Sona Erdiğinde Bir Kara Delik Meydana Getiren Muazzam Yıldız Ölüm Şekli: Hipernova

Küçük kardeşi süpernovanın aksine, yıldızın tamamen yok olduğu ve dev bir radyasyon açığa çıkmasına sebep olan hipernova oldukça korkutucu bir uzay olayı.

hipernova, süpernovadan binlerce kat daha fazla enerji açığa çıkaran bir yıldız ölüm şeklidir

süpernova ve hipernovaların oluşumları birbirlerine benzer de olsa, ikisi birbirine karıştırılmamalıdır. bir süpernovada, yıldızın dış kısmı parçalanır ama merkezinde genellikle bir nötron yıldızı olan, yeni bir yıldız bırakır. (bkz: süpernova)

Bir süpernova canlandırması.

bir hipernovada patlama, iç yıldızı da parçalara ayırır. bir yıldızın hipernova oluşturabilmesi için kütlesi yaklaşık olarak güneş'in 30 katı veya daha büyük olmalıdır. bir hipernova oluştuğunda, saniyeler içinde güneş'in 10 milyar yılda üreteceği enerjiden daha fazla enerji açığa çıkar.

Bir hipernova canlandırması.

hipernovalar, sanıldığının aksine son derece nadir aralıklarla gerçekleşir. araştırmalar galaksimizde yaklaşık her 1 milyon yılda bir, bir hipernova gerçekleştiğine dair bilgiler vermekte. çok sık gözlemlenememeleri, hipernovalar hakkında daha fazla araştırma yapılmasını zorlaştırıyor. genellikle yakıtı biten büyük kütleli yıldızların kendi içlerine çökerek patlamalarıyla gerçekleşseler de, iki büyük kütleli yıldızın çarpışıp birleştikten sonra patlaması sonucu da ortaya çıkabildikleri düşünülüyor.

kendi galaksimizde de bir tane hipernova patlaması gerçekleşebilir

şansımız varsa belki o patlamayı insanlık tarihi olarak görebiliriz.

2014 yılı yapımı "kosmos: bir uzay serüveni" belgeselinde, dünyadan yaklaşık 7 bin 500 ışık yılı uzaklıkta ki eta carinae'da böyle bir olayın gerçekleşeceği söylenmektedir.
görür müyüz bilmem. görürsek hayatımıza renk gelir.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir