Sony'nin Örümcek-Adam Evrenini MCU ile Birleştiren Morbius'un Fragman İncelemesi

MCU (Marvel Sinematik Evreni) içinde yer alan Örümcek-Adam, bildiğiniz üzere Avengers: Endgame sonrası Sony ve Marvel Studios'un anlaşmazlığı nedeniyle evrenden ayrılmış, daha sonra yeni bir anlaşma ile geri dönmüştü. Bu anlaşmaya göre Örümcek karakterleri iki evren arası geçiş yapabilecekti. Fragmanından anladığımız kadarıyla Morbius, bunun ilk kanıtı olacak.

Önce fragmanı görelim 

filme geçmeden önce sumc (sony's universe of marvel characters) isimli evrenin ne olduğu ile başlayalım

bu evren sony'nin spider-man film haklarına sahip olmasıyla elinde bulundurduğu karakterlere çektiği ve çekeceği kurgusal evrenin ismi. spider-man mcu'da olduğundan dolayı bu evren spider-man'in yan karakterlerinden oluşacak şekilde tasarlandı. sumc 2018 yılında venom filminin vizyona girmesiyle başladı. morbius evrenin ikinci filmi olarak açıklandı. şu anda çekimleri devam eden venom 2'de evrenin üçüncü filmi olacak.

evren ilk duyurulduğunda hemen hemen herkes benzer tepkiler gösterdi. spider-man'in olmadığı bir spider-man evreni ne kadar başarılı olabilirdi? hikaye anlatımı olarak doğuracağı sorunların yanında pazarlama anlamında da problemler görünüyordu. ana karakterinin olmadığı bir spider-man evreni finansal olarak da felakete sürüklenebilirdi. lakin venom filmi problemin finansal boyutunu 100 milyon dolarlık prodüksiyon bütçesinin karşılığında 856 milyon dolarlık gişesiyle ortadan kaldırdı. sony başta morbius olmak üzere, diğer projelere yeşil ışık yakmaya başladı. 


bütün bunlar olurken marvel studios ile sony arasında olan ve spider-man'in mcu filmlerinde olmasını sağlayan anlaşma sona erdi

bu spider-man'in artık mcu'da olamayacağı anlamına geliyordu. mcu bünyesinde yeniden yaratılan ve tom holland tarafından canlandırılan karakter 5 mcu filminin sonunda sumc'nin yolunu tutacaktı. tabii ki fanlardan büyük tepkiler geldi. ciddi bir çoğunluk spider-man'in mcu'da görünmesinden memnundu ve serüvenin devam etmesini istiyordu. marvel studios ve sony arasında yıkılan köprüler belki de fanların tutkusu sayesinde yeniden inşa edildi. ama şartlarda bazı değişiklikler vardı.

yeni anlaşma ile birlikte spider-man mcu'da bir solo filme daha kavuştu. bunu bir başka mcu filminde spider-man'in yan rolde gözükmesi takip edecekti. disney, çekilecek yeni solo filminde gişesinin %25'ini alacaktı. sony ise en başından beri en fazla istediği iki şeye kavuştu. birincisi tom holland versiyon spider-man'i kendi filmlerinde kullanabilecek hale geldi. ikincisi ise mcu filmleriyle (en azından mcu spider-man solo filmleriyle) bağlantı kurabilecekti. ki kurmayı başardı da. bu da bizi fragman incelemesi kısmına götürüyor.


fragman ile ilgili söylemek istediğim ilk şey, morbius filminin evrenin bir önceki filmi olan venom'a korkutucu derecede benzediği

fragmanın tonu, kurgusu, anlatımı ciddi şekilde venom'un ilk fragmanına benziyor. kullanılan mekanlar, villain profili, baş karaktere yaklaşım yine venom filmini anımsatıyor. aynı evrende geçmelerinin tonal benzerliğinin yanında rahatsız edici derece venom filmine öykünme hissettirdi bende. bu biraz kafalarda soru işareti oluşturuyor açıkçası.

sony yola spider-man'in villain karakterlerine film çekme olarak çıktı. bu yapı venom fragmanlarında villain'dan anti-hero'ya çekildi ve film vizyona girdiğinde ise anti-hero konseptinin de uzağında, karşımızda neredeyse bir kahraman vardı. bu değişiklik morbius filminde de kendini koruyacak belli ki. fragmanda morbius bana kesinlikle bir villain gibi hissettirmedi. morbius'u venom'a oranla çizgi romanlarda çok daha fazla villain olmaya yakıştıran biri olarak biraz keyfimi kaçırmadı diyemem.

nasıl ki tom hardy tek başına venom filmini sırtladıysa jared leto'da morbius filmini sırtlayacak. leto'nun fiziksel olarak morbius'a benzediği zaten aşikar. oyunculuğunun da role çok şey katacağını düşünüyorum. fragmanın sonundaki yüzünün esas halinin göründüğü kare ise sony'den beklemediğim derecede çizgi romana uygun bir karakter profili olmuş.


üç paragraf önce bahsettiğim bağlantılardan fragmanda iki tane var

birincisi duvardaki spider-man resminin üzerindeki murderer yazısı. açık şekilde film spider-man: far from home'un sonrasında geçiyor ve anlatı olarak o filmi devam ettiriyor. hatırlanacağı üzere ikinci filmin sonunda spider-man'e katil damgası vuruluyordu. internette sam raimi dönemi spider-man kostümü tartışması için sadece şunu diyeceğim. yeni dönem spider-man filmleri zaten sam raimi dönemine oldukça fazla gönderme yapıyor. ikinci filmin sonundaki swing sahnesinde görünen bina raimi filmlerindeki osborn ailesinin evi. en önemli gönderme ise elbette j.k. simmons'ın j. jonah jameson'ı yeniden oynaması. fragmandaki resim bunların yanında basit bile sayılır. hikaye anlamında mcu spider-man'inin devamı.


bir diğer mcu bağlantısı ise şahsen hiç beklemediğim bir yerden ve çok güçlü şekilde geldi. morbius yazısından sonra michael keaton gözüktü. keaton bilindiği üzere spider-man: homecoming filminde vulture karakterini canlandırmıştı. bu filmde ise aynı rolde seyirci karşısına çıkacak. homecoming filminin after credits sahnesinde giydiği kıyafet var üzerinde. muhtemelen bu filmde hapishaneden kaçmasına tanık olacağız. bu sahne muhtemelen sinixter six'in de gerçekleşeceğinin habercisi.


böylece spider-man filmleri üzerinden mcu ile sumc filmleri birbirine bağlanmış oluyor

buradaki yapının tekrar üzerinden geçmemiz gerekirse... örnek veriyorum, bir ant-man filminde sony evreni ile ilgili bilgi alamayacağız. bir venom filminde avengers ile ilgili de bilgi alamayacağız. bilgi paylaşımı mcu adına spider-man karakteri üzerinden spider-man solo filmlerinde olacak. sumc filmlerinde ise sadece solo spider-man filmlerini etkileyecek olaylar gerçekleşecek. spider-man filmlerinde artık venom ve morbius karakterlerini görebileceğiz. sumc filmlerinde ise spider-man'i az ya da çok, tamamen filmin kurduğu hikaye bağlamında rahatlıkla görebileceğiz.

son anlaşma ile birlikte böyle bir döneme girdik. marvel studios ile sony'nin arası iyi olduğu sürece daha fazla karakter ve hikaye paylaşımı da görebiliriz. belki bu işin bir sonraki adımı norman osborn karakterini paylaşmaktır.

Atiye Dizisi Üzerinden Kendini Aramak Üzerine Yola Çıkanlara Tavsiyeler

Neden Örümcek-Adam'sız Bir Venom Filmi Hiç Yapılmamalıydı?