Son Günlerin En Popüler Game of Thrones Teorisi: Winterfell'in Altında Buz Ejderhası mı Var?

Game of Thrones heyecanının yeniden başlamasıyla teoriler de artmaya başladı. Son günlerin en popüler teorilerinden birini Sözlük'ün Game of Thrones sorumlusu ''bigboned'' anlatmış.
Son Günlerin En Popüler Game of Thrones Teorisi: Winterfell'in Altında Buz Ejderhası mı Var?
İllüstrasyon: CaptainBombastic


--- spoiler ---

bu soruya benim cevabım "hayır.. ve evet" olur. böyle saçma bir cevap mı olur derseniz, biraz açıklamaya çalışayım.

öncelikle, bu buz ejderhası teorisinin, george martin'in 1980'de yazdığı bir kısa hikayeden kaynaklandığını söylemek lazım. çocuklar için yazılmış bir roman olduğundan ben okuma gereği görmedim ama hikayede, 3 adet ateş ejderhasıyla savaşan bir buz ejderhası var ve hikayenin sonunda buz ejderhası, diğer ejderhaları yenerek ortadan kayboluyor ve geriye sadece soğuk bir gölet bırakıyor.

winterfell'de de, ned'in etrafında takılmayı çok sevdiği ve her zaman soğuk olduğu söylenen bir gölet var. bu göletin, o hikayedeki ejderha olduğuna dair teoriler var ve teoriyi savunanlar kışın geri gelmesinin, buz ejderhasını uyandıracağına inanıyor. kimisi, bran bu ejderha ile "uçacak" diyor, kimisi de jon'un kullanacağını söylüyor. hatta, duvarı yapanın buz ejderhasını kullanan brandon the builder olduğunu söyleyen de var.


şimdi önce neden "hayır" dediğimi açıklayayım

bazı teoriler var, okuduğum anda içimden bir ses "olmaz bu" diyor ve bir daha o teoriye bir türlü ısınamıyorum. mesela, tyrion'un bir targaryen olduğu teorisi bunlardan birisi. grrm'e sol taşağı yakınlığında olan birisi olduğumdan ve hangi teorinin doğru olduğuna karar verme otoritesi olduğumdan değil, sadece içim almıyor bazı teorileri.


tabii ki, her teorinin doğru çıkma olasılığı var. ama benim fikrim, buz ejderhası teorisinin doğru olmadığı yönünde. bana göre, aynı tyrion teorisinde olduğu gibi, grrm, bizi trollüyor. çünkü, winterfell'deki yaşlı dadının hikayelerinin için buz ejderhaları geçiyor ve jon'un duvarın altındaki tünelden geçişini anlatırken, "buz ejderhasının gırtlağında yürümek gibiydi" gibi oltalar bulunuyor kitapta.

zaten buz ejderhası fikri, asoiaf'ın 'low fantasy' konseptine de uymuyor gibi. her ne kadar içinde büyü ve ejderha olsalar da, martin'in kitapları, mesela bir dragonlance serisinden çok farklı hikayeler. martin'in dünyası daha gerçekçi bir dünya ama içerisinde büyü ve ejderhalar var. dragonlance dünyasının iste gerçekçi olma gibi bir derdi yok. martin, dünyasındanki doğaüstü güçleri çok dikkatli kullanıyor. dragonlance'de olduğu gibi büyücülerin, ejderhaların, tanrıların epik savaşlarını ve mitolojik bir anlatıma varan sahneleri görmüyoruz. martin'in dünyasında, büyücüler derinden çalışıyor, ejderhalar fantastik yaratıklardan daha çok birer kitle imha silahı gibi kullanılıyor. tanrılar ise tamamen geri planda ve var olup olmadıklarından bile emin değiliz (gerçek tanrılar gibi).


bunu, dragonlance serisini eleştirmek için söylemiyorum. amacım, sadece "high fantasy" ve "low fantasy" arasındaki farka dikkat çekmek ve george martin'in her zaman gerçek dünyaya daha yakın seyretmeye çalıştığını belirtmek. bu bağlamda, westeros üzerinde buz ve ateş ejderhalarının çatıştığı bir sahne bana pek konsepte uygunmuş gibi gelmiyor. bana göre, martin, bu tip epik savaşlardan daha çok, kitle imha silahlarının insanlar ve doğa üzerinde yarattığı dehşeti işleyecek. ama tabi "white walker, wight, ateş ejderhasının olduğu yerde, bir tek buz ejderhası mı fazla geldi?" diye sorarsanız, ona verecek çok tatmin edici bir cevabım olmaz. başta dediğim gibi bu sadece bir içe sinmeme olayı. ama buraya kadar okuduysanız, sizi eli boş göndermek istemem. buyrun, neden "evet" dediğime de bir bakalım.

evet; winterfell'de bir buz ejderhası var ve adı da 'jon snow'


okuyanlar bilir, kitapta jon snow sürekli winterfell'in atındaki mezarları rüyasında görür. bu rüyaların en bilinen açıklaması, jon'un bir gün winterfell'e dönüp, lyanna stark'ın mezarında, kendi ebeveynlerinin kim olduğuna dair bir ipucu bulacak olmasıdır. büyük ihtimal kendisine bu ipucuna ulaşma konusunda yardımcı olan da, jon'un doğumuna gördüğü vizyonlarda şahit olan bran stark olacak. lyanna stark'ın mezarında, rhaegar targaryen ile yaptığı evliliğin bir kanıtı (yüzük, gelinin boynuna atılan pelerin, rhaegar'ın harpı) olduğu popüler teorilerden birisidir. yani, jon'un bir ejderha (targaryen) olduğunun kanıtı harbiden de winterfell'in altında yatıyor olabilir.


george martin'in, buz ejderhası fikrini kitaba serpiştirmesi ve daha önce yazdığı hikayeye bilerek bir bağlantı yapması (soğuk gölet), bana çok şaşırtıcı gelmiyor. bu adam, okuyucusunu trollemeye bayılıyor ve beni de onun romanlarına bu kadar hayran eden de, kitapların her yerine bir nakış gibi foreshadowing ve red herring işlemiş olması (türkçeni sikeyim). konu buz ejderhasıysa, ben winterfell'den bir buz ejderhası doğacağına sonuna kadar inanıyorum. ama bu gerçek bir ejderha değil, metaforik ejderha jon snow olacak.

Üniversite Tercihi Yapacakların Geleceğini Şekillendirecek Altın Değerinde Tavsiyeler