Son Haftalarda İngiltere'de Neden Bir Benzin Krizi Yaşanıyor?

İngiltere, Eylül ayından bu yana bir benzin sıkıntısı yaşıyor. İngiltere'deki benzin istasyonlarındaki araba kuyruklarına haberlerde rastlamanız çok olası şu sıralar. Nedir bu benzin krizinin nedeni?
Son Haftalarda İngiltere'de Neden Bir Benzin Krizi Yaşanıyor?

ingiltere'deki bu benzin kuyruklarının sebebi kamyon şoförü açığı. brexit'ten sonra kamyon sürücülerinin bir kısmı ülkesine döndü. üstüne covid-19 geldi, kamyonet sürücüsü eğitimleri ve sınavları bir süre yapılamadı. üstüne boris hükumeti kamyonet sürücülerini kapsayacak bir çalışma vizesi türü çıkarmamakta diretti. dolayısıyla benzin istasyonlarına yakıt aktarımında sıkıntılar yaşanıyor.

sadece süpermarketlerin ihtiyacı olan kamyonet sürücüsü sayısı 15 bin deniyor. şimdilik kamyonet sürücüsü olmadığı için bölgesel bir benzin açığı yaşanmış ama konu yayılmış ve panik alımlara sebep olmuş. ancak konu geçici bir konu da değil çünkü bugünden yarına binlerce kamyonet sürücüsü bulmaları mümkün değil. 


anladığım kadarıyla şimdilik 5 bin kota ile vize ile kamyonet sürücüsü alınacak, tabii o kadar başvuru olursa. ayrıca toplam bilmem kaç bin kişinin kamyonet sürücüsü olarak eğitimi için bütçe ayrılmış ama bu işin eğitimi aylar sürüyor ingiltere'de. dahası, toplam kamyonet sürücüsü açığının 100 bin olduğundan bahsediliyor ki bu konuyu çözmeleri yıllar alacak demektir.

yani brexit sonucunda ne olacak deniyordu ya hep, ilk sonuç kamyon sürücüsü açığı oldu.