Son Günlerde İnternetin Yeni Eğlencesi Olan Oyun Wordle Nedir, Nasıl Oynanır?

Bir yazılım mühendisinin ilk olarak kelime oyunları meraklısı olan eşi için geliştirdiği, daha sonra geçtiğimiz sonbaharda internette yayınladığı Wordle oyunu hakkında bilinmesi gerekenler.
Son Günlerde İnternetin Yeni Eğlencesi Olan Oyun Wordle Nedir, Nasıl Oynanır?


Wordle nedir?

bir yazılım mühendisi olan josh wardle'ın ilk olarak kelime oyunları meraklısı olan eşi için geliştirdiği, 2021'in ekim ayında da internette yayınladığı bir oyun wordle. son günlerde sosyal medyada, özellikle twitter'da renkli kareler gördüyseniz sebebi bu oyundur.

oynamak içinhttps://www.powerlanguage.co.uk/wordle/


Wordle nasıl oynanır?

oyun oldukça da zevkli. her gün 5 harfli anahtar bir kelime belirleniyor (ingilizce tabii), en fazla 6 tahmin sonunda kelimeyi bulmaya çalışıyorsunuz. auto-generated bir bulmaca olmadığı için yeni bulmaca oynamak için ertesi günü bekliyorsunuz. günlük birkaç dakika ayırarak güzel bir alıştırma oluyor.

ilk satıra 5 harfli herhangi bir kelime yazın ve enter'a basın. bunun sonucunda duruma göre bazı harfler yeşil, bazıları sarı, bazıları da gri renkle vurgulanacaktır.

- yeşil renk, o harfin yerinin doğru olduğunu
- sarı renk, kelimede o harfin bulunduğunu ama başka bir yerde olması gerektiğini
- gri renk ise o harfin kelimede yer almadığını gösterir

aynı harften sadece bir adet varsa, sizin yazdığınız kelimede harflerden sadece birisi renklenecek, diğeri gri renk alacaktır. birden fazla varsa da tam tersi. bunu kelimeyi bulana kadar, harfleri doğru yerlerine yerleştirmeye çalışarak tekrarlayın.


Örnek bir çözüm

worlde'da 8 ocak 2022 tarihinde anahtar kelime "crank" idi. şu şekilde bir sırayla çözdüm ben:

catch (a harfi sarı)
coach
crane
crank

not: ekşi sözlük yazarı res publica non dominetur, worlde'ın türkçe versiyonunu yapmış. kendisine teşekkürler: https://f.github.io/wordle-tr/