Sonsuz İhtimalli Satrançta Tüm İhtimallerin Tükendiği Anı İfade Eden Kavram: Zugzwang

Satrançta öyle bir an gelir ki ne hamle yaparsanız yapın oyunu kaybedeceksinizdir. İşte bu ana Zugzwang denir.
Sonsuz İhtimalli Satrançta Tüm İhtimallerin Tükendiği Anı İfade Eden Kavram: Zugzwang

zugzwang garip bir terimdir. 

satrancın sonsuz ihtimalli bir oyun olduğunu düşünürsek en azından zugzwang denen kavram tüm ihtimallerin tükendiği bir anı ifade eder. 

bir hamle yapmak zorundasındır ve yapacağın hamle sana oyunu kaybettirecektir. zira yapacak bütün hamleler tükenmiştir ve yapabileceğin tek hamle aynı zamanda kaybetmeni sağlayacak hamledir. sıra sendedir ve karşı tarafa devretme şansın da yoktur sıranı. ya oynarsın ya da sonsuza dek o tahtanın başında beklersin. 

böylesine bir durum olduğundan ötürü aynı zamanda alman edebiyatı'nda da bu terim, yaşamda kişinin umudunun olmaması veya kendini kaybetmesi olarakta kullanılır.

Örnek bir Zugzwang anı: Siyah, ne hamle yaparsa yapsın kaybedecektir.

oynamak mecburiyetindesindir ve çıkış yolu yoktur. kaybetmeye başladığın eşik olmasından çok, o ana kadar bütün hamlelerin akıllı ve yerinde yapılmış olması düşündürücüdür. grafikteki çizgi bir anda düşüşe geçmiştir. yaşam çizgisi düzleşmeye bu noktadan başlar.

analiz yapıldığı zaman, kaybeden oyuncunun oyunu neden terk ettiği anlaşılmaz. ancak iyi bir pozisyon düşünmesinden sonra yapacak bir şey olmadığını görürsünüz.

hayatın içerisinde önemli bir yere sahip satranç kavramı. elinden geleni yaptığın ve iyi bir performans sergilediğin halde, kaybeden taraf olmak. sırf sıra sende diye. belki de şansın en güzel açıklaması. soyut talihin maddeleşmiş hali. kimi zaman bir piyon, kimi zaman at, kimi zaman da şah. belki de vezir. en güçlü faktör bile kaybetmeye giden yolu açabilir.

Bu içerik de ilginizi çekebilir