaladığı kitleyle benzeri bir uzun ilişkiye oynuyor.

yarınki ama'de operation phoenix'i anlatacak olan ekip finansal bir devrimden bahsediyor. şu anda beklenti bu ve izleyenlerin aklına yatan bir proje olursa yeni fiyatlamalar ve borsalar mümkün hale gelecek. bana kalırsa bu proje, robinhood'un kripto versiyonunu yaratmak olacak. yani safemoon kendi cüzdanı ve borsasından yapılacak işlemlerde sıfır komisyon alacak, bunu da yine tokenomics ile sağlayacak veya robinhood'un kurduğuna benzer bir altyapıyla.

kısacası, elbette bekleyip göreceğiz fakat bu coin için scam demek veya para kaçıracağı iddiasında bulunmak için cidden ekonomi, iş dünyası ve genel olarak kültürel birikime sahip olmamak gerekiyor.

not: yatırım tavsiyesi değildir.